Wydarzenia


11.09.2023 uczniowie zabrzańskich placówek oświatowych spotkali się przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych by po raz kolejny utworzyć „Łańcuch Czystych Serc”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: pełnomocnik prezydenta Zabrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień Jan Szulik, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu Iwona Nowakowska oraz zabrzańska młodzież.
Akcja odbywa się cyklicznie. Biorą w niej udział m.in.: uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno–Usługowych w Zabrzu oraz uczniowie zaangażowani w Szkołę Młodzieżowych Liderów Profilaktyki.
Uczestnicy „Łańcucha Czystych Serc” w określonym dniu i o konkretnej godzinie łączą dłonie w łańcuchu biegnącym od Tatr aż po Bałtyk solidaryzując się tym samym z osobami walczącymi z uzależnieniami. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 7a.

NOWY ROK SZKOLNY
NOWY ROK SZKOLNY

1 września to data, która w każdej szkole ma szczególne znaczenie. To właśnie wtedy, cała społeczność szkolna spotyka się po wakacyjnym odpoczynku, aby wspólnie rozpocząć kolejny rok nauki, przyjaźni i zabawy. W tym roku wakacje były dłuższe :) i NOWY ROK SZKOLNY 2023/2024 rozpoczął się 4 września. 
Dzieci rozpoczynające naukę w naszej szkole – Szkole Podstawowej nr 3 – złożyły ślubowanie, stając się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Odświętnie ubrani i bardzo przejęci, ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją klasę i szkołę oraz pilnie zdobywać wiedzę.

Uczniom i nauczycielom życzymy powodzenia w nowym roku szkolnym.

Aby pamięć o bohaterach spod Monte Cassino przetrwała....


9 maja odbył się szkolny konkurs historyczny dotyczący okoliczności powstania i szlaku bojowego 2 Korpusu Polskiego, formacji , która zdobyła Monte Cassino. Polscy żołnierze wsławili się bohaterstwem i odwagą w jednej z najcięższych bitew stoczonych podczas II wojny światowej, bitwie pod Monte Cassino we Włoszech w maja 1944 roku.
W konkursie wzięli udział uczniowie z klasy 4a, 4b, 5a, 5b i 6.
Oto wyniki:
1 miejsce - Marcin klasa 6
2 miejsce - Amelka klasa 6
3 miejsce - Wiktor klasa 4a, Pola 5a, Kuba 5b
wyróżnienie - Jenifer 6a

NOWY ROK SZKOLNY 2022/2023

Poznajemy historię Zabrza
Z okazji 100 rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich, uczniowie naszej szkoły z klas IV-VIII uczestniczyli w ciekawych lekcjach historii, które odbyły się w Muzeum Miejskim Galerii Cafe Silesia. Dzięki interesującym opowieściom przewodników podczas zwiedzania wystawy „ Opowiem Wam o Zabrzu uczniowie poznali dzieje naszego miasta od czasu osady rolniczej do okresu przemysłowego miasta. Mieli również możliwość dyskusji i zadawania pytań dotyczących różnych wydarzeń i eksponatów umieszczonych w poszczególnych częściach wystawy.

NOWY ROK SZKOLNY 2022 /2023

 

"Wakacje już się skończyły,
Zaczęła się już szkoła.
Niechaj dla wszystkich dzieci będzie radosna , wesoła. "
Tak, tak kolejny rok szkolny uważamy za otwarty. Szczególnie miło było nam powitać pierwszaków , którzy w indiańskiej atmosferze zostali przypisani do swoich szkolnych "obozów" i pasowani na ucznia przez Wielkiego Wodza(panią dyrektor)naszej szkoły.
Wszystkim życzymy samych
5 i 6 oraz dużooooo uśmiechu......

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UDANYCH WAKACJI !

Dnia 21 kwietnia klasa Ia podczas zajęć świętowała Światowy Dzień Ziemi. Dzieci przystrojone w kwiaty oglądały filmy edukacyjne o ochronie Ziemi, śpiewały ekologiczne piosenki oraz wykonały prace plastyczne. Świętowanie tego dnia uświadomiło dzieciom jak ważne jest dbanie o ochronę przyrody, środowiska naturalnego oraz naszej planety Ziemi.

 

 

 

Akcja " Pomóżmy Rodakom z Ukrainy"💙💛 ogłoszona przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich z Bytomia, w której uczestniczyliśmy, została zakończona. Udało się nam zebrać: środki opatrunkowe, środki czystości, słodycze, różnego rodzaju konserwy, kawę i herbatę, makarony, ryż, cukier, kaszę, mydła w płynie oraz naczynia jednorazowe. Wszystkie dary zostały odebrane ze szkoły i przewiezione do Katowic. Transport pomocy dla Polaków z Ukrainy został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski w Katowicach i w sobotę 12 marca wyruszy do Lwowa. 💙💛
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za zaangażowanie i pomoc w zbiórce, segregowanie oraz pakowanie zebranych artykułów.💔

 

M. Łabnowska

 

 

 

 

 

 

Klasa 1 A 

jest niebiesko - żółta -

dzień jedności z Ukrainą

[pobierz] 0.1 MB regulamin-konkursu--1

WOJEWÓDZKA AKCJA INFORMACYJNO - EDUKACYJNA

pt. „WIRUSOOCHRONA”

Z okazji Dnia Dziecka
wszystkim naszym Uczniom- dużym i małym, tym wesolym i tym wspanialym.,niechaj życie pisze bajki.
Niech spełniają swe marzenia, takie nasze są życzenia.
Dyrekcja wraz z Gronem Pedagogicznym

[pobierz] 0.1 MB administratorem-panstwa-danych-osobowych-jest-szko

PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH

 

W dniu 26 lutego już po raz XV gościliśmy uczniów z okolicznych szkół podstawowych oraz ze szkół w Knurowie. Uczniowie zmagali się z językiem Shakespeara i umiejętnościami aktorskimi podczas Przeglądu Małych Form Teatralnych. Najlepszym przedstawieniem - bezkonkurencyjnym 😉 w kategorii klas 3-5 okazała się grupa teatralna z 3 klasy naszej szkoły w przedstawieniu Little red ridding hood, reprezentowana przez Amelię, Hanię, Paulinę, Marcina i Wojtka zajmując 1 miejsce.
Kategorię klas 6-8 zdominowała Szkoła Podstawowa nr 36 z Zabrza zajmując miejsce pierwsze- przedstawienie Never judge anyone by... oraz trzecie z przedstawieniem Lie detector. Srebrny medal 2-go miejsca zajęła Szkoła Podstawowa nr 2 z Knurowa.
W atmosferze dobrej zabawy i nauki dziękujemy przybyłym gościom i zapraszamy za rok.

 

 

 

DZIĘKUJEMY ! DZIĘKUJEMY ! DZIĘKUJEMY !

DZIĘKUJEMY ! DZIĘKUJEMY ! DZIĘKUJEMY !

 

 

 

Na tym balu, nad balami,taki co się pamięta latami......


Kolejny karnawałowy bal przeszedł do historii. Było jak zwykle super👍🎉. Wśród karnawałowiczów nie zabrakło policjantów ,księżniczek, clownów, wróżek i wielu wielu innych. Tańce do utraty tchu,konkursy z nagrodami sprawiły że bal był naprawdę udany. Poza tym rozdaliśmy walentynki dla naszych sympatii♥️♥️♥️. To był bardzo udany początek weekendu.
Niech żyje bal.......🎉

 

 

 

Żywa lekcja historii

 

Z okazji 80. rocznicy wywózki Polaków w głąb Związku Sowieckiego, przeprowadzonej 10 lutego 1940 roku, uczniowie klasy VI uczestniczyli w spotkaniu z udziałem członków Związku Sybiraków z Zabrza.

Podczas  czterech wielkich depotacji dokonanych przez władze sowieckie, trwających do czerwca 1941 roku, na Wschód - na Syberię i do Kazachstanu, zesłano ponad milion Polaków z zagarniętych wschodnich terenów II Reczypospolitej. Wywózka była pełnym zaskoczeniem. Nikt nie wiedział dlaczego i dokąd jest wywożony. Dla jednych oznaczało to szybką śmierć, dla innych wieloletnie pozostanie na nieludzkiej ziemi.

Ze wspomnień Sybiraków:

" Wiele dni jechaliśmy w bydlęcych wagonach, w koszmarnych warunkach, w mrozie bez jedzenia."

"Pracowaliśmy w potwornych warunkach sanitarnych, higienicznych i klimatycznych".

"Zesłańcy umierali lub tracili zdrowie z wycięczeniana wskutek niewolniczej pracy, zimna, chorób.

  

Żyjący Sybiracy byli wtedy dziećmi. Ich wspomnienia były bardzo bolesne i dramatyczne.

Uczniowie wysłuchali ciekawych i wzruszających opowieści zaproszonych gości, mieli możliwość zadawania pytań. Spotkanie zakończyło sie wspólnym pamiątkowym zdjęciem.

 

 

 

Jasełka w naszej szkole

 

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
W świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie całej naszej szkoły, którzy wraz z zespołem przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 18 grudnia wieczorową porą, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, Izraelitów, trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście.
Po występie głos zabrał pan dyrektor, który złożył wszystkim świąteczne życzenia i symbolicznie cała społeczność szkolna połamała się opłatkiem.

 

 

 

Wizyta MIKOŁAJA

 

Zawsze bądź wśród nas... Mikołaju, Mikołaju nasz.....
To już staje się tradycją naszej szkoły,że w przeddzień Mikołaja przybywają do nas mili goście z zaprzyjażnionych Przedszkoli by spotkac się z Mikołajem i dobrze się bawić. A dziś do naszej szkoły zawitała cała świta świętego Mikołaja
Elfy, renifery, krasnoludki,czerwony kapturek i bob budowniczy. Każdy z nich próbował pomoc Świętemu,któremu zepsuły się sanie i nie mógł rozwieść prezentów. A czy sie udało????
No pewnie że tak!!!!!!
Sanie, naprawione,prezenty rozdane a dzieci na całym świecie są uradowane.

 

 

 

 

4 GRUDNIA - DZIEŃ GÓRNIKA

 

Dziś Barbórka - Dzień Górnika– tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary. A wiecie, że św. Barbara jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.


"W ciemności, w ciszy drzemią
czarne skarby pod ziemią.
Ale wnet armia ludzi
dźwiękiem młotów je pobudzi
To górnicy odważnie w głąb ziemi wdzierają węgiel, skarb dogocenny
dla nas wydobywają "


Z okazji tego święta nasze świetliki z klas pierwszych od paru dni uczyły się o pracy na kopalni, znaczku, stoju galowym, o czako, kolorze pioropusza....itp.....wszyscy chcieli zielony !
A Wy wiecie jakie są ich kolory ?
I kto jaki ma?

 

 

 

Święto NIEPODLEGŁOŚCI

 

W listopadzie 2019r. w Naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wystąpienia uczniów miały przede wszystkim przypomnieć dawne czasy, ale także wzbudzić w nas
refleksję. Uczniowie klasy II, III oraz V recytowali wiersze, śpiewali
pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących
o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu przystajemy na chwilkę,
by wspomnieć naszych dziadków, pradziadków walczących o wolność. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce

 

 

 

PODARUJ ZNICZ NA KRESY

 

XIII edycja akcji " Podaruj znicz na Kresy" została zakończona. Zebraliśmy 370 zniczy. Jutro będą one odebrane że szkoły przez przedstawicieli Stowarzyszenia " Wspólna Polska". W przyszłym tygodniu znicze zapłoną na grobach Polaków pochowanych na Kresach, starych nekropoliach we Lwowie, Drohobyczu, w Borysławiu, w Łanowicach, Samborze, w Stryju oraz w Chmielnickim i w Żytomierzu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji.

 

 

 

DZIEŃ NAUCZYCIELA

 

16 października w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji przypadającego dwa dni wcześniej święta Komisji Edukacji Narodowej. Podczas akademii nauczyciele i zgromadzeni goście wysłuchali fragmentów poezji, piosenek i skeczy przygotowanych przez Samorząd Uczniowski, którym w tym roku kierują panie Bożena Ćwiek, Joanna Kowalska i Izabela Lara. Nauczyciele wraz z uczniami wzięli także udział w „Familiadzie”, podczas której najbardziej kibicowali nasi pierwszoklasiści. Akademię zakończyło wręczenie corocznych nagród dla nauczycieli – „Sów”.

 

 

 

Wybory Samorządu Uczniowskiego

 

Dzisiaj odbyły się wybory członków Samorządu Szkolnego. W głosowaniu wzięli udział uczniowie klas 2a, 2b, 3a, 5a i 6a. Komisja Wyborcza podliczyła wszystkie głosy (których łącznie oddano 102) i stwierdziła, co następuje. Przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Wiktoria z klasy 6a, zastępcą przewodniczącej została Martyna z klasy 6a, sekretarzem Samorządu została Oliwia z klasy 5a. Samorządem opiekować się będą panie Bożena Ćwiek, Joanna Kowalska i Izabela Lara. Wszystkim dziewczynkom serdecznie gratulujemy i już czujemy, że to będzie dobry rok.

 

 

 

Urodziny miasta Zabrze

:) Już 97 :) jak co roku rozpoczęły się od barwnego korowodu, który przeszedł ulicami miasta. Poprowadził go legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską Górniczą Orkiestrą Dętą „Makoszowy”, wykonującą tradycyjny repertuar. Biorą w nim udział m.in. uczniowie miejscowych szkół i przedszkoli, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy i wszyscy chętni mieszkańcy miasta.
Tegoroczna parada upłynęła pod hasłem SUPERBOHATEROWIE. Nasza szkoła to bajki i filmy :) min... "o rybaku i złotej rybce", smerfy, krasnoludki i Harry Potter:)

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Kropki –

święto kreatywności, odwagi i zabawy

 

15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować. W naszej szkole najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem!

Klasy 2a i 2b obchodziły dzisiaj Międzynarodowy Dzień Kropki. Podczas zajęć wykonywaliśmy różne zakropkowane zadania:) Było zatem wstawianie kropek w tekst, liczenie Skittlesów, kodowanie rysunków, malowanie kropek na buzi pani Asi, śpiewanie piosenki o biedroneczkach w kropeczki i wie le, wiele innych

 

 

 

XX DEBATA PROFILAKTYCZNA 

WARSZAWA

 

W poniedziałek (16 września) w sali 118 o godz. 14. rozpoczełą się debata pt. "Propagowanie postaw trzeźwościowych, w tym abstynenckich w środowisku młodzieżowym", w ramach XX jubileuszowej Regionalnej Edycji Powiatowej Młodzieżowej Szkoły Liderów Młodzieżowych Animatorów Programów Profilaktycznych w Mikołowie.

W ramach spotkania poruszona została głównie tematyka tzw. dopalaczy oraz sposobów przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom dysfunkcji społecznej. Zasygnalizowano również wpływ krzywdzenia oraz zaniedbywania emocjonalnego dzieci i młodzieży oraz analizowanie strategii ograniczających te zjawiska.

Współorganizatorem debaty jest Parlamentarny Zespół ds. Rozwiązywania Problemów Uzależnień.

W spotkaniu swój udział wzieli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Komendy Głównej Policji, Krajowego Centrum ds. AIDS, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Stowarzyszenia MONAR oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.

 

Uczennica obecnej klasy 6 -WIKI w nagrodę za najlepsze ....najwyższe wyniki w nauce w roku szolnym 2018/2019 uczestniczyła w XX Debacie Profilaktycznej w Parlamencie Rzeczy Pospolitej w Warszawie w ramach projektu " Aktywna Młodzież" . Czas spędzony w Parlamencie upłynął szybko i aktywnie. Z przewodnikiem zwiedziła salę obrad , Sejm, Senat, a nawet restaurację poselską w której zjadła obfity obiad. Niestety co fajne szybko się kończy :( ....

 

 

 

 

 

XV DZIEŃ NAUKI 

 

Stoiska interaktywne, pokazy nowych technologii, eksperymenty chemiczne i fizyczne czy strefa sportu i motoryzacji to tylko część atrakcji, na które mogliśmy dziś liczyć w parku C 12 :)

 

Czy nauka musi być nudna????

Nigdy w życiu. Przekonały się o tym dzisiaj nasze pierwszaki i uczniowie klas 6 i 5, które wybrały się na Dni Nauki do parku C 12.
Piękna pogoda sprawiła, że wypad był naprawdę udany.
Po raz pierwszy na szkolną wycieczkę wyruszyły pierwszaki z klasy Ib. Pod czujnym okiem szóstoklasistów (każdy pierwszak:) miał swojego opiekuna) poznawali praktyczne aspekty nauki. Po miłym spotkaniu z Jorgusiem, wyruszyliśmy na stoiska naukowe. Odwiedziliśmy stoisko Sztolni Królowej Luizy, Politechniki Ślaskiej- roboty były super, zobaczyliśmy również jak wykonać pierwsza pomoc. Próbowaliśmy odnaleźć drogę w labiryncie, poznaliśmy zasadę działania kolektorów słonecznych, oraz podziwialiśmy wojskowe maszyny w Parku wojskowym. Ale i tak najlepszy był Śmingus Dyngus, bo w tak piękny i słoneczny dzień, trochę wody dla ochłody musi być :)

 

 

 

Szkoła..............

Nowe otoczenie, koledzy i zupełnie nowe obowiązki ucznia, z którymi siedmiolatek do tej pory jeszcze się nie spotkał. To może spowodować, że będzie nerwowy i niespokojny.
Mały „pierwszak” musi pokonać nieśmiałość i strach. Nawiązać kontakty z rówieśnikami, kolegami z ławek. Wiele dzieci nie radzi sobie od razu z tymi „nowymi problemami”. Dlatego pierwsze tygodnie bywają naprawdę ciężkie. Bardzo ważna jest tu rola rodziców, którzy muszą zrozumieć problemy dziecka i pomóc mu w stresujących momentach.
Maluchom w szybszym zaaklimatyzowaniu się w nowej szkole pomagają „starzy” uczniowie :) a z przyjacielem z piaskownicy milej siedzi się w ławce niż z zupełnie obcym kolegą.
Pierwszy tydzień szkoły trudny jest także dla uczniów pierwszych klas.....mamy go już za sobą :)

 

 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 

 

 

„Ucz się wszystkiego czego możesz, kiedy tylko możesz, od każdego od kogo możesz; przyjdzie czas, kiedy będziesz za to wdzięczny.”

 

Rozpoczęcie roku szkolnego to ważny dzień w życiu każdego ucznia. 2 września 2019 roku uczniowie uroczyście pożegnali wakacje, a przywitali nowy rok szkolny 2019/2020. Wielu uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy…
O godzinie 10.00, apel w sali gimnastycznej rozpoczął odśpiewany hymn państwowy.
Następnie głos zabrała Dyrektor Szkoły – p.Janina Grzegrzółka, która serdecznie powitała wszystkich uczniów – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne.

Po części oficjalnej uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami.

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

 

 

 

 

Szanowni Państwo!
Minęły WAKACJE.
Zaczynamy nowy rok szkolny 2019/2020 . Uroczystość rozpoczęcia odbędzie się 2 WRZEŚNIA 2019 r. O GODZINIE 10.00 na SALI GIMNASTYCZNEJ.


A w rozpoczynajacym się roku zapraszamy wszystkich rodziców do aktywnego udziału w różnorodnych formach współpracy z nami. Każdy najmniejszy gest pomocy będzie cennym darem dla wszystkich dzieci Naszej Szkoły. Pomagać szkole można w każdy sposób; przyjazną dłonią, zaangażowaniem w życie klasy, dobrym słowem, poleceniem naszej placówki.
Dzięki wzajemnemu wsparciu, pracowitości i oddaniu tej szkole możemy osiągnąć wiele i stworzyć dobry fundament pod realizację życiowych marzeń naszych uczniów.

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY   2018 /2019

 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

 

Dnia 19.06.2019 r zakończyliśmy rok szkolny 2018/2019. Uczniowie klas 3 gimnazjum i klasy 8 szkoły podstawowej w tym roku pożegnali się z naszą szkołą. Ten dzień był dla nas ostatnią możliwością spotkania się w takim gronie. Dlatego też wielu osobom zakręciła się łezka w oku. Przygotowaliśmy podziękowania dla nauczycieli oraz śmieszną część artystyczną. Szczególnymi zdolnościami aktorskimi wykazali sie Dominik Ś. oraz Dawid C., którzy swoją grą aktorską bardzo rozśmieszyli resztę uczniów i nauczycieli. Akademię zakończyliśmy 2 piosenkami. Jedna była bardziej wesoła, a druga bardziej smutna. Kiedy padły słowa "Ostatni raz z moją klasą", nasze oczy nie wytrzymały i uroniły kilka łez. Po apelu udaliśmy się do klas pożegnać swoich wychowawców i kolegów.
To zdecydowanie był ciężki dzień ale uśmiech pojawiał się na twarzy kiedy pomyślało się o wakacjach.
- Kinga Z. i Ola T.

 

 

 

WYCIECZKA KLAS III DO ŻYWCA

 

W dniach 12-14 czerwca uczniowie klas IIIa, IIIb oraz IIIc udali się na ostatnią wspólną wycieczkę 3 dniową - do Żywca. W pierwszym dniu mieliśmy spacer po rynku gdzie kupiliśmy lody, a później zwiedziliśmy żywieckie Muzeum Browarów. Do schroniska wracaliśmy pieszo (ponad 4 kilometry), ale mimo narzekania po krótkim odpoczynku i zjedzeniu dobrej obiadokolacji, poszliśmy do Parku Habsburgów Do schroniska wracaliśmy przed 22. Drugi dzień był najbardziej wyczerpujący. Podjechaliśmy pod górę Żar, a na szczyt wchodziliśmy pieszo‍♂️‍♀️Prawie wszyscy szybko się zmęczyli - prawie wszyscy, bo Andrzej i Michał przez całą trasę szli tyłem. Było gorąco, ale daliśmy radę wejść Na szczycie byliśmy około 2 godziny. Większość osób skorzystała z toru saneczkowego. (Niestety, gdy zjeżdżałam razem z Dawidem C. nagle wszyscy zaczęli robić zdjęcia i nagrywać ) Z góry wracaliśmy przełęczą, z której widzieliśmy zbiornik wody znajdujący się na szczycie góry Żar. Schodziliśmy dłużej niż wchodziliśmy, droga prowadziła raz w górę raz w dół. Minęliśmy źródełko, przy którym kilka osób uzupełniło zapasy wody. Do schroniska wracaliśmy autobusem, na który czekaliśmy ponad 2 godziny w Karczmie Pod Putinem. Kilka osób skorzystało z okazji i się zdrzemnęło, a inni zamówili coś do jedzenia W ostatnim dniu podjechaliśmy nad Jezioro Żywieckie, gdzie mieliśmy około 40 minutowy rejs statkiem ⚓ Gdy znaleźliśmy się na lądzie, wszyscy sprawdzaliśmy wyniki egzaminu gimnazjalnego, z których byliśmy zadowoleni, bo wyszły całkiem dobrzeZnad jeziora wracaliśmy autobusem. Wysiedliśmy przy rynku, na którym mogliśmy zjeść obiad. Poszliśmy po walizki do schroniska (które - jak się okazało - było bardzo prestiżowe, bo za dwie delikatnie zniszczone firanki wycenili sobie 100zł ) i szliśmy 3 kilometry na dworzec kolejowy. W pociągu nawiązały się nowe znajomości przy grze w Uno. W Zabrzu zamiast się żegnać, sporo osób się witało. Wycieczka była męcząca, ale mimo to - bardzo udana
Natalia z kl 3 a

 

 

 

 

 

 

Wycieczka klasy 5a

WISŁA

 

 

 

Dzień 1

-góry....zaliczone
-szczyty....zdobyte
-bitwa wodna...wygrana
i zagadka na wtorkowy poranek ! Jakie zwierzę ukrywa się w szuwarach ?

 

Dzień 2
Po obfitym śniadanku na świeżym wiślańskim powietrzu, uzbrojeni w pistolety na wodę, ruszyliśmy na podbój świata.
Pomimo upału,który udało nam się opanować poprzez częste kapiele w rzece,dotarliśmy na zaporę w Wiśle Czarnej.
Po takiej wędrówce byliśmy mega glodni. Pizza w najlepszej wiślańskiej pizzeri dodała nam powera na dalsze podboje.
Plac zabaw......no przecież ze musial być.
A wieczorem oczywiscie kolacja.Szef kuchni zaserwował Hot-dogi na dziko
Disco pod gwiazdami i francuskie kabarety zakończyły ten pelen wrażeń dzień.
A co jutro?.........tajemnica☺

 

Dzień III
Śniadanie jak zwykle na wypasie i świeżym powietrzu.
Po pysznym jedzeniu, nadszedł czas na wielkie porządki. O dziwo chłopcy wygrali. Posprzątali najszybciej i najlepiej.
Upał dalej nam doskwierał,więc standardowo musieliśmy schłodzić się w rzece.
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Pożegnawszy gospodarzy ,wiślańską ciuchcią zjechaliśmy do centrum Wisły.
W Muzeum Ziemi Beskidzkiej wzięliśmy udział w lekcji historii na żywo.
Obiad dziś był najlepszy na świecie. Nie uwierzycie!!! GOFERYZ bitą śmietaną,owocami i polewami. No i lody
Wróciliśmy do domu zadowoleni, szczęśliwi i troszeczkę Zmęczeni. Czy było warto????
NO PEWNIE

Nagroda dla najlepszych


7 czerwca 2019 roku uczniowie, którzy uzyskali wysoką średnią ocen na koniec roku szkolnego 2018/2019 wzięli udział w darmowym wyjściu do multikina. Uczniowie mogli zobaczyć jeden z dwóch filmów : Detektyw Pikachu albo Kraina cudów Wycieczka była bardzo udana

 MAM TALENT

 

Dzień dziecka to najważniejsze święto w całym roku. Nie mogło świętowania zabraknąć w naszej szkole. Z okazji tego ważnego święta zorganizowaliśmy 1 szkolny "Mam Talent".
Wśród występujących nie zabrakło piosenkarzy,tancerzy , gimnastyków i zakręconego hula-hop.
Zabawa jak zawsze w naszej szkole była na 102.
1-miejsce zajęły dziewczyny z klasy II a za "Wyginam śmiało ciało"??
2-miejsce Jennifer z klasy IIa ?‍??‍??‍??‍?
3-miejsce Michalina z klasy IA i jej zakręcone hula-hopy
Jedno wyróżnienie przypadło Martynie z klasy V a.
Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę.?
"Wszystkie dzieci nasze są......
Niech małe sny, spełnia się dziś, wyśpiewaj marzenia a świat, będzie Nasz"?

 

 

 

WYJAZD NA OBCHODY 75. ROCZNICY BITWY O MONTE CASSINO DO WŁOCH

 

W dniach 16-20 maja 2019 roku Poczet Sztandarowy Szkoły wraz z opiekunem Bożeną Ćwiek zostaŁ oddelegowany na obchody z okazji 75 rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. 16 maja zabraliśmy się na parkingu obok IKEI w Krakowie. W oczekiwaniu na resztę uczestników podroży zjedliśmy hot-dogi z IKEI (tylko na takie bylo nas stać XD).
Po pewnym czasie nasza podróż się rozpoczęła. Podczas kilku godzin jazdy zdążyliśmy poznać 3 świetnych chłopaków z Rzeszowa - Mateusza, Marka i Arka i ich miłą nauczycielką, których serdecznie pozdrawiamy? Po przyjeździe do Brna zjedliśmy kolację i wspólnie zwiedziliśmy rynek. Drugi dzień zleciał nam na 16 godzinnej podroży do Włoch, podczas której cały autokar śmiał się, bawił i wspólnie śpiewał!
Trzeciego dnia po śniadaniu udaliśmy się na spiaggie?? (plażę), słowo to zostało słowem roku Dawida C. który wywrócił się do wody?
Uroczystości na szczycie Monte Cassino zaczynały się o godzinie 17:00, jednak byliśmy już tam od 13, żeby wziąć udział na próbach. W tym czasie zdążyliśmy odwiedzić grób Ryszarda Szkubacza- żołnierza z Zabrza poległego na Monte Cassino. Staliśmy na uroczystościach niecałe 3h. Wśród przybyłych gości i delegacji byli min. prezydent Polski - Andrzej Duda, ??prezydent Włoch - Sergio Mattarella ??oraz córka Władysława Andersa - Anna Anders. Bardzo zmarzliśmy, ale cieszyliśmy się, że mieliśmy ten zaszczyt reprezentować naszą szkołę na Monte Cassino. Następnego dnia wyruszylismy w kierunku Czech, gdzie mieliśmy ostatni nocleg. Na miejsce przyjechaliśmy po północy, ale obsługa kempingowa i tak czekała na nas z najlepszym schabowym na świecie ( serio- polecamy). Kolejnego dnia nasza przygoda sie juz kończyła. Autokar zawiózł nas do Gliwic, gdzie pożegnaliżśmy się z resztą uczestników. Wyjazd na Monte Cassino na zawsze pozostanie w naszej pamięci.?


Kinga Z. Aleksandra T. Dawid C. z IIIa

 

 

 

75. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO

ODDALIŚMY BOGU DUSZĘ

ZIEMI WŁOSKIEJ CIAŁO

A SERCE - POLSCE

 

Jak co roku nasza szkoła była organizatorem obchodów rocznicy zwycięskiej Bitwy o Monte Cassino. To już 75 rocznica. Tradycyjnie pod pomnikiem złożono wieńce w asyście żołnierzy.
Pamiętamy o bohaterskim zwycięstwie żołnierzy gen. Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku szczególnie mocno. To w naszym mieście stanął jeden z pierwszych w Polsce pomników poświęconych tym wydarzeniom. Wszystko za sprawą prof. Witolda Żdanowicza, weterana tych walk, który był WIELKIM PRZYJACIELEM naszej szkoły. To on zabiegał o krzewienie pamięci o bitwie. Po wojnie zamieszkał on w Zabrzu i to również dzięki jego staraniom droga, przy której stoi pomnik zyskała nazwę Alei Bohaterów Monte Cassino, a innej ulicy w mieście nadano imię plut. Ryszarda Szkubacza, uczestnika walk urodzonego w Zabrzu a nasza Izba pamięci nosi teraz jego imię.
Dzisiejsze obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Anny, następnie przeszliśmy ulicami miasta z wojskową orkiestrą pod pomnik Bohaterów Monte Cassino, gdzie złożono wieńce i wygłoszono apel poległych. Uroczysta akademia i koncert laureatów Regionalnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej zakończył dzisiejsze świeto szkoły.
W uroczystościach udział wzięli uczniowie , nauczyciele, rodzice , przedstawiciele innych szkół, a także władze miasta, zabrzańscy radni, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń Sybiraków i kombatanci. O wojskową oprawę zadbał 34. śląski dywizjon rakietowy z Bytomia.

 

 

 

XIV REGIONALNY FESTIWAL PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

 

25 kwietnia 2019 r. w naszej szkole odbył się XIV Regionalny Festiwal Pieśni Patriotycznej „Niech płynie w niebo dumny śpiew”. Festiwal, nad którym honorowy patronat objęła prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka Szulik, z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą rzeszę wykonawców z całego woje wódz twa. Podczas tegorocznego Festiwalu w murach szkoły gościliśmy 30 solistów i zespołów z miast województwa śląskiego (min. Bytomia, Rudy Śląskiej, Wodzisławia Śląskiego, Ziemięcic Knurowa, ). Jury, w którym obok dyrektor Janiny Grzegrzółki zasiedli: Karina Wajgiel (Państwowa Szkoła Muzyczna w Zabrzu), Jolanta Jońca (Państwowa Szkoła Muzyczna w Zabrzu) oraz Artur Kowalczyk (SP 3) oceniało wykonawców wg następujących kryteriów: dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny, emisja głosu i intonacja, poczucie rytmu.. Tegoroczny Festiwal stał na bardzo wysokim poziomie czego dowodem były rekordowo długie obrady jury. Ostatecznie jury ustaliło, co następuje:
W kategorii „Zespoły – klasy I-VI”
I miejsce zajął Zespół "Niepokorne nutki" ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Zabrzu
II miejsce zajął Zespół "Żuczki" ze Szkoły Podstawowej w Ziemięcicach
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Duet Wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 36 w ZAbrzu
W kategorii “Soliści – klasy I-VI”
I miejsce zajęła Milena Prokop ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Knurowie
II miejsce zajął Bartosz Chabrzyk ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Świętochłowicach
III miejsce zajęla Klaudia Guzera z Miejskiego Ośrodka Pracy Pozaszkolnej w Knurowie
W kategorii “Zespoły – klasy VII, VIII, IIIG”
I miejsce zajął Zespół Wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Zabrzu
II miejsce zajął Zespół Wokalny ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Rudzie Śląskiej
III miejsce zajął Zespołu "WIlchwiańskie ósemeczki" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śląskim
W kategorii “Soliści – klasy VII, VIII, IIIG”
I miejsce zajął Daniel Nowak
II miejsce zajęła Danuta Ungier
III miejsce zajęła Justyna Szulim z Miejskiego Ośrodka Pracy Pozaszkolnej w Knurowie
Wyróżnienie otrzymała Daria Salamon ze SZkoły Podstawowej nr 41 w Rudzie Śląskiej

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zaśpiewają podczas miejskich uroczystości rocznicowych Bitwy pod Monte Cassino, które odbędą się 9 maja 2019 roku w murach naszej szkoły.

 

 

 

 

 A KTO NAPISAŁ......

 

Jeżycjada – powieść mieszcząca się w 22 tomach – opowiada o losach najbardziej znanej poznańskiej rodziny Borejków i ich przyjaciół. Wierni czytelnicy traktują bohaterów jak najbliższych przyjaciół, towarzyszą im w przeróżnych perypetiach, w trudnych i szczęśliwych chwilach. Po Jeżycjadę sięgają całe pokolenia, poszczególne części zna niejedna prababcia, babcia, matka i córka.

Części Jeżycjady można czytać we wskazanej kolejności, zgodnej z datą wydania lub dowolnie – niezależnie od układu całej serii. Każda z części Jeżycjady poświęcona jest innemu bohaterowi, a lektura całości ukazuje powiązania między poszczególnymi postaciami i wydarzeniami, a wszystko na tle zmieniającej się polskiej rzeczywistości . Akcja każdej powieści toczy się w ciągu kilku dni lub tygodni. Autorka osadza ją w rzeczywistych miejscach Poznania i okolic, wskazuje konkretny czas, przywołuje sytuację społeczno-ekonomiczną – jako tło i komentarz do indywidualnych losów bohaterów.

Tomy Jeżycjady to nie tylko wzruszająca i humorystyczna opowieść o losach fascynującej rodziny – w Jeżycjadzie znajdujemy wartościowe przesłania, wątki historyczne, społeczne i polityczne. Powieść jest przepełniona emocjami, przenosi czytelników w świat miłości i zrozumienia. Pozwala poczuć niezwykłą, urzekającą atmosferę i ciepło rodzinne – i to jest jej siła, bo w literaturze szukamy mądrości, szacunku i niebanalnego humoru.

 

 

 

WARSZTATY WIELKANOCNE

 

Klasy 1a i 1b wzięły dzisiaj udział w Warsztatach Wielkanocnych, które zorganizowało Muzeum Miejskie w Zabrzu. Podczas zajęć nasi najmłodsi wysłuchali opowieści o polskich zwyczajach wielkanocnych, a także samodzielnie przygotowali pisanki

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY i.....

DZIEŃ OTWARTY NASZEJ SZKOŁY

 

Witajcie w naszej bajce....
Pod takim hasłem odbyły się kolejne dni otwarte naszej szkoły. Sala gimnastyczna zamieniła się w akadamię wprost z książki o przygodach Pana Kleksa. Czy wiecie że nasi nauczyciele zmienili lekcje w prawdziwą bajkę?
Zza tablicy wyskoczył dzik, miś przywitał się ze wszystkimi dziećmi a cała klasa przeniosła się na wyspę gdzie widziano osła niosącego przez mrówkę.
Zaproszone przedszkolaki zachwycone,a rodzice? Pewnie też To co widzimy się 1 września
Przeniesiemy was w inny świat, świat naszej szkoły, zatem czekamy i zapraszamy Was

 

 

 

Nareszcie przyszła i do nasWiosna RadosnaZ tej okazji spotkaliśmy się na sali gimnastycznej by godnie ją przywitać. Były śpiewy, tańce, pokaż wiosennej mody i wspólne klasowe rysowanieMamy nadzieję, że Pani Wiośnie się u nas spodobało i zostanie z nami na dłużej

 

 

 

 

Niech żyje bal, bo to życie to bal jest nad bale..

 

To był bal ,wielki bal?....
Dzisiaj cała nasza sala gimnastyczna, zamieniła się w salę balową. Punktualnie o 9 imprezowy pociąg wraz z przebierańcami wjechał na parkiet. I co dalej?....Dalej już były tylko tańce i zabawy. Konkursy z nagrodami ( najlepszy naśladowca pani Asi???).
Nie zabrakło stołów pełnych smakołyków,kolorowych baloników i serpentyn???.
A kogo mogliśmy tam zobaczyć?.....
Klaunów, wiedźmy, biedronki, zoombie, żołnierz y, samurajów, rycerzy, Spidermana, piratów no i oczywiście księżniczki. Nasze panie również nie zawiodły. Cudownie się poprzebierały.
"Niech żyje bal, bo to życie to bal jest nad bale........." ?

 

 

 

PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH W JĘZYKU ANGIELSKIM

 

Po raz XIV nasza szkoła była miejscem zmagań uczniów w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim. Jak zwykle uczniowie wykazali się niezwykłymi umiejętnościami wyrażania emocji w języku Shakespeara. Najbardziej porywający występ w kategorii klas VII-VIII i gimnazja zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Zabrzu w scence What’s for dinner? Uczniowie wykazali się nie tylko wspaniałą znajomością języka, ale też rewelacyjną grą aktorską .
W kategorii klas IV- VI najlepszą okazała się grupa ze Szkoły Podstawowej nr 6 w scence Ticket Inspector. Gratulujemy
Nasze gimnazjalistki spisały się również świetnie, zapewniając sobie III miejsce przedstawieniem The Doctor brawo Ola,Kinga i Natalia
Do zobaczenia za rok

 

 

 

KONCERT NOWOROCZNY 2019

 

Czy 13 jest pechowa?
Chyba nie!
Dzisiaj poraz 13 w naszej szkole odbył się Koncert Noworoczny.
Pomimo tej niby "pechowej rocznicy" wszystko się pięknie udało.
Tańce, cudowne bajkowe przedstawienia i wspólne śpiewy sprawiły że wieczór naprawdę był bardzo udany.
Pomimo kilku małych wpadek jak rozsypana mąka? 13 Koncert Noworoczny zaliczamy do udanych???

W dzień Bożego Narodzenia
ślemy wszystkim Wam życzenia,
niech ten Nowo Narodzony
ześle na Was łask ogromy.
By Wam wszystko pasowało,
by kłopotów było mało,
byście zawsze byli zdrowi,
by problemy były z głowy,
by się wiodło znakomicie,
by wesołe było życie!

 

 

"Cicha noc, święta noc........"


Punktualnie o godzinie 16 blask świec, wesoło migających w ciemnościach szkolnego dziedzińca, zapraszały wszystkich rodziców, dziadków i zaproszonych gości na bożonarodzeniowe jasełka.
Mali pasterze, roztańczone piękne anioły i orszak trzech króli wprowadzili nas na dobre w świąteczny nastrój.
Śpiew kolęd, niósł się po całej sali i wszyscy zgromadzeni czując świąteczny klimat przyłączali się do wspólnego kolędowania.
Maryja i Józef w końcu znaleźli swoje miejsce i narodził się On- Mesjasz, Zbawiciel. Witany przez wszystkich rozbudził w nas nadzieję na lepsze jutro.
Wszystkim Wam życzymy aby to narodzenie wniosło w wasze serca wiele miłości, wiary i nadziei. Niech ten czas Bożego Narodzenia, będzie szczęśliwy i radosny, wśród tych których kochamy najbardziej?
"W błogim pokoju śpi........."

 

 

 

Kto dzisiaj odwiedził naszą szkołę  ???


Tak, tak nasi przyjaciele z przedszkola nr 19 i przedszkola nr 23. Przyszli żeby spotkać się z Mikołajem.
Niestety okazało się że został on porwany??
I co???
No jak to, musieliśmy go znaleźć. Szukało go czterech dzielnych elfów, którzy uzbrojeni w lornetki i mapy ruszyli na poszukiwania.
Bałwanki i ptaszki tanecznym krokiem wskazywały im drogę. Po locie balonem i lądowaniu na magicznej plaży elfom udało się odnaleźć brodatego. A co on tam robił????
Został porwany przez złe dzieciaki, które nigdy nie dostały prezentu.
Ale udało się!!!??? Mikołaj wrócił do swoich obowiązków, rozdał prezenty, wysłuchał piosenek i wierszyków?, a niegrzeczne dzieci obiecały że już zawsze będą dobre??
"To niespodzianek czas?, renifer? ciągnie sanie przez śnieg. Mój list Mikołaj? ma, marzenia dzisiaj spełnią się. Już nos przy szybie marznie i niecierpliwi się mały brat. Bo niespodzianki kocha♥️ świat !

 

 

 

XII edycja akcji „Podaruj znicz na Kresy”

 

XII edycja akcji „Podaruj znicz na Kresy”, która organizowana jest przez Górnośląski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska we współpracy z Urzędem Miejskim w Bytomiu - ZAKOŃCZONA !   Zebrane podczas akcji znicze zapłonęły na grobach naszych rodaków za wschodnią granicą. 

Znicze zapalone zostały na opuszczonych mogiłach naszych rodaków pochowanych na starych, kresowych nekropoliach w Borysławiu, Chmielnickim, Drohobyczu, Lwowie, a także Samborze, Stryju oraz w miejscach pamięci narodowej na terenie Lwowa i okolic.

Warto wspomnieć, że w poprzednich latach dzięki ofiarności mieszkańców Górnego Śląska, współpracy różnych instytucji, placówek edukacyjnych, przedsiębiorców i wolontariuszy udało się zebrać kilkadziesiąt tysięcy zniczy.

 

A takie podziękiwania dotarły do naszej placówki

 

 

 

 

Góra GROSZA

 

 

W dniach 26.11.- 02.01. SAMORZĄD UCZNIOWSKI naszej szkoły przeprowadzi zbiórkę pieniędzy na akcję GÓRA GROSZA.
Celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Liczy się każdy grosz!!! Dlatego bardzo prosimy o wsparcie tej akcji.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Czy wiecie skąd wzięło się to święto i dlaczego warto je obchodzić?

 

Dzieci lubią misie,
Misie lubią dzieci.
Dzisiaj obchodziliśmy światowy dzień pluszowego misia. W naszych najmłodszych klasach każde dziecko miało pluszowego towarzysza. Na sali gimnastycznej odbyły się wspólne tańce i zabawy , którymi uswietnilismy ten wspaniały dzień.
Odbył się również konkurs na największego, najmniejszego i najstarszego pluszaka.

W nagrodę oczywiście były pluszowe misie, bo miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka

 

 

 

 

 

GRATULACJE !

W auli Wyższej Szkoły Technicznej wręczono odznaczenia państwowe nauczycielom, w tym grupie dyrektorów, pedagogów i pracowników administracji i obsługi z Zabrza.

W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczyli wicewojewoda śląski Piotr Kołodziejczyk i śląski kurator oświaty Urszula Bauer. Odznaczenia otrzymali:

Srebrny Krzyż Zasługi - Janina Grzegrzółka – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Zabrzu,

Brązowy Krzyż Zasługi - Grażyna Kasperek – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 15 w Zabrzu,

Złotym Medalem za Długoletnią Służbę wyróżnieni zostali: Ryszard Gruca – Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu, Janusz Bronic – Zastępca Dyrektora Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu, Grzegorz Grimm – nauczyciel Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu, Jan Więsyk - Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu, Danuta Witowska – pracownik AiO w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu,

Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę wyróżnieni zostali: Krzysztof Nawrocki – nauczyciel w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu, Ryszard Skupin – nauczyciel w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Zabrzu.

 

 

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

 

20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Dzień ten został ustanowiony na pamiątkę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji Praw Dziecka, których celem jest ochrona i zapewnienie jak najlepszej pomocy najmłodszym. Z tej okazji w klasach pierwszych odbyły się dzisiaj zajęcia, których celem było uświadomienie naszym najmłodszym uczniom ich praw oraz kształtowanie zaufania do osób dorosłych. Pierwszaki obejrzały prezentację, wysłuchały opowiadania, kolorowały i śpiewały. I to wszystko w atmosferze szacunku dla drugiego człowieka.

 

 

 

 

 

 

W nawiązaniu do hasła plakatu "Październik miesiącem dobroci dla zwierząt" w naszej szkole została zorganizowana akcja zbierania darów do Schroniska dla zwierząt. Zebraliśmy karmę dla psów i kotów, przysmaki i smakołyki, środki czystości oraz ciepłe koce na zimowy trudny dla zwierząt czas. Wszystko co zgromadziliśmy zostało przekazane do Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zabrzu - Biskupicach. W rewanżu nasza szkoła otrzymała Dyplom za pomoc w działaniach na rzecz ochrony zwierząt,a wszystkie dzieci biorące udział w akcji otrzymały kolorowanki.

      Równolegle do akcji zbierania darów do Schroniska w październiku został zorganizowany Szkolny Konkurs Plastyczny dla uczniów kl I - II, pt. "Moje ulubione zwierzątko". Zadaniem konkursowym było wykonanie dowolną techniką plastyczną postaci swojego ulubionego zwierzaczka. Do komisji konkursowej w składzie: Anna Burkowicz, Joanna Kowalska, Magdalena Ulejczyk napłynęło bardzo dużo prac. Najciekawsze prace zostały nagrodzone Dyplomami za I, II i III miejsce oraz 2 osoby otrzymały wyróżnienie, a wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. 

 

 

 

100 LECIE NIEPODLEGŁEJ POLSKI

1918 - 2018

Więc pamiętajcie wszyscy dzisiaj w rocznicy godzinie,

że kochać trzeba Ojczyznę,

a wtedy Jej wielkość nie minie"

 

.

Działania przygotowujące uczniów do obchodów 100-lecia Niepodległości Polski w Szkole Podstawowej nr 3 w Zabrzu trwały od kilku miesięcy. We wszystkich klasach nauczyciele i wychowawcy przeprowadzili lekcje patriotyczne, utrwalili z uczniami 4 zwrotki " Mazurka Dąbrowskiego". Ponadto w miesiącach poprzedzających Rocznicę zarówno młodsze, jak i starsze klasy uczyły się pieśni patriotycznych; indywidualnie lub grupowo przygotowały plakaty rocznicowe, którymi udekorowano szkołę i salę gimnastyczną. Sporządzono Dekalog Patrioty, umieszczony na  banerze w korytarzu szkolnym; zakupiono dla wszystkich uczniów i nauczycieli biało - czerwone kotyliony, które zostały przypięte do obowiązującego w dniu 9 listopada galowego stroju. Trwają przygotowania do konkursu wiedzy o Polsce i symbolach narodowych w dwóch kategoriach wiekowych. Obchody 100 - lecia Niepodległości rozpoczęły się o godzinie ósmej uroczystym wciągnięciem flagi państwowej na maszt w obecności pocztu sztandarowego, wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Następnie młodzież i dzieci udały się do klas na odświętne lekcje i przygotowanie do akademii. Uczniowie klas młodszych wykonali plakaty z symbolami narodowymi, a starsi ponownie zapoznali się z datami historycznymi upamiętniającymi wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę po 123 latach niewoli.
W uroczystej akademii, która rozpoczeła się o godzinie dziesiątej wzieła udział, oprócz społeczności szkolnej , grupa zaproszonych gości, w tym przedstawiciele Związku Sybiraków Oddział Zabrze, zastepca Prezydenta Miasta Zabrze, dyrektor Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach, główny specjalista do nadzoru nad szkołami i placówkami oświatowymi, dyrektor Przedszkola nr 27 w Zabrzu oraz rodzice uczniów. Z zaproszenia skorzystała również Grupa Rekonstruktorów Pro Fortalicium. Jednym z punktów uroczystych obchodów 100-lecia Niepodległości była prelekcja rekonstruktorów skierowana osobno do młodszych i starszych klas. Program akademii przygotowanej przez przedstawicieli wszystkich klas zawierał rys historyczny polskiej drogi do wolności, okraszony poezją, pieśnią patriotyczną, a także fragmentami wypowiedzi pisemnych uczniów klas ósmych i trzecich na temat " Czy współczesna młodzież kultywuje tradycje patriotyczne?" Po uroczystej akademii przedstawiciele społeczności szkolnej zasadzili wraz z panią Dyrektor oraz zaproszonymi gośćmi Drzewko Pamięci w Setną Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości 1918-2018 w ramach ogólnopolskiego projektu " Niepodległa". O godzinie 11:11 na placu szkolnym społeczność szkoły włączy się w Ogólnopolskie Śpiewanie 4 . zwrotek Hymnu Państwowego " Mazurek Dąbrowskiego". W dalszej części przedstawiciele Związku Sybiraków odbyli spotkanie pokoleń z młodzieżą przy kawie i herbacie."(...)Więc pamiętajcie wszyscy dzisiaj w rocznicy godzinie, że kochać trzeba Ojczyznę, a wtedy Jej wielkość nie minie".

 

 

 

"100 szczytów na stulecie niepodleglości"

 

Dnia 20.10.18r odbył się rajd na szczyty Szyndzielnię I Klimczok. Rajd odbył się pod hasłem "100 szczytow na stulecie niepodleglosci" Tym sposobem nasza szkoła dołączył cząstkę do obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na Szyndzielnię wjechaliśmy gondolami, niektórzy po raz pierwszy w życiu. Na szczcycie Klimczoka upamiętniliśmy rajd zdjęciami z flagami Polski i tarczą naszej Szkoły. Potem przeszliśmy do schroniska gdzie przed zjedzeniem obiadu usystematyzowaliśmy swoją wiedzę z historii Polski . Nasyceni zaczęliśmy schodzić. Pogoda, która do tej pory ukazywała nam góry niczym z Hobbita zaczęła siąpić deszczem. Nieco zmoknięci, ale pełni wrażeń i szczęśliwi wróciliśmy do Zabrza
Kinga Z.

 

 

 

 

INTEGRACJA w Wrocławiu

 

19.10.2018r. uczniowie klas VIII i III brali udział w integracyjnej wycieczce do Wrocławia zorganizowanej z dotacji w ramach programu rządowego Program Integracji Społeczności Romskiej w Polsce w roku 2018. Zobaczyliśmy Panoramę Racławicką, zwiedziliśmy muzeum Hydropolis, byliśmy na Rynku, a także na Moście Zakochanych. Najbardziej zintegrowaliśmy się w McDonaldzie. Wycieczka była bardzo udana, wszystkim się podobała.
Natalia G.

 

 

 

Gala w Domi Muzyki i Tańca -

Dzień Komisji Edukacji Narodowej

 

Z okazji tegorocznych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, 16 października, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbyła się uroczysta gala, w trakcie której uhonorowano najbardziej zaangażowanych przedstawicieli zabrzańskiej oświaty.

Uroczystość otwarła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, która podziękowała całej społeczności oświatowej za zaangażowanie w edukowanie najmłodszego pokolenia zabrzan, a także pogratulowała znakomitych osiągnięć w pracy dydaktycznej i wychowawczej.

W trakcie uroczystości wręczono nagrody i dyplomy wyróżnienia dla pracowników zabrzańskiej oświaty, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w 2018 r.

 

Nagrody z naszej szkły otrzymali :

Nagroda Ministra Edukacji Narodowej - nasza pani Dyrektor Janina Grzegrzółka

Medale Komisji Edukacji Narodowej - Bożena Owczarzak, Dorota Szybowska i Kornelia Czyba

Nagrodę prezydent Miasta Zabrze - p. Iwona Małachowska i Grażyna Krzystanek

 

 Najserdeczniejsze życzenia dalszych osiągnięć i satysfakcji z wykonywanego zawodu.

 

 

 

 

 

 

 

Zachowaj Trzeźwy Umysł ”

Przedstawiciele naszej szkoły na czele z panią Dyrektor zostali zaproszeni na podsumowanie kampanii" Zachowaj Trzeźwy Umysł ”
Grupa taneczna Artystyczne Świetliki i Alarm zaprezentowały swoje układy na scenie zabrzańskiego MOKU. To wielkie wyróżnienie wystąpić na tak donioslej imprezie.

 

 

 

Pasowanie na ucznia

 

Pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 są pełnoprawnymi uczniami. W dniu 15 października 2018r, odbyło się pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.....

Pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły. Wobec rodziców, dziadków i gości zapewnili, że będą dobrze się uczyć, szanować szkołę i kochać Polskę. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Po części oficjalnej odbyło się przyjęcie w klasach.

 

Dzień Języków Obcych

 

Dzień Języków Obcych, który miał miejsce 26. września odbył się również dzisiaj w naszej szkole. Z tej okazji panie nauczycielki z języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego przygotowały konkursy. Pierwszym, jak co roku było przygotowanie plakatów dotyczących krajów obcojęzycznych. Uczniowie licznie, jak co roku przygotowali piękne prace. Jury miało niełatwe zadanie, aby wybrać najlepsze. Miejsce pierwsze zdobyły: Wiktoria, Patrycja i Wiktoria z klasy 3a, a wyróżnienia otrzymali: Max i Dawid (klasa 3a), Sofia i Kasia (klasa 3a) oraz Ola i Kinga ( klasa 3a). Podczas świętowania Dnia Języków Obcych wszyscy się zebrali podczas 5. lekcji na sali gimnastycznej. Dla uczniów zostały przygotowane również inne konkursy: konkurs wiedzy o krajach obcojęzycznych, konkurs muzyczny, a dla najmłodszych kolorowanki. Wszyscy świetnie się bawili przy dźwiękach muzyki. Po zaciętej walce drużyny nr 3 i 4 okazały się najlepsze.

 

 

 

XI Sejmik Szkół Karpackich

 

W dniach 20 - 22 września w Nowej Rudzie odbyło się spotkanie delegacji szkół należących do Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szkół Organizacji Przyjaciół Monte Cassino. Gospodarzem XI Sejmiku była Szkoła Podstawowa nr 6 im. płk.Józefa Sokola. Honorowymi gośćmi XI Sejmiku byli Witold Szmidt - uczestnik Bitwy o Monte Cassino oraz Tadeusz Kurcyk.

 Bogaty program obejmował :

  • spotkanie z opiekunami delegacji szkół
  • Mszę św. za poległych, zmarłych i żyjących zołnierzy walczących o Monte Cassino
  • złożenie kwiatów i zniczy pod Pomnikiem Ofiarom II Wojny Światowej Poległym, Pomordowanym i Żyjącym, Walczącym i Cierpiącym za Wolna Polskę.Następnie uczniowie  SP 6 przedstawili montaż słowno-muzyczny poświęcony pieśni " Czerwone Maki na Monte Cassino". Po zwiedzaniu kopalni delegacje zebrały się w Szkolnej Izbie Pamięci poświęconej J. Sokolowi. Wieczorem młodzież przy ognisku śpiewała pieśni patriotyczne. Sejmik zakończył się seminarium na temat : Jak Szkoły Karpackie realizują ideały Karpatczyków w wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży? Uczestnicy Sejmiku z zainteresowaniem oglądali wystawy prac plastycznych, które wykonali uczniowie Szkół Karpackich orsz postery obrazujące działania patriotyczne, podejmowane w poszczególnych placówkach oświatowych, kultywujących i zachowujących pamięć o żołnierzach walczących o Monte Cassino.

 

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

popularnie zwany Dniem Nauczyciela jest polskim świętem państwowym oświaty i szkolnictwa wyższego. Zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 r.  a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej 

Święto to upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej, która była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej w Polsce. Komisja ta została powołana z inicjatywy króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego na mocy uchwały Sejmu Rozbiorowego z dnia 14 października 1773 r. Zgodnie z zapisami ustawy dzień ten jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych dla wszystkich pracowników oświaty.


Z  tej okazji nauczyciele naszej szkoły i pracownicy obsługi pojechali na doroczną tradycyjną już wycieczkę. Tym razem do...... Bobolic, Mirowa, Ogrodzieńca, Złotego Potoku, Jaskini  Niedźwiedziej, Jaskini Głębokiej.....

 

 

 

 

SPOTKANIE Z PANEM

DARIUSZEM WALERIAŃSKIM

Dnia 2 października 2018 odbyło się w naszej szkole spotkanie autorskie z p. Dariuszem Walerjańskim, znanym historykiem, regionalista i autorem książek o Zabrzu. Pan W. Przedstawił uczniom swoją twórczość, opowiadał o tym jak powstały jego książki oraz zachęcał do czytania i pisania swoich opowieści. Odpowiedział również na liczne pytania skierowane do niego przez dzieci. Zostawił także dedykacje w swojej publikacji Zabrze krok po kroku dla szkolnej biblioteki. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 

 

 

SKARBNIKOWE GODY

- 96 URODZINY ZABRZA

 

 

 

Świętowanie urodzin miasta, pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik, rozpoczęło się o godz. 11 wesołą, barwną paradą, która wyruszył z ul. Wolności i przeszła na ul. Dubiela do parku im. Poległych Bohaterów. Wzieli  w niej udział dzieci i młodzież z zabrzańskich szkół, a także przedstawiciele firm i tutejszych instytucji.  Nasza szkoła szła z hasłem " BAW SIĘ KOLORAMI"

 

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

2018 / 2019

 

 

 Kiedy wrzesień już się zbliża każdy uczeń jest wesoły, bo to znak, że znów zaczniemy chodzić do szkoły......
No i zaczęło się Jak zawsze wesoło i ze śpiewem na ustach uczniowie naszej szkoły przywitali nowy rok szkolny. Zaprosili do naszej ekipy nowo przyjętych pierwszaków, których tyty uginały się od słodkości oraz czwartoklasistów, którzy pierwszy raz zagościli w naszych progach. Wszystkim życzymy samych sukcesów i jeszcze tylko wrzesień, październik, listopad, grudzień, styczeń,luty, marzec, kwiecień,maj, czerwiec i  WAKACJE !

 Zdjęcia

 

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2017 / 2018

 

 

 

Szczęśliwej drogi już czas
Mapę życia w sercu masz
Jesteś jak młody ptak…..taki był motyw przewodni dzisiejszej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2017 /2018
Uczniowie rozpoczęli dziś letnie wakacje. Nim się to jednak stało, odebrali świadectwa, nagrody i wyróżnienia za całoroczną naukę. W sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. Na wstępie głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała Gronu Pedagogicznemu, pracownikom szkoły, a przede wszystkim uczniom za trud i pracę włożoną w kończącym się roku. Następnie wychowawcy poszczególnych klas, opiekunowie wolontariatu, Samorządu Uczniowskiego, nauczyciel języka angielskiego oraz opiekunowie świetlicy „ Artystycznych Świetlików” nagrodzili najlepszych uczniów świadectwami z wyróżnieniami, dyplomami i drobnymi upominkami za wyniki w nauce, zachowanie i 100% frekwencję na zajęciach. Było również przekazanie Sztandaru szkoły. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów klas 3 gimnazjum, którzy już dziś zegnali się z nami..
Po ceremonii zakończenia roku szkolnego uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa.
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne życzy wszystkim uczniom udanego i bezpiecznego wakacyjnego wypoczynku i nabrania sił na nowy rok szkolny 2018-19. Do zobaczenia 4 września!! Życzymy wszystkim bezpiecznego wypoczynku

ZDJĘCIA

 

 

 

 

 Dla NAJLEPSZYCH z NAJLEPSZYCH

Tradycją naszej szkoły stało się szczególne nagradzanie uczniów za wysokie wyniki w nauce. W dniu 19 czerwca 2018 r. została zorganizowana wycieczka dla uczniów, którzy w minionym roku szkolnym 2017/20178otrzymali najlepsze świadectwa. W tym roku była to wycieczka na kregle i lody do RUDY ŚLĄSKIEJ

 Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za wzorowe zachowanie. Opiekę podczas wyjazdu sprawowały: p. Anna Gemander, Joanna Małachowska - opiekunki Samorządu Uczniowskiego i p. Jawiga Przybylska

 

 

 

WARSZAWA......Wycieczka klas II

 

Dnia 13 czerwca 2018 roku klasa IIa, IIb i IIc wraz ze swoimi wychowawcami p.Ćwiek, p.Larą oraz p.Czernym wybraliśmy się do Naszej stolicy WARSZAWY na trzy dni. Zbiórka miała miejsce o 7:30 na Zabrzańskim dworcu PKP co spowodowało, że wszyscy musieliśmy wstać wcześnie (co było chyba jedynym minusem w całym wypadzie ). Pierwszego dnia zdążyliśmy zwiedzić stare miasto. Pani przewodnik była naprawdę sympatyczną osobą, której opowieści wcale nie przynudzały . Gdy zwiedzanie dobiegło końca ruszyliśmy w stronę Stadionu Narodowego. Było koło godziny 19 kiedy przewodnik Stadionu przyszedł po Naszą grupę i rozpoczął zwiedzanie po PGE Narodowym. Weszliśmy też do szatni Naszej reprezentacji, gdzie wisiały Ich koszulki. Po godzinie 22 byliśmy już w hotelu gdzie padliśmy zmęczeni do łóżek (oczywiście po prysznicu :DD).
Następnego dnia musieliśmy wstać dość wcześnie, ale nic nie szkodzi bo zwiedziliśmy naprawdę dużo tego dnia. Centrum Nauki Kopernik było dla nas naprawdę bardzo interesujące! W Sejmie RP mogliśmy uczestniczyć w obradach Sejmu, po czym poszliśmy do Sali gdzie większość osób ucięła sobie drzemkę. Późnym popołudniem poszliśmy do Centrum Handlowego Złote Tarasy, które były ogromne. Na koniec wjechaliśmy na ostatnie piętro Pałacu Kultury i Nauki (widoki niesamowite).Ostatniego już dnia udaliśmy się z rana do Łazienek Królewskich. Naszym zadaniem było znalezienie chociaż 1 wiewiórki co udało się dziewczyną z klasy IIc. Po Łazienkach udaliśmy się na zwiedzanie Zamku Królewskiego , a następnie coś zjeść, a o godzinie 16:25 siedzieliśmy już w pociągu do domu- Zabrza.
Uczniowie jak i nauczyciele byli bardzo zadowoleni z tych 3 dni w Warszawie, a Nasze nauczycielki wraz z p. Czernym byli dumni, że nauczyli nas stać na zbiórkach w dwuszeregu.
Aleksandra Techmańska

 

 

 

 

WYCIECZKA KLASY 4 . Stare Tarnowice

 

Klasa 4 w ramach tzw. Dni leniwca ( dni wycieczkowe) pojechała razem z p.Nela i p.Kasia do kompleksu zamkowego w Starych Tarnowicach :)Zamek pochodzi z połowy XVI wieku. Za czasów panowania Piotra Wrochema - przedstawiciela możnego rodu, była to najokazalsza budowla w całym mieście. Reprezentowała styl renesansowy. Do 1945 roku właścicielem majątku był Guido Henckel von Donnersmarck, potem zamek popadł w ruinę. Dziś znów odzyskał dawną świetność, dzięki obecnemu właścicielowi, którym jest Rajner Smolorz.

......I wiecie co?   Było superowo
Robiliśmy swoje własne torby, farbami . Wyszły bajecznie☺,a kiedy schły poszliśmy zwiedzać zamek.Te izby otoczone pięknymi starymi meblami. Sprzęty,biblioteka i wypchany niedźwiedź wprawiły nas w niemałe osłupienie☺.
Patryk na zawsze już zapamięta co to jest żelazko z dusząPani Kasia chciała się przenieść w czasie i zamieszkać na owym zamku( tylko kto by rozdał świadectwa?). Po zwiedzaniu ci przy kasie pokupowali pamiątki, a oszczędni poszli grać w piłkę i skakać w gumę.( Musieliśmy się wybiegać przed powrotną jazda)
A w autobusie nie obyło się bez śpiewów. Bo jak wycieczka bez muzyki. A więc począwszy od ogórka, tamagotchi,Mucha w mucholocie i skończywszy na Sławomir, Sławomir.......udało się wrócić cało i zdrowo pod szkołe


fotorelacja: 

 

 

 

 

Goście w SP 3

 

Dnia 4 czerwca do szkoły w odwiedziny przybyli: Barbara Adamczyk, Antoni Wilgusiewicz którzy przewodniczyli przedstawicielom Komisji Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Katowicach. Przybyli również Stanisław Twardoch -IPN, prezes Andrzej AzyanTowarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich; Elżbieta Skwarczyńska - Adryańska - dziennikarka z Głosu Zabrza i Rudy Śląskiej; Pan Czerwiński - Armia Krajowa - kombatant w wieku 94 lat oraz Pan Jerzy Dolinkiewicz z Muzeum Historii Katowic. Było to wyjazdowe posiedzenie Komisji Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy IPN w Katowicach.Spotkanie przebiegało pod nazwą" Kresowe i patriotyczne tradycje w Zabrzu. Spotkanie pokoleń w Szkole Podstawowej nr 3, prezentacja dorobku szkoły w zakresie edukacji historyczno- patriotycznej dzieci i młodzieży. Po akademii nastąpiło zwiedzanie naszej szkoły. Chwili reflekcji i wspomnień w Izbie Pamięci im. prof .Witolda Żdanowicza, która znajduje się w budynku szkolnym. Następnie goście wraz z dyrekcja i nauczycielami udali się na spotkanie kawie i herbacie.

 

 

 

 

 

....RAJD...RAJD...RAJD...

 

26 maja od dzisiaj oprócz Dnia Matki będzie nam się kojarzył z jeszcze jednym dniem - Dniem Zdobywcy? Zdobyliśmy dzisiaj bowiem aż trzy szczyty! Zaczęliśmy od Czantorii Wielkiej, by po zejściu na Beskidzkie Siodło wdrapać się jeszcze na Soszów. A dla Was mamy fotograficzną relację z dzisiejszego rajdu?Oglądajcie i żałujcie, że Was z nami nie było!

 

 

 

Informujemy, iż od 18.05.2018 r. uczniowie oddziałów gimnazjalnych mają mozliwość rejestrowania się na stronie https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/index.html celu złożenia wniosku do szkoły ponadgimnazjalnej.

Prosimy o zapoznanie gimnazjalistów z ww. stroną.

Ważne terminy dla gimnazjalisty

Terminy naboru

Data początkowa

Data końcowa

Informacje o etapie

18.05.2018

18.06.2018

Rejestracja kandydatów/wybór preferencji

22.06.2018

26.06.2018

Dostarczanie dokumentów potwierdzających osiągnięcia

06.07.2018

06.07.2018

Publikacja list zakwalifikowanych do przyjęcia

13.07.2018

13.07.2018

Publikacja list przyjętych

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie

 

https://slaskie.edu.com.pl/kandydat/app/index.html

 

 

 

 

 

Święto Centrum Operacji Lądowych- Dowództwa Komponentu Lądowego

im. gen. broni Władysława Andersa.

 

Nasza Szkoła otrzymała zaproszenie z Krakowa na Święto Centrum Operacji Lądowych- Dowództwa Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa. Cała uroczystość zorganizowana była
18 maja 2018 roku (piątek) z powodu rocznicy Bitwy pod Monte Cassino.
Na wycieczkę pojechaliśmy z rana grupą siedmioosobową, liczącą uczniów Naszej szkoły (ja-Aleksandra Techmańska, Wanessa Krojańska, Magdalena Koba, Arkadiusz Koschny, Mateusz Kęcki i Pani Dzerżenga wraz z Panią Dyrektor + kierowca :p).
Na miejsce dojechaliśmy nieco spóźnieni, bo na ulicach były niezłe korki… Jednak mimo spóźnienia
Dotarliśmy na miejsce, a Sztandar Naszej Szkoły dumnie reprezentował szkołę podczas wydarzenia. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się wraz z wszystkimi gośćmi na poczęstunek. Tam zostaliśmy poczęstowani leczo, ciastami, owocami, kawą itp. Muszę dodać, że jedzenie było pyszne a atmosfera, która się wytworzyła miła. Podczas całego wydarzenia zdążyliśmy zrobić sobie zdjęcia z Kombatantem, który okazał się przemiłą osobą.
Potem udaliśmy się na dalszą część wycieczki kierując się na rynek Krakowa. Jadąc ku celu ja i moi koledzy i koleżanki przeżyliśmy małą przygodę z przebieraniem się w nasze luźne ciuchy w aucie (najtrudniej było założyć spodnie ;D). Gdy dotarliśmy na rynek weszliśmy do Kościoła Mariackiego żeby zobaczyć Ołtarz Wita Stwosza. Później nasze nogi powędrowały ku centrum rynku, gdzie się okazało miał miejsce Festiwal Nauki i Sztuki. Na festiwalu stanowiska zajmowały różne uczelnie. Mimo, że przed nami jeszcze czas aby udać się na studia to i tak skorzystaliśmy z okazji i dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy z różnych dziedzin nauki. Było naprawdę bardzo interesująco.
Po godzinie 14:00 udaliśmy się z powrotem do busiku, żeby wrócić do Zabrza. Około godziny 16 byliśmy już pod szkołą i zmęczeni udaliśmy się do naszych domów. Wszyscy byliśmy z wyjścia zadowoleni i wdzięczni, że mogliśmy wziąć udział w tak ważnym wydarzeniu.
Aleksandra Techmańska 2a gim.

 

 

 

Na Majówkę, na majówkę.........


No i jak taka impreza miała się odbyć bez nas????
Musieliśmy tam być!
Rada Dzielnicy Południe zorganizowała majówkę przy znanej wszystkim zabrzańskiej fontannie?Nasza szkoła miała tam swoje stanowisko na którym się działy prawdziwe cuda?Wystąpiły nasze artystyczne Świetliki, tańczyliśmy ram zam zam , kręciliśmy czekoladę???? ?Udało nam się stworzyć gigantyczne banki, namalować mega akwarium??i świetnie pobawić się z chustą.
I kto tu robi najlepsze imprezy pod słońcem??
Oczywiście My?SP 3??

 

fotorelacja

Na Majówkę, na majówkę.........


No i jak taka impreza miała się odbyć bez nas????
Musieliśmy tam być!
Rada Dzielnicy Południe zorganizowała majówkę przy znanej wszystkim zabrzańskiej fontannieNasza szkoła miała tam swoje stanowisko na którym się działy prawdziwe cudaWystąpiły nasze artystyczne Świetliki, tańczyliśmy ram zam zam , kręciliśmy czekoladę Udało nam się stworzyć gigantyczne banki, namalować mega akwariumi świetnie pobawić się z chustą.
I kto tu robi najlepsze imprezy pod słońcem?
Oczywiście MySP 3

 

fotorelacja

 

 

 

 

 

MONTE CASSINO 2018

 

 Tej co nie zginęła....Pod takim hasłem odbyły się dzisiaj uroczystości związane z 74 rocznicą Bitwy o Monte Cassino
Nasza Szkoła była organizatorem tej uroczystości, na której zgromadzili się przedstawiciele władz miejskich, różnych organizacji rządowch, a także cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu.
Uroczystości zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji kombatantów ich rodzin i naszej szkoły.
Uroczysty pochód ulicami Zabrza przy akompaniamencie Wojskowej Orkiestry z Bytomia, doprowadził wszystkich gości pod pomnik Bohaterów spod Monte Cassino, gdzie odczytano apel poległych, oddano salwy honorowe i złożono kwiaty.
Uroczystości zakończyła akademia na naszej sali gimnastycznej oraz koncert laureatów  XIII Regionalnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej.
Aby pamięć o Bohaterach nigdy nie zginęła....

 

FOTORELACJA

XIII Regionalny Festiwal Pieśni Patriotycznej

„Niech płynie w niebo dumny śpiew”

26 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu odbył się XIII Regionalny Festiwal Pieśni Patriotycznej „Niech płynie w niebo dumny śpiew”. Festiwal, nad którym honorowy patronat objęła prezydent miasta Zabrze Małgorzata Mańka Szulik, z roku na rok przyciąga coraz liczniejszą rzeszę wykonawców z całego woje wódz twa. Podczas tegorocznego Festiwalu w murach szkoły gościliśmy 47 solistów i zespołów z 12 miast (min. Bytomia, Gliwic, Katowic, Rybnika, Czerwionki, Knurowa, Ornontowic). Jury, w którym obok dyrektor Janiny Grzegrzółki zasiedli: Barbara Gajek – Kraska (Państwowa Szkoła Muzyczna w Zabrzu), Jolanta Jońca (Państwowa Szkoła Muzyczna w Zabrzu) oraz Artur Kowalczyk (SP 3) oceniało wykonawców wg następujących kryteriów: dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny, emisja głosu i intonacja, poczucie rytmu.. Tegoroczny Festiwal stał na bardzo wysokim poziomie czego dowodem były rekordowo długie obrady jury. Ostateczne wyniki poznamy w piątek. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zaśpiewają podczas miejskich uroczystości rocznicowych Bitwy pod Monte Cassino, które odbędą się 10 maja 2018 roku w murach szkoły.

 

 

 

Igraszkowa Scena

 

Chcemy tańczyć, szaleństwa jeden rytm. Chcemy tańczyć, bawić się i żyć......
Nasze artystyczne świetliki nie zwalniają tempa. Wzięły udział w ogòlnopolskim festiwalu tanecznym Igraszki 2018. Piraci z Nibylandi to ich debiutancki uklad. Pani Kasia I pani Karolina wspierały dzielnie nasze najmłodsze tancerki. Dzieciaki otrzymaly pamiatkowe medale i ppdziękowania. Ale najważniejsze że ppdobały się publicznośi , ktôra nagrodziła je gromkimi brawami. Còż tu dużo mòwić nasze Świetliki są po prostu urocze.

 

 

 

Obchody Zbrodni Katyńskiej

 

Dokładnie 8 lat temu -10 kwietnia 2010 roku po godzinie 8.41 zamarła cała Polska dowiadując się o katastrofie rządowego samolotu, lecącego na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Na pokładzie opròcz polskiej pary prezydenckiej, znajdowała się ròwnież polska inteligecja i duchowieństwo. Z okazji 8 rocznicy tych smutnych wydarzeń przedstawiciele naszej szkoły wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły wzięli udział w uroczystościach zorganizowanych przez Urząd Miasta. Po przemòwieniach pani Prezydent i Przrwodniczącego Rady Miejskiej, złożyliśmy znicze pod pomnikiem upamiętniającym zmarłych w tej katastrofie.
10.04. 2008-


Pamiętamy....

 

 

 

Jeżycjada

 

W dniu 10.04.2018 w naszej szkole, tj Szkoła Podstawowa nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino odbyło się II Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady.Impreza była przygotowywana wieloetapowo.1. Od 02.04.2018, w bibliotece szkolnej była zorganizowana wystawa książek Małgorzaty Musierowicz, na korytarzu szkolnym była umieszczona gazetka z wszystkimi okładkami Jeżycjady.Wystawa i gazetki były udostępnione dzisiaj na dziedzińcu szkolnym, gdzie zebrali się uczniowie naszej szkoły.2. Wychowawcy klas i nauczyciele języka polskiego otrzymali od organizatora informacje o Autorce i jej książkach. Materiały te nauczyciele przedstawili uczniom na lekcjach języka polskiego i na godzinach wychowawczych. Uzyskana w ten sposób wiedza, pomogła uczniom trafnie odpowiadać na pytania konkursowe dotyczące Jeżycjady. 3. Konkurs o Jeżycjadzie przygotowany dla uczniów i nauczycieli.Konkurs poprzedził głośne czytanie książki pt "Opium w rosole".Impreza podobała się uczniom, uważnie słuchali czytających, żywiołowo reagowali na czytany tekst.

 

 

 

 

 Czytanie bajek w klasie pierwszej

 

Wieczorną porą – 6 kwietnia – w murach naszej szkoły odbył się Wieczór Czytania Bajek. Najmłodsi uczniowie mieli okazję wysłuchać klasycznej bajki „Czerwony Kapturek”, zjeść wspólnie pizzę oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych, które przerodziły się w ŚWIETNĄ ZABAWĘ…
Do miłego oglądania prezentowanych zdjęć zachęcają organizatorki: wychowawca - Magdalena Ulejczyk, Joanna Kowalska, Dominika Liszka oraz Jadwiga Przybylska!

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum - Willa Caro w Gliwicach

Z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Muzeum - Willa Caro w Gliwicach odbyła się dwudniowa sesja edukacyjna pt. " Portrety Niezłomnych". Grupa uczniów z klasy siódmej i klas drugich gimnazjum uczestniczyła w tych zajęciach. Podczas wykładów połączonych z projekcją filmów przedstawiono postacie wybranych Żołnierzy Niezłomnych.
- Danuta Siedzikówna ps. Inka - życiorys pisany patriotyzmem, film " Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć "
- Witold Pilecki 1901 -1948
- Henryk Flame " Bartek" - film " Ziemie przemówiła"
Wykłady prowadzili pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

 

 

 

Wiosna wiosna wiosna ach to ty.....


Wesoło i kolorowo powitaliśmy dzisiaj panią wiosnę. Pokaz wiosennej mody na prawdziwym czerwonym dywanie zainaugurował konkurs na najpiękniejszy wiosenny strój. I miss wiosennej mody została Jennifer Maj z klasy I a, I vice miss Hania z klasy Ia,II vice miss Wiktoria Pabian z klasy IV a, a miss publiczności Ines Hanusek z klasy IV a. Nasze piękne panie również ptezentowały się przepięknie i wiosennie , ale nikt im nagrody nie dał.
Ale to nie szkodzi, bo w końcu wyszło słońce, a to o to nam chodziło. Chyba udało się przywołać Wiosnę

 

....wiosna,wiosna,wiosna ach to ty:-)

 

FOTORELACJA

 

 

 

RODZINNE ZDJĘCIE
RODZINNE ZDJĘCIE

Dzień Pozytywnego Myślenia

 

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny tradycyjnie już obchodziliśmy Dzień Pozytywnego Myślenia??? Pierwszaki uroczyście utopiły Marzannę, odbył się także konkurs na najpiękniejsze wiosenne przebranie??

 

 

Dzień Liczby Pi

 

Dzisiaj w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Liczby Pi. Gimnazjaliści oraz uczniowie klasy siódmej wzięli udział w turnieju "1 z 10", w którym zmagali się z niezwykle trudnymi pytaniami z matematyki. Ostatecznie na placu boju pozostała Monika Płaszczyk z klasy VIi a, która po eliminacji pozostałych uczestników zajęła pierwsze miejsce. W drugiej części odbył się konkurs na zapiętywanie rozszerzenia liczby pi. Tutaj bezkonkurencyjny okazał się Adrian Susek z klasy 3a, który zapamiętał aż 108 cyfr!

Zwycięzcom gratulujemy!

 

 

 

Marzenia się spełniają
Tylko stale, stale myśl o nich myśl
Wszystko, co tylko chcesz
Może się zdarzyć dziś!
Marzenia się spełniają
Tylko mocno, mocno, mocno w nie wierz
Ściskaj kciuki co sił, oczy zamknij też...

 DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3

 

Dziś odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie I, IV. Organizatorzy chcieli pokazać dzieciom pięcio i sześcioletnim, jak placówka wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas.
Pobyt gości z przedszkola dostarczył wszystkim wielu miłych emocji. Nasza szkoła to szkoła, która ma do zaproponowania szereg dodatkowych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez uczących tu nauczycieli, opiekę pedagog Naszym atutem jest niewątpliwie niewielki obiekt, który stwarza warunki do indywidualnego podejście do ucznia.
Teraz od Rodziców zależy, czy zdecydują się zapisać swoje dziecko właśnie do tej szkoły.
Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci i pełni zapału we wrześniu 2018.

fotorelacja

 

 

 

1 marca 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

W 2011 roku 1 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.Podobnie jak w całym kraju, odbyły się w Zabrzu uroczystości ku czci żołnierzy niepodległościowego podziemia. W naszym mieście uczciliśmy pamięć rtm. Witolda Pileckiego i płk. Łukasza Cieplińskiego.
Delegacje z naszej szkoły Poczty Sztandarowe złożyły kwiaty pod tablicą poświęconą pamięci rtm. Witolda Pileckiego, znajdującą się w parku przy ul. 3 Maja oraz przy tablicy upamiętniającej płk. Łukasza Cieplińskiego, mieszczącej się przy ul. Wolności.
Przypominamy, że nasz szkoła znajduję się przy ulicy ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO ! dawna ulica Szenwalda :)

 

2 MARCA 2018 R. w naszej szkole miała miejsce uroczysta akademia poświęcona pamięci o żołnierzach wyklętych. Uczniowie uczcili pamięć bohaterów słowem i pieśnią. Przypomnieli sylwetki Inki, Łukasza Cieplińskiego, a także rotmistrza Witolda Pileckiego. Od dnia 13 grudnia 2017 roku stał się on patronem ulicy , przy której znajduje się Szkoła Podstawowa nr 3.
Po akademii młodzież udała się z przedstawicielami Zabrzańskiego Oddziału Związku Sybiraków na spotkanie przy herbatce, na którym to spotkaniu poznała wojenne i powojenne losy naszych

 

 

fotorelacja

 

 

Warsztaty gastronomiczne


26.02.2018r. uczniowie klas III brali udział w warsztatach gastronomicznych zorganizowanych przez Zespół Szkół Spożywczych w Zabrzu. Uczniowie podzieleni na 2 zespoły mieli do wykonania kruche owsiane ciasteczka. Uczniowie zapoznali się z przepisem i obserwowali jak krok po kroku należy przygotować ciasto. Największą przyjemnością było formowanie własnoręcznie ciasteczek i układaniu ich na blaszki, a następnie do pieców.
Po chwili już odbywała się degustacja przepysznych owsianych ciasteczek. Na zakończenie warsztatów wszyscy sprzątali swoje stanowiska pracy i wykonali to wzorowo.
Bożena Owczarzak

 

 

 

 

TOLERANCJA

 

Tolerancja jest to bardzo potrzebna wartość w człowieku. Jest to uznanie prawa drugiej osoby do różnienia się z innym człowiekiem. To zdolność przetrwania w niesprzyjających warunkach zachowaniach. Oznacza, że niezależnie na indywidualną godność każdy ma prawo do własnych poglądów, przekonań, zachowania się. Jest to oczekiwanie na poszanowanie czyjegoś prawa i przekonań do różnienia się z innymi.
Na całym świecie tolerancji jest niewiele. Brak tolerancji odczuwają ludzie biedni, innej nacji, z nałogiem, chorzy, z innymi poglądami.

 

Światowy Dzień Tolerancji

23.02.2018r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tolerancji.
Z tej to okazji na godzinach wychowawczych były przeprowadzone zajęcia na temat tolerancji. W klasach uczniowie wykonywali plakaty związane z tolerancją. Był zorganizowany Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. „Tolerancja”.
Odbył się również Apel na sali gimnastycznej i poświęcony był problemowi współistnienia ludzi, poszanowaniu ich odmienności i tolerancji. Gościliśmy w naszej szkole Przedstawicieli Fundacji ISKIERKA, Grupę Młodopomocni działającą przy ZCKOiZ w Zabrzu wraz z opiekunem Panią Grażyną Kaczmarek i artystkę Panią Teresę Walerjańską oraz uczniów zabrzańskich szkół podstawowych wraz z opiekunami.
Na apelu Pani Dyrektor ogłosiła wyniki Międzyszkolnego Konkurs Plastycznego i wręczono zwycięzcom nagrody.
Atrakcją w tym dniu, wprowadzającą miłą i wesołą atmosferę był spektakl słowno muzyczny w wykonaniu naszych wspaniałych uczniów. Mogliśmy podziwiać ich talenty recytatorskie, taneczne, muzyczne i aktorskie podczas odgrywania scenek. Na zakończenie imprezy odbył się wspólny taniec „Belgijka”, który poprowadziła pani Jadwiga Przybylska.
To była wspaniała lekcja tolerancji.

 

 

 

 

fotorelacja

 

 

 

ULICA ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO


Z końcem roku zmianie uległy nazwy dwóch ulic w naszym mieście.

Ulica Lucjana Szenwalda została zamieniona na ulicę rtm. Witolda Pileckiego (zgodnie z zarządzeniem zastępczym nr NPII.4131.4.12.2017 Wojewody Śląskiego z dnia 13.12.2017 r. w sprawie zmiany nazwy ulicy)

 

KIM BYŁ ?

 

Witold Pilecki używał wielu pseudonimów, na przykład Witold, Druh, Roman Jezierski, Tomasz Serafiński, Leon Bryjak, Jan Uznański, Witold Smoliński. Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Swego czasu był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej. Zabito go 1948, a 1990 ten wyrok anulowano. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego.

 

DLA CIEKAWSKICHhttps://www.rotmistrzpilecki.pl/

DLA BARDZO CIEKAWSKICHhttp://pilecki.ipn.gov.pl/rp/biogram/7081,Rotmistrz-Witold-Pilecki.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Serdeczne podziękowania dotarły do naszej szkoły, za wsparcie, udzielone akcji świątecznej pomocy charytatywnej - PODZIEL SIĘ OPŁATKIEM Z SENIORAMI NA KRESACH zorganizowanej przy aktywnej pomocy organizacji i rad działających przy samorządzie miasta Bytomia oraz

Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża.


DZIĘKUJEMY !

Emilka i Staś
Emilka i Staś

 

 

BAL KARNAWAŁOWY

 

Baloniki kolorowe,serpentyny aż do ziemi w naszej szkole wielki bal,wszyscy dobrze to słyszeli że na sali dziś był szał.
Wiedźmy,diabły czarne koty i piraci byli tam,i rycerze,spidermani każdy z siebie wiele dał. Tańce w kółku,macarena, despacito w to nam graj dla każdego ucznia szkoły taki dzień to prawie raj.
Kucharz stoły przygotował, pełne słodkich smakołyków, oranżady z bąbelkami - jadła było tam bez liku.
Król z królową na tronie zasiedli :) a pokłony im oddali wszyscy szkolni poddani. I tak minął nam wspaniale ten balowy szkolny dzień:) więcej o nim się dowiecie z balowej galerii zdjęć...

zdjęcia

 

 

12 KONCERT NOWOROCZNY

 

10 STYCZNIA w naszej szkole mieliśmy okazję razem z rodzicami, uczniami, absolwentami, zaproszonymi gośćmi, a wcześniej...rano na próbie generalnej z przedszkolakami powitać Nowy Rok 2018. Śpiewy, tańce i występy artystyczne wprowadziły nas w niesamowity karnawałowy nastrój. Publiczność zgromadzona na sali gimnastycznej w niezwyklej bajkowej scenerii miała okazję obejrzeć współczesnego kopciuszka. Opowiadanie o dziewczynce, która zamiast pantofelka zgubiła iphona:) Niezwykły musical o perypetiach szkolnej młodzieży, występy wspaniałych keybordzistòw ze szkoły muzycznej Yamacha w Zabrzu,pokazy akrobatyczne w wykonaniu zabrzańskich cheerleaderek, występy naszych szkolnych piosenkarek, muzyków, a także pokazy taneczne zespołów szkolnych:)..... Nasi nauczyciele również pokazali, że potrafią się dobrze bawić ich wersja piosenki " z kopyta kulig rwie" porwała całą publiczność. 12 Koncert NOWOROCZNY przechodzi już do historii. Zostaje nam oglądanie zdjęć, filmików i WSPOMINANIE......czekając już teraz na następny,a ten zaliczamy do udanych i mamy nadzieje,że spotkamy się za rok:)

FOTORELACJA :

 

 

Kończy się rok pełen zmian dla nas...

czas podać przepis na ROK 2018...

przygotujcie drewnianą łyżkę ! nadchodzi czas mieszania składników ☺
na DOBRY ROK 2018
Składniki:
2 szkl dobrego humoru
5 łyżek cierpliwości
10 szkl miłości
3 łyżki przygody
8 szkl zabawy
1kg zdrowia
Wykonanie:
Weź dobry humor i wymieszaj z cierpliwością. Drewnianą łyżką mieszając dodaj 10 szklanki miłości.Wlej do garnka i podgrzej do 36,6 stopni.
Dodaj 3 łyżki przygody, 8 szklanek zabawy i 1 kg zdrowia. Jeszcze ciepłe przelej do butli i trzymaj w cieple domowego ogniska.
Dawkowanie:
1 łyżka dziennie☺

 

 

 

Jasełka

 

W piątek 22 grudnia w szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów. Przedstawienie było wyjątkowe. Dzieci z dużym zaangażowaniem odgrywały swoje role i przeżywały magię Świąt Bożego Narodzenia. Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują na ich nadejście.

 

 

 

 

Mikołaj dla gości z Przedszkola nr 19 i 23

 

Nasza sala gimnastyczna zamieniła się dzisiaj w krainę elfów i reniferów, a to wszystko z okazji odwiedzin nadzwyczajnego gościa prosto ze śnieżnej krainy. Święty Mikołaj zapukał do naszej szkoły punktualnie o 9 rano i zaprosił na to miłe spotkanie przedszkolaków z przedszkola nr 19 i nr 23 i oraz naszych kochanych pierwszaczków. Tańce reniferów i dzieci sprawiły, że na sali zrobiło się bardzo wesoło. Konkursy i zagadki zostały rozwiązane, prezenty rozdane a dzieci zadowolone. Mikołaj obiecał że znowu nas odwiedzi i że spadnie śnieg.
Ale zima z Mikołajem jest pachnącym ciepłym majem, zawsze bądź wsród nas...Mikołaju,Mikołaju nasz........

fotorelacja:

 

 

 

Wycieczka integracyjna

 

7 grudnia 2017 roku uczniowie klas drugich i trzecich brali udział w integracyjnej wycieczce do Krakowa zorganizowanej z dotacji w ramach programu rządowego Program integracji społeczności romskiej w Polsce w roku 2017. O godz 10.30 uczniowie uczestniczyli w warsztatach cukierniczych i wyrabiali swoją czekoladę i pralinki w Fabryce czekolady Charliego. To była przyjemna i bardzo słodka lekcja nt. kakaowe i produkcji czekolady. Następnie uczniowie wraz z opiekunami przeszli na Rynek, gdzie odbywał się Jarmark Bożonarodzeniowy i parada szopek krakowskich. Kolejnym punktem zwiedzania był Kościół Mariacki i Sukiennice i Brama Floriańska. O gidzinie 13 zgłodnieli uczestnicy udali się na pyszny obiad do klimatycznego miejsca U babci Maliny. Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie komnat reprezentacyjnych, skarbca i zbrojenia na Zamku na Wawelu. Atrakcją był również ziający ogniem Smok wawelski. Pogoda była piękna, świeciło słońce, a humory wszystkim dopisywały. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy o 18.00 do Zabrza.

Organizator: Bożena Owczarzak

 

 

 

MIKOŁAJKOWO 

 

Pewnego razu Św. Mikołaj, odbywając kolejną podróż po świecie, zawitał do Zabrza – niewielkiego miasteczka w południowej Polsce, a dokładniej do Szkoły Podstawowej nr 3 :) i tak mu się spodobały nasze Dzieci i Młodzież, że postanowił zatrzymać się na dłużej.

Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj. Jest to dobry znak, świadczący o tym, że dzieci były grzeczne i zasłużyły na prezenty. Św. Mikołaj wraz z pomocnikami- aniołkiem i diabełkiem odwiedził wszystkie klasy. Wśród uczniów panowało zdziwienie, że nikt nie dostał rózgi... a wszyscy drobne słodkości.

 

 

 

 

Andrzejki.....

W czwartek 30 listopada Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole Andrzejki.
Ola, Kinga i Natalia przeobraziły się we wróżki i przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość. Przepowiednie dostarczyły wszystkim wiele śmiechu i radości.

 

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

 

 

 

Ogólnopolski Tydzień Kariery 2017

 

29.11.2017r. na terenie Kopalni Królowa Luiza w Zabrzu, w Łaźni Łańcuszkowej zorganizowano imprezę podsumowującą Ogólnopolski Tydzień Kariery 2017 w naszym mieście. W ramach uroczystości zostały wręczone nagrody w konkursach plastycznym, literackim, fotograficznym i filmowym. Nasze uczennice: Weronika Żurke z klasy III B - poziom gimnazjum i Martyna Karweta z klasy IV A otrzymały wyróżnienie w konkursie literackim pt. "Jak moje talenty i kompetencje mogę wykorzystać w przyszłej pracy". Gratulujemy sukcesu.

 

 

 

KONKURS FOTOGRAFICZY „ KONIEC LATA”

 

W dniu dzisiejszym odbyło się również rozdanie nagród w konkursie FOTOGRAFICZNYM „ KONIEC LATA” Uczennica naszej szkoły JUSTYNA MARTINKA z klasy 7 zajęła II miejsce. Konkurs został zorganizowany przez Centrum Edukacji Ekologicznej przy Miejskim Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. W nagrodę ONA wraz z wychowawcą i całą swoja klasą zostali zaproszeni na uroczystość, która odbyła się w kinie Roma. Po wręczeniu nagród i dyplomów uczniowie obejrzeli film przyrodniczy „ Na ratunek wielorybom” GRATULACJE dla JUSTYNY !

 

 

 

 

 

 

Romskie Bajanie

pod takim hasłem odbył się wojewódzki konkurs plastyczny w którym Wiktoria Pabian z klasy 4 zdobyła wyróżnienie. Wraz z panią Kasią wzięła  udział w uroczystym rozdaniu nagród:)

GRATULACJE !

 

 

 

Tygodzień Kwalifikacji Zawodowych

 

W piątek 24 listopada w ramach Europejskiego Tygodnia Kwalifikacji Zawodowych uczniowie klas II i III - poziom gimnazjum brali udział w bardzo ciekawych warsztatach w Centrum Edukacji w Zabrzu. Uczniowie wykonali swoje pierwsze rysunki w programie graficznym do projektowania oraz wykonali kilka doświadczeń z zakresu przetwarzania energii na elektryczność lub ciepło w pracowni Odnawialnych Źródeł Energii. Wszystkim dziękujemy za przybycie i zaangażowanie w trakcie zajęć.

 

 

 

Dzień MISIA PLUSZOWEGO

 

Dziś w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Misia.Na dużej przerwie w świetlicy zebrało się sporo fanów tej ponad 100 letniej zabawki.
Dzieci i młodzież poznały historie pluszowego niedźwiadka, uczyły się piosenki o misiach, także tańczyły i budziły starego niedźwiedzia. Konkurs na najmniejszego misia wygrała Ines Hanusek z klasy 4, największego przyniósł doszkołyMateusz Kęcki z kl. 3b gimnazjum (a miał co nosić) a na najstarszego Martyna Karweta z klasy 4. ( Pani Nela miała starszego ! )Kolorowanki i zdjęcia z ukochanymi pluszakami dopełniły całości tej jakże udanej i roześmianej imprezy. Dzień Misia w SP.3 uznajemy za udany.

 

ZDJĘCIA

 

Warsztaty w ZCRP 2017
pt. „Jestem przedsiębiorczy i zakładam własną firmę”


Uczniowie - przedstawiciele klas drugich - poziom gimnazjum 17 listopada 2017r.
pod opieką doradcy zawodowego udali się do Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości w Zabrzu, gdzie zapoznali się z ofertą Centrum oraz, w jaki sposób zakłada się działalność gospodarczą i co to znaczy być przedsiębiorczym. Zaprezentowano uczniom ciekawy film animowany pt. „Własna firma”. Następnie odbył się konkurs wiedzy, w którym uczniowie wykazali się dobrą znajomością terminów związanych z zakładaniem własnej firmy i przedsiębiorczości. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy za aktywny udział otrzymali nagrody.
Była to bardzo dobra lekcja przedsiębiorczości i co niektórzy uczniowie odkryli w czasie zajęć swoje zainteresowania i pomysł na własną firmę.

 

Bożena Owczarzak

 ZDJĘCIA

 

 

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości 2017


W dniach od 13.11.2017r. – 18.11.2017r. – przebiegał w naszym mieście Światowy Tydzień Przedsiębiorczości, którego głównym organizatorem było Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy projekt promujący świadomy rozwój, aktywną postawę wobec życia i podejmowanie biznesowych inicjatyw. Organizowany jest od 2008 roku w 160 krajach świata. Każdego listopada organizacje, instytucje i firmy, którym zależy na rozwijaniu przedsiębiorczości, organizują bezpłatne szkolenia, warsztaty, debaty i konkursy pomagające zdobyć wiedzę z zakresu zakładania i rozwijania własnej działalności gospodarczej, budowania sieci kontaktów, rozwijania start-upów, powrotu na rynek pracy, negocjowania z pracodawcą, budowania własnej marki i wielu innych.
Nasi uczniowie - przedstawiciele klas drugich i trzecich - poziom gimnazjum w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 16 listopada 2017r. brali udział w warsztatach cukierniczych w Piekarnio – Cukierni T. Skrzetuska – Osiadacz, K. Osiadacz w Zabrzu, gdzie zapoznali się z zawodem cukiernika. Na zakończenie zajęć wszyscy uczestnicy za aktywny udział otrzymali pyszny słodki poczęstunek.

 

Bożena Owczarzak

ZDJĘCIA

 

 

 

Dzień otwarty

w Zespole Szkół Ekonomiczno Usługowych w Zabrzu


14.11.2017r. w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości uczniowie klas III – poziom gimnazjum, wzięli udział w lekcjach otwartych z zakresu fryzjerstwa, ekonomii, handlu i logistyki. Uczniowie sami mogli spróbować pracy na kasie fiskalnej, skonstruować fakturę VAT, czy zrobić prosty zabieg fryzjerski lub poddać się mu. Taka forma zdobywania wiedzy na temat wyboru przyszłego zawodu pomaga uczniom znaleźć odpowiedź na pytanie "Kim będę w przyszłości"?
Dodatkową atrakcją w tym dniu było spotkanie uczniów ze st. chorążym Andrzejem Łakomym - "Liderem Profilaktyki ŻW 2016", który przedstawił młodzieży ciekawą prelekcję nt. "Udzielania pierwszej pomocy osobie stawiającej opór". Uczniowie mogli zobaczyć specjalistyczny sprzęt wojskowy, spróbować przespacerować się w alkogoglach oraz wypróbować jazdę w symulatorze jazdy. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Bożena Owczarzak

 

 

 

 

P0038      GŁOSUJEMY !!!      P0038       WWW.UM.ZABRZE.PL

GŁOSUJEMY !!! P0038    GŁOSUJEMY !!! P0038    GŁOSUJEMY !!! P0038

GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038 GŁOSUJEMY !!! P0038

  

Sekretarz Zarządu Zabrze, dn. 08.11.2017 r.
Rady Dzielnicy
Centrum Południe
Adam Szwedka
kom.: 509 022 198

Szanowna Pani Dyrektor 

 

W imieniu członków Zarządu oraz Radnych Rady Dzielnicy Centrum Południe pragnę zwrócić się z gorącą prośbą o wsparcie dwóch projektów zgłoszonych do tegorocznego zabrzańskiego budżetu partycypacyjnego:
P0038 - "Zdrowie i Zabawa" (dwuletni, kompleksowy projekt dzielnicowy),
P0053 - "Bezpieczne Biskupice i Centrum Południe" (projekt ogólnomiejski).
Jak wiele jest do zrobienia w naszej Dzielnicy każdy wie i widzi. Dlatego postanowiliśmy stworzyć te dwa projekty, by zacząć zmieniać otaczającą nas rzeczywistość na lepsze. Obie propozycje mają na celu dobro Mieszkańców naszej Dzielnicy:
"Zdrowie i Zabawa" (P0038) - to projekt mający na celu rewitalizację 9 placów zabaw, budowę dwóch zupełnie nowych oraz instalację 7 siłowni zewnętrznych; wszystkie te obiekty będą ogólnodostępne. Będą z nich mogły korzystać dzieci i młodzież, która uczęszcza do Państwa Szkoły, a z siłowni również dorośli - między innymi rodzice Państwa uczniów.
"Bezpieczne Biskupice i Centrum Południe" (P0053) - to z kolei projekt instalacji 14 kamer monitoringu (7 w Biskupicach - dzielnicy uważanej za najbardziej niebezpieczną w Zabrzu, 7 w Centrum Południu - najliczniejszej dzielnicy naszego Miasta). Kamery będą umieszczone w newralgicznych miejscach, z których Państwa uczniowie często korzystają idąc do lub ze Szkoły.
Zdajemy sobie sprawę, że te dwa projekty nie rozwiążą od razu wszystkich problemów w Dzielnicy, ale są one początkiem zmian na lepsze, które nie nastąpią, jeśli Mieszkańcy Zabrza, a szczególnie Centrum Południa, nie wezmą spraw w swoje ręce. Dla poprawy życia w naszej Dzielnicy potrzeba aktywności i zaangażowania jej Mieszkańców i wsparcia wszystkich Zabrzan.
Głosowanie nad projektami zabrzańskiego budżetu partycypacyjnego odbywać się będzie w dniach 16.11. - 01.12.2017 r. poprzez specjalnie zorganizowany przez Urząd Miasta w Zabrzu formularz internetowy (na stronie www.um.zabrze.pl), ale także będzie można zbierać głosy w formie papierowych formularzy.
Stąd nasza prośba i apel o mobilizowanie całego Grona Pedagogicznego, pracowników niepedagogicznych Szkoły, ale także rodziców uczniów i młodzieży, rodzin i znajomych, do wzięcia udziału w głosowaniu na dwa wyżej zaproponowane projekty. Wystarczy być mieszkańcem Zabrza (być zameldowanym na stałe lub czasowo) i mieć ukończone 16 lat, by zagłosować.
Jeśli będą mieli Państwo pytania czy jakiekolwiek wątpliwości, to zachęcam do kontaktu z Zarządem Rady Dzielnicy Centrum Południa.


Z wyrazami szacunku,

Adam Szwedka

 

PREZENTACJA - BUDŻET PARTYCYPACYJNY - W ZAKŁADCE PLIKI DO POBRANIA

 

 

 

AKCJA ZNICZ

TAKIEJ OTO TREŚCI LIST DO NAS DOTARŁ....

Pragnę serdecznie podziękować za wydatne wsparcie udzielone przez Państwa XI edycji akcji PODARUJ ZNICZ NA KRESY, w ramach której zabraliśmy łącznie ponad 10 tys. zniczy.
Zebrane znicze przewieźliśmy na Ukrainę i przy udziale polskiej społeczności - osób dorosłych, dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia a także harcerzy - 1 i 2 listopada br. - rozpaliliśmy je na grobach naszych Rodaków pochowanych na starych nekropoliach we Lwowie,w Drohobyczu, w Borysławiu, w Łanowicach, w Samborze, w Stryju, oraz w Chmielnickim i w Żytomierzu. W miejscach narodowej pamięci złożyliśmy również okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów.Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego kontynuowaliśmy opiekę nad opuszczonymi polskimi grobami na zabytkowym Cmentarzu Rzymskokatolickim
w Żytomierzu - mieście partnerskim Bytomia. Przy wydatnej pomocy Instytutu Pamięci Narodowej oraz Konsulatu R.P. we Lwowie współorganizowaliśmy także uroczystości w Dniu Zadusznym na Cmentarzu Janowskim we Lwowie a organizacjom społecznym polskiej mniejszości narodowej, opiekującymi się polskimi grobami przekazany został ufundowany przez IPN sprzęt do porządkowania cmentarzy i renowacji nagrobków.
Zaangażowany udział szeregu Przedsiębiorstw, Instytucji, Organizacji oraz wielu setek osób fizycznych w naszej akcji, świadczy dobitnie, że pamięć o Kresach i Polakach, których doczesne szczątki pozostały na Kresach Rzeczypospolitej na zawsze, jest nadal obecna w naszych umysłach i sercach.
Pragnę równocześnie zapewnić, że nasza pamięć i solidarna pomoc w organizacji tegorocznych obchodów Święta Zmarłych na Kresach spotkała się z wdzięcznością i autentycznym uznaniem wśród mieszkającej tam nadal polskiej społeczności i organizacji polskiej mniejszości narodowej.

 

GÓRNOŚLĄSKI ODDZIAŁ STOWARZYSZENIA
WSPÓLNOTA POLSKA
PL 40-019 KATOWICE, ul. Krasińskiego 8, +48 32 450 34 02

   ZDJĘCIA:

 

 

GALA PODSUMOWUJĄCA KAMPANIĘ

" ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ"

 

W dniu dzisiejszym wzieliśmy udział w uroczystej gali podsumowującej Kampanię " Zachowaj trzeźwy umysł". Nasza szkoła została wyróżniona certyfikatem za aktywny udział w kampanii. Dodatkowo zespoły taneczne naszej szkoły pod przewodnictwem pani Jadwigi Przybylskiej i pani Katarzyny Piotrowicz uświetniły swoim występem ten wyjątkowy dzień.

 

 

 

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

 

10 listopada w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się uroczysta akademia z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność szkolna miała okazję przypomnieć sobie te wydarzenia, które bezpośrednio doprowadziły nasz naród do upragnionej wolności. Uczniowie klasy 1 i 4 SP3 oraz klas 3 gimnazjum przedstawili krótką historię Polski od czasów rozbioru do roku 1918, zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych, w tym osławiony "Marsz Pierwszej Brygady", a także ukazali piękno naszej Ojczyzny malowane słowem współczesnych poetów.

 

 

W Zabrzu, podobnie jak w wielu innych polskich miastach, zorganizowano dziś obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Świętowanie rozpoczęło się o godz. 10. Po koncercie Orkiestry Dętej w obecności mieszkańców, kompanii honorowych, władz miejskich, radnych Miasta Zabrze, pocztów sztandarowych, kombatantów oraz licznych delegacji odegrano hymn państwowy. Były też przemówienia m.in. Prezydent Miasta Zabrze .
Przed godziną 11 wszyscy zgromadzeni uroczyście przemaszerowali do kościoła św. Anny, gdzie odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie pod krzyżem na placu kościelnym zostały złożone wieńce i kwiaty w hołdzie wszystkim tym, którzy przyczynili się do wywalczenia i utrzymania niepodległej Polski.

 

 

 

 

 Pasowanie na ucznia

Pierwszoklasiści zostali pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu! We wtorek 31 października 2017roku odbyła się Uroczystość Pasowania na ucznia klasy 1A. Ten jakże wyjątkowy dzień wzbudził wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców. Puntem kulminacyjnym uroczystości było Pasowanie na ucznia oraz Uroczyste Ślubowanie. Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. . 


Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu
To był wyjątkowy dzień.

W radosnym nastroju wszyscy udali się do sali na słodki poczęstunek
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.

fotorelacja ...

 

 

 

 

Żywa lekcja historii

 

20 października uczniowie klasy 2c i 2 d uczestniczyli w wycieczce do Gliwic, której celem było poznanie historii miasta i regionu. W Zamku Piastowskim oddziale Muzeum młodzież obejrzała stałą ekspozycję archeologiczną i historyczną. Dzięki ciekawej opowieści przewodnika uczniowie poznali wiele faktów dotyczących pradziejów ziemi gliwickiej i historii Gliwic od średniowiecza do lat 30tych XX wieku. Po zakończeniu lekcji muzealnej uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili starówkę. Oto niektóre gliwickie zabytki....rynek jest centralnym punktem Starego Miasta prezentującym do dziś średniowieczny układ zabudowy. Wokół można podziwiać kolorowe kamienice powstałe między XV a XVII wiekiem. Charakterystycznym punktem rynku jest fontanna z rzeźbą Neptuna oraz studnia miejska. Ratusz został zabudowany w XIII w jako siedziba władz miejskich. Obecny budynek pochodzi z XV w. Na jednej ze ścian umieszczona jest pamiątkowa tablica poświecona wizycie króla Jana III Sobieskiego w 1683 r.
Kościół pw. Wszystkich Świętych to najstarsza świątynia w mieście, wybudowana w XV w w stylu gotyckim.
Kościół katedralny św. Apostołów Piotra i Pawła został wzniesiony w latach 1886/1900, jest przykładem świątyni neogotyckiej.
Pozostałości średniowiecznych murów obronnych i bram miejskich.

Wyjazd zorganizowała p. M. Łabnowska

 

 

 

Dzień nauczyciela-Dzień Edukacji Narodowej

 

Wspólnie świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami, paniami Anią Gemander i Asią Małachowską, przygotował akademię. Akademia rozpoczęła się od rozdania nagród nauczycielom, którzy zwyciężyli w plebiscycie SOWY 2017. Oto tegoroczni zwycięzcy:
Mistrzyni Humoru - pani Dorota Szybowska
Sokole Oko – pan Tomasz Czerny
Złota Niewiadoma – pani Maria Łabnowska
Katarynka – pani Grażyna Krzystanek
Mistrzyni Tablicy – pani Barbara Katafoni
Potulny Baranek – pani Jadwiga Przybylska
Czyścioszek – pani Bożena Ćwiek
Paznokcie Roku – pani Anna Gemander
Bajkopisarz – pani Barbara Katafoni
Autorytet – Pani Jadwiga Przybylska
Dyrektor Roku - pani Janina Grzegrzółka
Następnie 6 nauczycielek wzięło udział w konkursie JAKA TO MELODIA. Zwyciężczynie, pani Kasia Piotrowicz i pani Karolina Kozłowska otrzymały od prowadzącego czek na 125 tysięcy złotych :D pozostałe uczestniczki, czyli panie Iza Lara, Bożena Ćwiek, Asia Kowalska i Magdalena Ulejczyk, otrzymały słodkie nagrody pocieszenia. W przerwach konkursu nasi uczniowie prezentowali swoje talenty. Martyna z klasy 4a zagrała na flecie, Ola z 2a zaśpiewała piosenkę Sylwii Grzeszczak pt. „Księżniczka”, Martyna z 7a zagrała na skrzypcach, a Justyna na gitarze. Nie zabrakło również tańca. Dziewczynki z klasy 1 i 4 wykonały układ choreograficzny z pomponami, a Ewa i Juliana, uczennice klasy 2, przedstawiły taniec romski.

 

 

 

 

I jeszcze raz wracamy do dnia 7 października - Skarbnikowych Godów, kiedy to nasza szkoła - SP3 i G 16 tradycyjnie wzięła w nich udział. Gimnazjaliści nawiązali swoimi strojami do starożytnej Grecji. Przewodził im Gromowładny Zeus, który na starcie otrzymał nominację kategorii Najlepszy Strój Gimnazjalisty. Zeus, czyli Brayan Bobrowski zwyciężył w tej kategorii i został osobiście nagrodzony przez Panią Prezydent Miasta Zabrze.

GRATULUJEMY !

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

 

W dniu dzisiejszym 9.10.2017 świętowaliśmy Międzynarodowy Dzien Języków Obcych. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty prezentujące kraje, w których mówi się w językach nauczanych w naszej szkole. Sa to: język angielski, niemiecki, włoski i rosyjski. Najlepsza prace wykonała uczennica klasy 2A Sofia Huang, która sama jest z pochodzenia ... Chinką. Uczniowie klas pierwszych przygotowali flagi Wielkiej Brytanii z bibuły. Wśród nich najlepsze wykonane zostały przez Wiktorię, Pawła i .... podczas spotkania na sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali swoje talenty recytatorskie oraz wokalne. Na koniec odbył się konkurs wiedzy. W konkursie tym zwyciężyła drużyna czerwonych w skład której weszli: Mirek, Ola Martyna Paweł

 

fotorelacja

 

 

 

 

 

Skarbnikowe Gody

 

Zabrze świętowało dzisiaj 95 rocznicę swoich urodzin. My również zostaliśmy zaproszeni na urodzinową imprezę, którą tradycyjnie już były Skarbnikowe Gody. Tematem przewodnim tegorocznej parady było "Sportowe Miasto". Zobaczcie jak się zaprezentowaliśmy! :)

 

 forelacja

 

 

 

 

Policjanci i nasze PIERWSZAKI

 

6 października policjanci z Zabrza spotkali się z uczniami klasy 1A Szkoły Podstawowej. Podczas wizyty funkcjonariuszy policji dzieci miały okazję obejrzeć policyjny radiowóz.
W dalszej części spotkania najmłodsi uczniowie szkoły zapoznali się z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa 

 

 

 

 

Młodzieżowi Liderzy

 

12 września w ZS-13, jak co roku, Młodzieżowi Liderzy przy Gimnazjum nr 16 uczestniczyli w profilaktycznej akcji dwóch miast - Zabrza i Mikołowa " Łańcuch Czystych Serc". Spotkanie liderów naszego miasta uświetnił koncert zespołu " Poziom 600"

 

 

 

 

PZU 39. Maraton Warszawski

 

 

 

 

W deszczowy, wietrzny niedzielny poranek w centrum Warszawy zebrało się ponad 5 tysięcy osób na 39. Maratonie Warszawskim. Wśród zapalonych biegaczy znalazł się nasz nauczyciel wf- pan Tomasz Czerny. Pokonując trud 42km!!! oraz własne słabości, dobiegł do mety po 2h 55 min 23 sec zajmując tym samym 79 miejsce wśród mężczyzn. Taki wynik to światowa liga maratończyków. Gratulujemy wspaniałego wyniku. SP3 i G16 jest dumne z takiego nauczyciela :)

 

 

 

 

Jak to zwykle bywa,

tegoroczne wakacje znów...

okazały się za krótkie....

 

Jeszcze jesteśmy w lesie
i leżymy na plaży…
Pozwól przed pierwszą lekcją –
powspominać, pomarzyć!
A za chwilę nad książką
pochylimy znów głowy…
Bo już słońce przez okno
świeci blaskiem wrześniowym


Z okazji pierwszego dzwonka wszystkim naszym uczniom, i tym starszym, i tym najmłodszym, życzymy oczywiście jak najlepszych ocen w nowym roku szkolnym, ale przede wszystkim radości z nauki i odkrywania swoich pasji oraz talentów.

 

 

fotorelacja :)

 

 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017 /2018

 

DLA WSZYSTKICH UCZNIÓW 

 

4 WRZEŚNIA 2017 R. GODZ. 10.00

 

 

 

W piątek 25 sierpnia delegacja naszego Gimnazjum w składzie pani Dyrektor Janina Grzegrzółka, p. Jadwiga Przybylska wraz pocztem sztandarowym : Karolina Kochanowicz, Julia Koziara i Artur Koschny wzięli udział w pożegnaniu kpt. Kazimierza Ziajki w kościele św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach . Zmarł w wieku 94 lat 19 sierpnia 2017 r. Był ostatnim oficerem mieszkającym na ziemi śląskiej, który brał udział w walkach o Monte Cassino, Bolonię i Ankonę, który po wojnie osiedlił się na Śląsku. Za swoją postawę w czasie wojny został odznaczony Krzyżem Pamiątkowym Monte Cassino, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Odznaką za rany z dwoma gwiazdkami (trzykrotnie ranny), włoskim Croce al Valor Militare, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaczeniami brytyjskimi: The 1939-1945 Star, The War Medal 1939-1945 i Defence Medal.
Pan kpt. Kazimierz Ziajka od lat był związany z naszym Gimnazjum biorąc czynny udział w obchodach rocznic Bitwy o Monte Cassino, opowiadając naszej młodzieży wiele o wojnie

 

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 

2016 - 2017

 

 

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO


23 czerwca – to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie Szesnastki . Już od rana temperatura przypomniała nam, że lato w pełni i pora opuścić szkolne mury. W ostatni dzień roku szkolnego uczniowie przybyli do szkoły, aby odebrać świadectwa. Najlepsi odebrali je w czasie uroczystości z rąk Pani Dyrektor i Pani z Komitetu rodzicielskiego. I wreszcie nadszedł najbardziej wyczekiwany moment: nagrody,i… WAKACJE !!!!


Piątek -Piateczek – Piątunio to dzień pełen radości i wzruszeń. Dla wielu to początek odpoczynku. Dla absolwentów - czas zmian. Wasza przyszłość nie zaczyna się jutro, nie zaczyna się za tydzień, nie zaczyna się za miesiąc czy rok, zaczyna się dziś ….

 

fotorelacja

 

 

 

 

List Rzecznika Praw Dziecka z okazji zakończenia roku szkolnegoSzanowni Państwo,

 

Drogie Uczennice, Drodzy Uczniowie szukam wakacyjnych liderów. Nie muszą być najwięksi i najsilniejsi, dobrego lidera cechuje przede wszystkim mądrość i odpowiedzialność za członków grupy. Lider, to ktoś kto wstawi się za słabszym, zareaguje na krzywdę innych, dostrzeże niebezpieczeństwo, powie „nie” zbędnemu ryzyku. Czy są wśród Was tacy? Nie mam wątpliwości, że tak!

Zakończenie roku szkolnego to najwłaściwszy moment, aby zwrócić Waszą uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Moi drodzy, bezpieczeństwo to nie puste hasło, slogan czy internetowy hasztag, który wymyślili dorośli, aby uprzykrzyć wam wakacje. Za tym słowem kryje się najwyższa troska o to, aby wasz - nie ma co ukrywać - najlepszy czas w roku, upłynął bez niepotrzebnych problemów.

W nadchodzące wakacje aktualne pozostają hasła kampanii społecznej Rzecznika Praw Dziecka  „Odwaga ratuje życie” (www.odwagaratujezycie.pl). Odwaga to nie brak strachu przed skokiem do nieznanej wody, to przede wszystkim umiejętność podejmowania mądrych decyzji, zdolność do asertywnych postaw, odpowiedzialność za siebie i bliskich.

Pamiętajcie, że wokół macie dorosłych, których zawsze możecie poprosić o pomoc. Warto słuchać ich rad, rozmawiać, nie dąsać się, że czegoś zabraniają. Ich też, kilka lub kilkanaście lat wcześniej ktoś ostrzegał przed wakacyjnymi niebezpieczeństwami. Do Waszej dyspozycji jest bezpłatna linia Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Przy okazji, apeluję do dorosłych o stworzenie podczas wakacji możliwie najlepszych warunków do wypoczynku dzieci. Niezależnie, czy bawią się na placach zabaw (pamiętajmy o stanie technicznym!), czy pod opieką wychowawców na koloniach i obozach (wierzę, że dacie radę jak co roku!) - dorośli mają obowiązek respektować prawa najmłodszych, a te zaczynają się od ludzkiego szacunku.

Wszystkim życzę dużo słońca i uśmiechu! Wypoczywajcie bezpiecznie!

Wakacyjni liderzy  trzymam za was kciuki!

Wasz Rzecznik

Marek Michalak

Dział Komunikacji Społecznej
Biuro Rzecznika Praw Dziecka

 

 

 

KRAKÓW

 

  

http://coladdkl.wp.mil.pl/pl/4_525.html

 

21.06.2017
Wizyta przyjaciół z Zabrza
20 czerwca br. żołnierze Centrum Operacji Lądowych-Dowództwa Komponentu Lądowego (COLąd-DKL) gościli w swoich murach zaprzyjaźnionych gimnazjalistów z Zabrza.

Na grupę uczniów i ich opiekunów z Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino z Zabrza, na czele z panią dyrektor – Janiną Grzegrzółką odwiedzających rano krakowskie Centrum, czekała niespodzianka. W Sali Tradycji COLąd-DKL mieli niecodzienną możliwość osobistego spotkania z jednym z ostatnich żyjących żołnierzy generała Andersa – panem profesorem Wojciechem Narębskim.

 

To unikatowe spotkania było bez wątpienia niezapomnianym przeżyciem w dorobku doświadczeń młodych ludzi. Profesor Narębski – z charakterystyczną dla siebie charyzmą i pasją opowiadał gościom historie związane ze swoją słuKolejną niespodzianką dla jednego z uczestników wycieczki do Krakowa było wręczenie przez dowódcę Centrum – generała dywizji doktora Cezarego Podlasińskiego repliki czołgu Leopard. Prezent od dowódcy Centrum powędrował na ręce Kingi Zawalskiej, jako dowód uznania i gratulacji za uzyskanie najlepszej średniej oceń w tym roku szkolnym w całym gimnazjum.żbą podczas walk o wolność Europy w szeregach armii generała Andersa – patrona Centrum.

Po spotkaniu z generałem Podlasińskim i profesorem Narębskim goście mieli okazje bliżej zapoznać się z historią i tradycjami, które dziedziczy krakowskie Centrum oraz obejrzeć eksponaty zgromadzone w Sali Tradycji.

 

 

 

 

KRAKÓW za wysoką średnią !

 

Dnia 20.06.2017r. uczniowie ze średnią powyżej 4.0 pojechali na darmową wycieczkę do Krakowa. Wyjechaliśmy spod szkoły o godz. 8:00. Gdy dotarliśmy poszliśmy na spotkanie z ostatnim żyjącym żołnierzem 2 korpusu wojska polskiego- Wojciechem Narębskim. Opowiedział nam czasach wojny oraz o niedźwiadku Wojtku. Następnie Gen. Cezary Podlasiński podarował mi (Kindze Zawalskiej) replikę czołgu z dedykacją za najwyższą średnią w szkole. Następnie wybraliśmy się do muzeum Armii Krajowej (AK), gdzie pan przewodnik opowiadał nam o eksponatach. Potem pojechaliśmy do fabryki Schindlera. Było tam naprawdę fajnie. Mogliśmy zbierać pieczątki, oglądać różne zdjęcia i filmiki oraz Szopkę krakowską, która wczoraj zyskała nową nazwę- zamek. Później zwiedzaliśmy Kraków. Odwiedziliśmy barbakan, sukiennice, kościół Mariacki, gdzie posłuchaliśmy hejnału oraz Wawel. Podczas zwiedzania prawie wszyscy się ochlapali w zraszaczach ze względu na wysoką temperaturę. Milena została okrzykniętą „Królową Gołębi”, gdyż wszystkie na niej siadały. Wracając autokarem uczniowie z tyłu śpiewali piosenki.


Kinga Zawalska

 

fotorelacja

 

 

 

 

 

Bieg o Złotą Kaczkę - Zamek w Toszku

 

PAN Tomasz Czerny nauczyciel naszego Gimnazjum ....szukał...szukał i znalazł
I MIEJSCE w kategorii wiekowej 30 / 39
II MIEJSCE w kategorii open
Poszukiwacze legendarnej Złotej Kaczki, ukrytej rzekomo na toszeckim zamku, tym razem musieli się zmierzyć z deszczem padającym przez cały bieg. I nie było to jedyne utrudnienie! Ośmiokilometrową trailową trasę o bardzo urozmaiconym profilu kończy bowiem podbieg… po ponad stu schodach. I to nie koniec atrakcji. Po schodach trzeba jeszcze podbiec do zamku, w którego bramie ulokowano metę.
Impreza została zorganizowana trzeci raz i zdążyła na stałe wpisać się w kalendarz śląskich biegów. Ma grono zwolenników, zachwyconych wymagającą trasą i klimatyczną metą. Chociaż to zaledwie 8 km, jest się gdzie zmęczyć. Na trasie nie brakuje stromych podbiegów i zbiegów oraz zakrętów a nawierzchnia jest bardzo urozmaicona. Start i metę ulokowano na zamku w Toszku a dokładniej w jego bramie.
BRAWO !

 

 

 

 

.............................................................................................................................................................................................................

 

 

USTROŃ

Dnia 12.06.2017r. pojechaliśmy do Ustronia. Zebraliśmy się pod dworcem o godzinie 7.10. Jechaliśmy pociągiem do Katowic, a stamtąd do Ustronia. Na miejscu byliśmy około godz. 10.00. Położyliśmy walizki do jednego pokoju i wyruszyliśmy do Parku Leśnych Niespodzianek. Tam mogliśmy karmić zwierzęta i bawiliśmy się na bardzo oryginalnym placu zabaw. Były tam gigantyczne huśtawki , karuzela oraz trampoliny. Gdy wróciliśmy do hotelu, w końcu mogliśmy zobaczyć nasze pokoje. Wszystkim się bardzo podobały, zwłaszcza, że każdy miał lodówkę, TV oraz wielką łazienkę. Następnego dnia wchodziliśmy na Czantorię (995m n.p.m.). Po drodze spotkaliśmy wiele dzieci Bartka, czyli Jodełki. Najpierw weszliśmy na Czantorię Małą, gdzie Maks udawał kameleona i graliśmy w „Zajączki”, a później na Czantorię Wielką. Wszyscy zmęczeni, ale doszli na szczyt. Tam zjedliśmy pyszne oscypki. Na dół zjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym. Co prawda niektórzy się bali, ale gdy wsiedli, wszystko było ok. Na wieczór niektórzy zamówili sobie pizzę, Trzeciego dnia zjedliśmy porządne śniadanie. Jak mówi p. Bożena Ćwiek: „Przystojny kelner serwował nam nieograniczone ilości zapiekanek. Potem poszliśmy do muzeum w Ustroniu. Zobaczyliśmy tam historię Ustronia oraz wiele maszyn. Widzieliśmy też starodawne zabawki, którymi bawili się nawet najpoważniejsi. Ostatnim punktem był powrót do Zabrza. Podsumowując- było bardzo fajnie. Nazwisko naszego kolegi- Dawida Guzowskiego, zostało wymienione przez Maksa niezliczoną ilość razy. Jedzenie było pyszne, a najbardziej zachwycała się nim pani Ćwiek. Na pewno są to nie zapomniane chwile.
Kinga Zawalska

 

 

 

 

Sprawozdanie z wycieczki do ZWARDONIA


Wycieczkę rozpoczęliśmy od zbiórki na dworcu PKP 12 Czerwca o godzinie 8.30. Razem z naszą klasą 3d jechała klasa 2d. Na wycieczkę jechaliśmy ciapongiem. Wyszliśmy z ciapongu w Katowicach żeby się przesiąść do drugiego ciapongu. Po wyjściu z ciapongu wszyscy byliśmy oszołomieni widokiem ''pustkowia''. Nie było tam kompletnie nic ciekawego. Szliśmy do naszego ośrodka który był dość daleko. Po drodze zatrzymaliśmy się dwa razy.Za pierwszym razem zobaczyliśmy uroczego kotka który trzymał cóś w pyszczku. Po bliższym przyjrzeniu się widać było że to ptak. Ten ptak się jeszcze ruszał. Jakieś 200 może 300 metrów dalej znowu stanęliśmy.Tym razem zobaczyliśmy żabę która była zjadana przez węża.
Dreptaliśmy dalej aż w końcu doczłapaliśmy się do naszego ośrodka. Dali nam chwilkę czasu żeby zostawić rzeczy w pokoju bo trzeba już było schodzić na obiadek. Na pierwsze danie była pyszna zupa kalafiorowa a na drugie danie ziemniaki z plasterkami marchewki i kawałkiem kurczaczka. I był słodki kompocik z czereśni i malin.Po jakże przepysznym obiadku rozeszliśmy się do swoich pokoi żeby robić różne rzeczy. Troszkę później kąpaliśmy się w basenie (Nigdy więcej nie zapomnę zabrać stroju kąpielowego na wycieczkę...musiałam wejść w ubranicah XD)
Po wyjściu z basenu kapało z nas mocno więc poszliśmy do swoich pokoi żeby się wykąpać i wysuszyć. O 19.00 poszliśmy na kolację na której był po prostu szwedzki stół (Nic specjalnego).Po kolacji wszyscy wróciliśmy do pokoi żeby spokojnie iść spać. (Choć niektórzy mieli baaardzo ciekawą i zabawną noc)Na następny dzień wstaliśmy wszyscy już o 8.00 rano.Trzeba było przeczekać do 9.00 żeby pójść na śniadanie.Poszliśmy na śniadanko. Były płatki, szwedzki stół (Czyli znowu nic specjalnego) i jogurcik Gratka. Herbatka oczywiście też była. Po śniadaniu rozeszliśmy się do swoich pokoi żeby się ponudzić...Po wielkiej nudzie wyszliśmy w końcu z ośrodka na malutką wycieczkę/przechadzkę do granicy Polsko-Słowackiej granicy.Wycieczkę zaczęliśmy o godzinie 10.00.Na miejsce dotarliśmy o 10.20 (Myślałam że będziemy iść ciut dłużej) Nic tam nie było ciekawego.Posiedzieliśmy tam z 7 minut i wracliśmy już spowrotem.Po drodze weszliśmy na jakąś posesje. (Nawet nie wiemy czy to nie była przypadkiem prywatna posesja...XD)
W drodze powrotnej zobacyliśmy małą kapliczkę.
Jednak zamiast wrócić od razu do ośrodka poszliśmy jeszcze dalej tylko po to żeby posiedzieć jakieś 30 minut na stacji benzynowej. Wróciliśmy do ośrodka żeby odetchnąć może z 10-20 minut i iść na obiad. Na obiadek była zupa botwinka a na drugie danie kotlet schabowy z ziemniaczkami i bardzo dobrą surówką. No i kompocik też był. Po obiadku dali nam odsapnąć. Mogliśmy sobie wyjść się pohuśtać na huśtawce albo poskakać na trampolinie itd. Później o godzinie 15.00 wyszliśmy do lewiatana (Tym razem slogan ,,Do lewiatana jeden krok..." był kłamstwem)Po drodze do sklepu spotkaliśmy słodką sunię która chyba była bezpańska (przynajmniej nie miała obroży ani nikt się nie pytał o nią)W pyszczku miała patyczka którym chętnie się zaczęła z nami bawić. Nazwaliśmy ją Bunia. Bunia szła z nami dość długo. (Była jak taki pies przewodnik)W połowie drogi do Schroniska PTTK Bunia sobie gdzieś poszła i już nie wróciła do nas. Posiedzieliśmy sobie przy tym schronisku z 10-15 minut. Po tych 10-15 minutach wracaliśmy już.Tym razem nie było kolacji tylko był grill...Mmmm...pyszne kiełbaski i chleb. (Przynajmniej dla tych którzy je jedli bo ja miałam swój krupniok XD)Po zjedzeniu wszystkich kiełbasek, chleba (i krupników) poszliśmy do swoich pokoi żeby się nudzić do momentu pójścia spać. (Otwarli nam drzwi na noc...buuuu)W ostatni dzień obudziliśmy się o 8.00 żeby się przyszykować już do śniadania które było o 8.30.Na śniadanko standardowo był szwedzki stół. (Czyli nic nowego)Po śniadanku się pakowaliśmy i myśleliśmy czy nikt niczego aby nie zapomniał spakować.Z ośrodka wyszliśmy o godzinie 9.00.Na dworcu byliśmy ok. godziny 9.30 a ciapong powrotny mieliśmy dopiero o 10.30 (O ile dobrze pamiętam)No i odjechaliśmy ciapongiem aż do Katowic. Z Katowic przesiadliśmy się na inny pociąg i dojechaliśmy do Zabrza.
Pożegnaliśmy się wszyscy i każdy poszedł w swoją stronę.


Nikola Otrzonsek uczennica klasy 3D

 

 ZDJĘCIA

 

 

 

Międzybrodzie Żywieckie klasy 3 B


Wycieczkę rozpoczęliśmy od zbiórki na dworcu PKP w Zabrzu 12 czerwca o godzinie 8.30. – na którą wszyscy zjawili się punktualnie. Jechał z nami gościnnie " Orzeszek" uczeń klasy 3 a. „Ciopongiem” z przesiadką w Katowicach udaliśmy się w podróż z przygodami. Oj tłoczno było…..jakby wszyscy się zmówili, że dokładnie tym pociągiem i w tym dniu muszą jechać. Kolejny środek lokomocji to miejski autobus w którym pani Kasia przechowała sobie maleńki plecaczek :) (odebraliśmy go 2 godziny później).Po dotarciu do Międzybrodzia tuptaliśmy z bagażami do naszej noclegowni – ośrodek „Niagara” z SUCHYM BASENEM Najlepszy pokój , który jako jedyny miał prysznic dostały Marysia Kamila i Izka. Jakież było zdziwienie wieczorkiem gdy leciała z niego tylko zimna woda :)a na korytarzu gorąca :)Dzień pierwszy spędziliśmy na zwiedzaniu okolicy, zabawie nad jeziorkiem oczywiście w przebraniach pod przywództwem dwóch naszych CZAROWNIC :) z maleńkim Czarodziejem. Niektórzy uczestnicy zaliczyli kąpiel w ubraniu :) wieczorkiem, długim wieczorkiem…..gry przezabawny Twister ( MARTYNA MISTRZ), butelka, karty….Po krótkiej nocce szybkie śniadanko i wyprawa ku przygodzie. Zdobywając górę Żar (761 m.n.p.m ), pooglądaliśmy szybowce i samoloty wyciągające je w powietrze, bowiem istnieje tu szkoła szybowcowa, a nawet organizowane są zawody. , park linowy, podziwialiśmy jadącą w górę kolejkę a z nas LAŁ SIĘ POT. Na szczycie powita nas piękna panorama okolicy oraz zbiornik wodny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar. Za zbiornikiem podążyliśmy na pobliską Kiczerę nieco tylko wyższą od Góry Żar, ale dającą jeszcze lepsze widoki, również na górę Żar. Po powrocie na ośrodek mieliśmy chwilke na „ Odnowę biologiczną” i ciag dalszy dłuuugiego dnia. Baucik ( Rybok) rozpalił nam superowe ognicho. Były Kubachy, buły z zesrem, chlebek , dobra muzyka i dzikie śpiewy. Gdy myśleliśmy, że już czas na upragniony odpoczynek to nasze „ Czarownice” zorganizowały dla nas nocne podchody z latarkami. Podzieleni na dwie grupy zaczęła się zabawa….nocne szukanie białych kwiatków, przysiady na czas….układanie napisów z kamieni….poszukiwanie tajemniczej butelki…układanie piosenki…..Grupa w składzie : Iza, Karo, Rybcia, Piter – wygrała ! Uwierzycie co ? SZAMPANA !!! o najlepszym smaku ! brzoskwiniowe PICOLO. Było tak dobre, że nie podzieliliśmy się. Następny dzień przywitaliśmy jeszcze przy ognisku zajadając się kartoflami z ognicha. Ledwo się położylismy to już pobudka bo….trzeba jeść śniadanie, pakować się sprzątać i ……jechać zwiedzać ! Był Rynek, Stary Zamek pochodzący z XV w, Muzeum miejskie, sala tortur, park zamkowy, zwany też Parkiem Habsburgów, zachęca do spacerów, a na wysepce, na którą prowadzą kamienne mostki, stoi ciekawy Domek Chiński z XVIII wieku, stajnię miejską i mini zoo. Zmordowani udaliśmy się na pizzę ( no było ich 9 ) i chwilę odpoczynku przed drogą powrotną do domu. Ze smutkiem opuszczaliśmy ziemię żywiecką wiedząc, że była to nasza ostatnia wycieczka w takim składzie…..od września będziemy uczniami już innych szkół ….a kto ciekaw jak było….dla Was obszerna FOTORELACJA …a jest co oglądać .

 

Uczniowie klasy 3 b i Orzeszek

 

 

 

 

 

Wycieczka szkolna

Kudowa Zdrój

 

Sprawozdanie z wycieczki do KUDOWY
Wycieczkę rozpoczęliśmy od zbiórki przed szkołą 12 Czerwca o godzinie 7:45. Razem z naszą klasą 3c jechała klasa 2b, 2a, 2c. Na wycieczkę jechaliśmy autokarem. W czasie drogi na miejsce docelowe mieliśmy kilka postojów na stacjach benzynowych,po tym jak każdy z nas zrobił to co musiał ruszyliśmy dalej.Pojechaliśmy do miejscowości Moszna gdzie znajdował się tam zamek który zwiedziliśmy z zewnątrz. Poszliśmy przejść się po tamtejszym parku i znowu wrócić do autokaru. Kiedy dojechaliśmy na miejsce byliśmy zdziwieni wyglądem ośrodka. Po rozpakowaniu rzeczy i Zobaczenia całego ośrodka poszliśmy na obiad. Po obiedzie udaliśmy się na rynek gdzie mieliśmy czas dla siebie żeby pójść na lody czy gdziekolwiek. Dzień pierwszy rozpoczeliśmy od śniadania po czym udaliśmy się na Szlak Ginących Zawodów. Tam mieliśmy okazje zobaczyć jak robi się swojski chleb,jak kiedyś prano,maglowano jak było robione masło, mogliśmy również zobaczyć wiatrak od środka a także pogłaskać małe kozy i owieczki. Po zwiedzeniu wszystkiego pojechaliśmy do ośrodka na obiad a stamtąd do Kaplicy Czaszek gdzie mogliśmy zobaczyć wypełnione wnętrze ludzkimi czaszkami i kośćmi okropnyyyy widok . PAN który opowiadał nam o całej kaplicy miał dla nas niespodziankę a jaka?
W podłodze była klapa, gdy ja otworzył naszym oczom ukazały się tysiące czaszek i innych kości.. Super ta niespodzianka.
Po zwiedzeniu kaplicy udaliśmy się do ośrodka na kolacje a potem do pokoi gdzie każdy robił co chciał. Dzień drugi rozpoczęliśmy od śniadania po czym musieliśmy się spakować i wysprzątać pokoje. Po skończonej pracy czekał nas pyszny gril, gdzie każdy wcinał aż im się uszy trzęsły. Po grilu wsiedliśmy do autokaru i w drogę .
Pojechaliśmy do Złotego Stoku gdzie czekała nas kopalnia złota. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wysłuchania jak powstała kiedy itd same nudy..
Potem jednak było fajnie, mieliśmy okazje zobaczyć ile wazy sztabka złota a także popatrzeć na starców jak szli zadowoleni. Potem czekała nas niespodzianka czyli tak zwany "TUNEL ŚMIERCI" wejście było zwyczajne strome schody i nisko ale potem razem ze mną szła Karolina "okoń rzeczny tututut jest niebezpieczny tututut"Gdy weszliśmy mocno złapała mnie za rękę i szła dalej, na zakręcie z głośnika wydobył się okropny pisk dziewczynki, współczuje tamtym bo słyszeli tylko głośnik a ja ? W tym samym czasie okoń pisnął prawie tak samo jak głośnik.. Ała moje uszy jeszcze tera mnie bolą !!!
Na końcu czekała nas niespodzianka wielka zjeżdżalnia w dół, prawie każdy skorzystał. Po dotarciu na tory museliśmy poczekać na mini tramwaj którym wyjechaliśmy na powierzchnię ( bardzo był głośny) Po wyjeździe ruszyliśmy do autokaru i do domu. Ale to nie wszystko.. gdyż staliśmy 2H w korku, ale nie było źle ponieważ w ruch poszły wszystkie buzie a nasz autokar wypełniał się różnymi piosenkami . Tak tez czas szybko minął a o 21 pożegnaliśmy się i każdy poszedł do domu. Było super a zarazem nie bo to była nasza ostatnia wycieczka w tej szkole :(


Adrian Małas uczeń klasy 3 c

 

fotorelacja

 

  

 

 

 

 

Dni otwarte zabrzańskiego rzemiosła


Cech Rzemieślników cyklicznie organizuje Dni Otwarte w zakładach rzemieślniczych, gdzie w wybranych terminach potencjalni uczniowie szkół branżowych (zawodowych) mogą przyjrzeć się z bliska danemu fachowi a mistrzowie szkolący udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące wykonywanego zawodu. Z pewnością będzie to pomocne przy podjęciu decyzji o dalszym kształceniu dla absolwentów gimnazjów.
W dniu dzisiejszym prezentujemy fotorelację z Dnia otwartego dla uczniów gimnazjum nr 16 w Zabrzu w Piekarni – Cukierni – pani Teresy Skrzetuskiej- Osiadacz oraz Katarzyny Osiadacz.

 

 

 

 

„Warsztaty dla klas III
Poznajemy zawód technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”


09.06.17 r. w ramach orientacji zawodowej odbyło się dla uczniów klas trzecich spotkanie z nauczycielami Centrum Edukacji w Zabrzu celem poznania oferty edukacyjnej i nowych kierunków kształcenia godnych uwagi. Prowadzący zajęcia nauczyciele w ciekawy i interesujący sposób przedstawili tajniki pracy między innymi technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz możliwości zatrudnienia.
Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej jest zawodem szerokoprofilowy. Absolwenci, ze względu na wszechstronne przygotowanie w obszarze instalacji energetyki słonecznej, wiatrowej, wodnej, geotermalnej oraz technologii energetycznego wykorzystania biomasy mogą kontynuować dalsze kształcenie i specjalizację zarówno podnosząc kwalifikacje w systemie edukacji formalnej, jak również nieformalnej i poza formalnej.
Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej mogą znaleźć zatrudnienie zarówno na stanowiskach związanych z montażem instalacji wyposażonych w urządzenia energetyki odnawialnej, jak i stanowiskach nadzoru technicznego nad utrzymaniem prawidłowego funkcjonowania instalacji energetyki odnawialnej.
Technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej pracują przeważnie w budownictwie i energetyce oraz w doradztwie energetycznym, w zakresie możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W administracji publicznej mogą pracować na stanowiskach nadzoru technicznego i obsługi inwestycji związanych z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, w szczególności w budownictwie.
Osoby przedsiębiorcze mogą tworzyć własne firmy, w szczególności w obszarze małych, zdecentralizowanych instalacji.

 

Bożena Owczarzak

 

Fotorelacja

 

 

 

 

I Kongres Samorządów Szkolnych

 

 7 czerwca 2017 r.
To przede wszystkim spotkanie uczniów i nauczycieli z pasją.
To wykłady, debata oksfordzka i rozmowy, rozmowy, rozmowy.

W środę Samorząd Uczniowski naszego Gimnazjum (w składzie: Ania Jamka, Laura Chmielorz i Marysia Księżyk) wziął udział w I Kongresie Samorządów Szkolnych zorganizowanym przez ZSO nr 5 w Zabrzu.

 

 

 

 

 

III INTEGRACYJNE ZAWODY

W WIELOBOJU LEKKOATKETYCZNYM

 

Osmioro uczniów z klas pierwszych wzieło udział w III INTEGRACYJNYCH ZAWODACH W WIELOBOJU LEKKOATKETYCZNYM. Po wyczerpujacych biegach, rzutach i skokach nasza 1 drużyna w skladzie: Milena Kuna, Roksana Toczkowska, Dominik Ślęzak i Richard Kacica zajęła pierwsze miejsce, a drużyna nr 2 w skladzie: Ola Słowik, Julka Medycka, Kacper Jagieła i Andrzej Płaszczyk ulokowała się na 2 miejscu. Świetna zabawa i cudowne nagrody sprawiły ze dzień na sportowo był bardzo udany.

 

 

 

 

Warsztaty fryzjerskie


2 czerwca 2017 roku zainteresowane uczennice klas III brały udział w III Międzyszkolnych Mistrzostwach w Stylizacji Fryzur w Zabrzu, które zorganizował CKPiUw Zabrzu.Podczas imprezy zaprezentowano wspaniałe awangardowe fryzury oraz odbył się pokaz mody - stylizowanej „Cztery pory roku”.
W drugiej części zaproszono uczniów gimnazjum do udziału w warsztatach fryzjerskich, podczas których mogli sprawdzić swoje predyspozycje do wykonywania wymarzonego zawodu.

 

Bożena Owczarzak

 

fotorelacja

 

 

 

 

 

Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak

List do Rodziców, Opiekunów
i Wychowawców z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka

 

Wielce Szanowni Państwo,

1 czerwca to moment, w którym tradycyjnie kieruję do Was kilka słów w sprawie najistotniejszej dzieci.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci: szczęśliwych, uśmiechniętych i tych, które w samotności, ukradkiem ronią łzy w beznadziejnym oczekiwaniu na kolejny cios, tych cieszących się z każdej chwili spędzonej z rodziną i tych, które nigdy nie kryły się w ramionach bliskich, tych, które skaczą wysoko do góry w radości z otrzymanych prezentów, jak i tych, dla których każdy spokojny dzień jest jak spełnione marzenie, tych znających poczucie bezpieczeństwa i tych, które ciągle, będąc w drodze, szukają wolności od strachu. W tym dniu, ale nie tylko, żadne z nich nie może być same, każde dziecko powinno poczuć bliskość i troskę ze strony dorosłych a poczuć, że nie jest opuszczone przez najbliższych na bezludnej wyspie.

Międzynarodowy Dzień Dziecka, jak i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka (20 listopada)  oprócz chwil wspólnej radości - powinny być czasem refleksji nad dziecięcą podmiotowością, właściwym momentem na uzyskanie odpowiedzi na pytania: czy dla wszystkich dorosłych dzieci jak dowodził Janusz Korczak  to już ludzie, czy dopiero nimi będą, czy należy im się szacunek, czy jeszcze na to za wcześnie, czy warto ich słuchać, czy ciągle głosu nie mają i wreszcie  czy prawa dziecka to rzeczywistość czy fikcja?

1 czerwca, dla Rodziców, Opiekunów i Wychowawców, to idealny moment na podróż w głąb siebie, w poszukiwaniu cząstki Starego Doktora. Warto, ponieważ Korczak dla dzieci chciał wyłącznie dobrze, a ów dobro zamknięto - lata później -definicji praw dziecka.

Nie mam wątpliwości, że dziś prawa dziecka są fundamentem dziecięcego szczęścia. Tak rozumiane powinny być kierunkowskazem i filarem dla wszystkich decydujących o losach najmłodszych. Uznając ideę praw dziecka łatwiej troszczyć się o rozwój dzieci, ich edukację, zabezpieczyć elementarne prawo do życia i wychowania w rodzinie, prawa socjalne czy dostęp do opieki medycznej, w tym stomatologicznej, ochronić przed przemocą i wykorzystywaniem. To przecież takie proste, prawda?

Drodzy Rodzice, Opiekunowie, Wychowawcy i wszyscy dorośli, którzy na co dzień pracujecie z dziećmi i jesteście najbliżej ich radości i trosk - wyłącznie od Waszych mądrych decyzji zależy, aby tych pierwszych było więcej. Życzę Wam więc tej mądrości, ale przede wszystkim niezliczonych dowodów miłości i powodów do dumy..

Z wyrazami szacunku
Rzecznik Praw Dziecka
Marek Michalak

 

 

 

 

DZIEŃ DZIECKA

 i II TURNIEJ KLAS

 

Dzisiaj w naszej szkole z okazji Dnia Dziecka odbył się II Turniej Klas. Zorganizowali go pani Kasia pani Nela i pan Tomek. Uczniowie wzięli udział w zawodach sportowych, konkursie malowania swojego wychowawcy a także w pierwszym szkolnym konkursie TOP MODEL. W zawodach sportowych wygrała klasa 2b. Portret wychowawcy tez namalowali najlepiej (p. Dorota Szybowska była tak do siebie podobna ze ojej). Naszym pierwszym TOP MODEL-em został Dawid Bałut uczeń klasy 3 b (wybór był naprawdę bardzo trudny, bo " panna Radzia" też niczego sobie panna . Wspaniale nagrody ufundowane przez organizatorów i klub Górnika Zabrze wywołały wiele uśmiechu.Zabawa była cudowna. Na twarzach królowały rogale. Całości dopełnił słodki poczęstunek i życzenia od pani Dyrektor. Mamy nadzieje, że tymi kilkoma godzinami spędzonymi na wspólnej zabawie choć trochę was uszczęsliwiliśmy.

 

Fotorelacja

 

 

 

 

Wielki Szkolny Bieg po Zdrowie

z okazji Swiatowego Dnia Bez Papierosa

 

31 maja na placu przy parku Dubiela w Zabrzu odbył się bieg zorganizowany przez ZSEU w Zabrzu z okazji Światowego Dnia  bez Tytoniu. To drugi z kolei bieg, w którym wzięli udział Młodziezowi Liderzy " Aktywna Młodzież". Po kilkuminutowej rozgrzewce tanecznej uczniowie wielu zabrzańskich szkół, takze klasy mundurowe, pobiegli po zdrowie swoje i kolegów. Czynne wspierali ich nauczyciele oraz przypadkowi przechodnie. Dojrzałe soczyste jabłka, wręczane przez organizatorów, umożliwiły szybką regenerację sił.

 

 

 

 

 

 

Spotkanie z Komandosem


23.05.2017r. uczniowie - przedstawiciele klas IIA, IIB, IIC, IIIC, IIID i IIIB i IIIA brali udział w spotkaniu pt.”Komandos - jak być mężczyzną" zorganizowanego przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej w Centrum Edukacyjne Jana Pawła II w Gliwicach. Prowadzący spotkanie Marek Korus - jest szczęśliwym mężem i ojcem czwórki dzieci. Były komandos. Od kilku lat spotyka się z więźniami i pokazuje, że nawet z najtrudniejszej sytuacji jest dobre wyjście. Po wysłuchaniu ciekawej autorefleksji uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali zabudowę gliwickiego Rynku i Katedrę oraz szukali przedstawicieli ciekawych zawodów.


Organizatorzy: Ludwika Dzierzęga, Dorota Szybowska, Jadwiga Przybylska,
Beata Wiśniewska, Bożena Owczarzak

 

fotorelacja

 

 

 

 

  RAJD......TUPTAMY i ZDEPTUJEMY GÓRY !

 

Sobotni dzień spędziliśmy w górach! :)Tradycyjnie już, u schyłku wiosny postanowiliśmy powitać lato. Trasa tegorocznego rajdu biegła szlakami Beskidu Śląskiego - zdobyliśmy Szyndzielnię i Klimczok, skąd niebieskim szlakiem zeszliśmy do Wilkowic Bystrej. Jako, że pogoda nas wczoraj rozpieszczała to i humory mieliśmy wyśmienite.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień otwarty Zespołu Szkół

nr 17 w Zabrzu

 

22 maja 2017 roku uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum brali udział w Dniu otwartym pracowni zawodowych w Zespole Szkół nr 17 w Zabrzu, podczas którego poznawali kierunki kształcenia takie jak: technik portali i terminali, technik hotelarstwa, technik lotniskowych służb operacyjnych, technik turystyki.
Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracowniom kształcenia zawodowego, porozmawiać z nauczycielami kształcenia zawodowego oraz samodzielnie przygotować pyszne napoje. Kierunki kształcenia oferowane przez ZS 17 cieszyły się wśród naszych uczniów dużym zainteresowaniem.

 

Bożena Owczarzak

 

fotorelacja

 

 

26 maja 2017 --- Wizyta Dowódcy Centrum Operacji Lądowych - Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie gen. dyw. dr Cezarego Podlasińskiego

 

W dniu 26 maja 2017 r. w Gimnazjum gościł gen. Cezary Podlasiński Dowódca centrum Operacji Lądowych. Zatrzymał się w szkolnej Izbie Pamięci. Był zdziwiony profesjonalnością urządzonej wystawy. Następnie przemawiał do młodzieży, zwracając uwagę na zadania, które wykonują wojska lądowe. Zachęcał Młodych ludzi do wytrwałości w nauce, w zdobywaniu coraz wyższych standardów, w pokonywaniu trudności. Doceniał działalność patriotyczną i wychowawczą szkoły. Wzioł udział w akademii, poswięconej wspomnieniom żołnierzy z 2 Korpusu Wojska Polskiego- uczestnikom bitwy o Monte Cassino. Pan Generał zaprosił najdolniejszych uczniów na wycieczkę do Krakowa w dniu 20 czerwca 2017 r. Następnie udaliśmy się pod Pomnik Bohaterów Monte Cassino, gdzie złożyliśmy znicze.

 

fotorelacja 

 

 

 

Impreza charytatywno – sportowa

„Memoriał Mateusza Cebuli”


25.05.2017r. nasza szkoła włączyła się do udziału w imprezie charytatywno – sportowej pt. „Memoriał Mateusza Cebuli”, której organizatorem jest grupa projektowa „Młody obywatel” z Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i zawodowego w Zabrzu, a jej celem była zbiórka funduszy na leczenie czteroletniej dziewczynki, mieszkanki naszego miasta, Paulinki Hiero, która jest podopieczną Fundacji „Iskierka”. Dziewczynka jest chora i wymaga niestandardowego leczenia. Główną częścią imprezy były występy artystyczne młodych uzdolnionych uczniów z zabrzańskich szkół oraz rozgrywki sportowe. Pięknie zaprezentowały się dwa zespoły taneczne naszego Gimnazjum prowadzone przez Panią Jadwigę Przybylską i Panią Katarzynę Piotrowicz. Nasi uczniowie i uczennice brali udział w zawodach sportowych: siatkówki. Naszą drużynę sportowców do zawodów przygotowali nauczyciele w-f.: wyżej wymienione Panie oraz Pan Tomasz Czerny. Zespoły zaprezentowały wspaniałą klasę gry w zawodach siatkówki.
Podczas imprezy zostały przekazane organizatorom zebrane fundusze w wysokości 508, 00 zł od całej naszej społeczności szkolnej, na pokrycie kosztów leczenia Paulinki Hiero.
Wszystkim serdecznie dziękuję za włączenie się do tej akcji, za wspaniałą postawę obywatelską, za wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.


Bożena Owczarzak

 

 

 Zbiórka na Paulinkę Hiero – relacja z imprezy sportowo – charytatywnej
pt. „Memoriał Mateusza Cebuli”
Podczas wspaniałej i niezwykłej imprezy sportowo – charytatywnej, o której już wspominaliśmy „Memoriał Mateusza Cebuli”, a która odbyła się 25maja br. zebrano kwotę łącznie 6806,24 zł na leczenie Paulinki Hiero!!!
Jeszcze raz w imieniu organizatorów i własnym serdecznie dziękuję za ofiarność
i zaangażowanie. Bożena Owczarzak

Proszę o zapoznanie się z tekstem poniżej pochodzącym ze źródła:
http://www.zckoiz.zabrze.pl/news-y/158-mlodopomocni-2017
„Memoriał im. Mateusza Cebuli” za nami !!!
To już druga edycja imprezy sportowo-charytatywnej realizowanej w ramach programu Młody obywatel, którego inicjatorem jest Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja BGŻ. W tym roku realizowaliśmy projekt „Reportaż po sąsiedzku”. Wzorem ubiegłorocznej imprezy zorganizowaliśmy turniej siatkówki, w którym oprócz 3 drużyn z naszej szkoły, udział wzięło 9 drużyn z zabrzańskich szkół średnich i gimnazjów oraz drużyna z ZST-E z Gliwic. Rozgrywki zakończyły się zwycięstwem kl. IIIp z ZCKOiZ, II miejsce zajęło Gimnazjum nr 12 z Zabrza, III – ZST-E z Gliwic .Zwycięzcom gratulujemy.Emocjom sportowym towarzyszyły kiermasze, grill i licytacje, bo przecież najważniejsze w tym dniu było pozyskanie jak największej kwoty pieniędzy na leczenie czteroletniej Paulinki Hiero chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną. Dziewczynka jest podopieczną Fundacji Iskierka i wszystkie środki zostaną przekazane na Jej indywidualne konto w Fundacji (zebraną kwotę podamy po oficjalnym rozliczeniu z Fundacją).
Było też mnóstwo dodatkowych atrakcji:
- występ Julki Hiero, starszej siostry Paulinki,
- pokaz tańca towarzyskiego w wykonaniu ucznia kl. Iag Damiana Włoszek z partnerką Sandrą Ster,
- pokaz tańca nowoczesnego Magdaleny Dubel z III LO,
- pokaz gimnastyki artystycznej Natalii Hummer z III LO,
- zatańczyli dla nas również uczniowie Gimnazjum nr 16 z Zabrza oraz zespół „Nie inaczej”, którego członkami są uczennice kl. It
- chętni mogli pojeździć konno, o co zadbał ks. Rafał Przybyła.
O oprawę muzyczną i nagłośnienie zadbał Dawid Wróblewski, czyli DJ Chudy.
Mieliśmy też gości wyjątkowych. Swoją obecnością zaszczyciły nas mama i babcia Mateusza Cebuli. Byli z nami rodzice i starsza siostra Pauliny Hiero. Wreszcie z zespołu programu Młody obywatel odwiedził nas pan Mateusz Wojcieszak. Dziękujemy sponsorom, bez nich nie udałoby się zorganizować kiermaszów i licytacji. Nasi sponsorzy to:
- uczniowie i nauczyciele ZCKOiZ,
- firmy: Aksam, Mróz, Ekol, Roker,
- kręgielnia Fun Fest,
- solarium Majorka,
- Teatr Nowy,
- Górnik Zabrze,
- Aquarius Zabrze,
- studio tańca Eska.

 

 

 

 

Ludzie sukcesu

 

W ramach zainicjowanego w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zabrzu projektu „Ludzie sukcesu” w dniu 17 maja 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie z młodzieżą zabrzańskich szkół. Poruszony został temat przedsiębiorczości i tworzenia własnej firmy oraz marki. Gośćmi spotkania byli: Pani Jagoda Wartak i Pan Maciej Kasperek- zdobywcy nagród w kolejnych edycjach konkursu „Zabrzański Biznesplan” organizowanego przez Miasto Zabrze i Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. W spotkaniu uczestniczyli również: Pani Naczelnik Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości Katarzyna Kucia i Pan Henryk Mydlarz z ramienia Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu.
Zaproszeni młodzi przedsiębiorcy podzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi m.in. początków ścieżki zawodowej, przebiegu wcześniejszej kariery i powodów podjęcia decyzji o budowaniu własnej firmy. Starali się podpowiedzieć młodym ludziom, jakie w ich oczach są kluczowe czynniki wspierające i przeszkadzające w inicjowaniu i rozwoju własnej kariery zawodowej oraz drogi do sukcesu. Na podstawie osobistych doświadczeń opowiedzieli młodzieży o blaskach, ale także cieniach samozatrudnienia. Uczniowie mieli też okazję do zadawania pytań. Dużo miejsca w dyskusji poświęcono zagadnieniom odkrywania własnej pasji oraz wyboru drogi kształcenia i znaczeniu edukacji szkolnej. Znaczące było ujęcie tych wyborów i płynących z nich doświadczeń w szerszej perspektywie czasowej i życiowej.
Spotkanie przebiegło w miłej i żywej atmosferze. Niewątpliwie było czynnikiem pobudzającym młodych ludzi do refleksji nad tym, czym jest sukces zawodowy, czy odnajdują w sobie cechy i gotowość do wysiłku typowe dla przedsiębiorcy. Była to również okazja do zdobycia wiedzy o tym, jakie wsparcie można uzyskać na drodze do własnego biznesu oraz gdzie go szukać, ale też o tym z jakim zagrożeniami wiąże się taki wybór.

 

 

 

 

II Młodzieżowa Konwencja Fitness

Ruch i wysiłek przy głośnej, rytmicznej muzyce – to jest to! Około 300 uczniów z gimnazjów i szkół średnich wzięło udział w II Młodzieżowej Konwencji Fitness, która odbyła się dziś w Centrum Edukacji, przy ul. 1 Maja.

- Konwencja składa się z ćwiczeń z różnymi trenerami, przerywanych pokazami różnych dyscyplin sportowych. To druga edycja tej imprezy i pewnie będą kolejne, patrząc na jej przebieg.

 

Relacja uczniów klasy 3b :-------

z II KONWENCJI FITNESS ORGANIZOWANEJ PRZEZ CENTRUM EDUKACJI W ZABRZU. Dzisiaj aby rozluźnić umysł a wzmocnic cialo i ducha udaliśmy sie na konwecje fitnessu do Centrum Edukacji w Zabrzu,. Tańczyliśmy , ćwiczyliśmy i świetnie się bawiliśmy, a przynajmniej niektórzy z nas. Polosowaliśmy nagrody, zjedliśmy kawałek 140 metrowej kanapki. Zabawa była tak udana że hej !!!

 

 

 

 

 

 

KONKURS WYGRANY !

WYCIECZKA ZALICZONA !

NAGRODY ZGARNIĘTE!


Anna Jamka uczennica klasy 3 w IX Ogólnopolskim Konkursie Graficzno –Plastycznym „ CZERWONE MAKI NA MONTE CASSINO – HISTORIA MISIA WOJTKA – żołnierza spod Monte Cassino organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 73 we Wrocławiu zdobyła GRAND PRIX, a Natalia Morys uczennica tej samej klasy zdobyła I miejsce. GRATULACJE !
POTRÓJNE GRATULACJE ! nagrody trafiły do naszych uczennic TRZECI ROK Z RZĘDU !

 

RELACJA WEDŁUG NAGRODZONYCH......

O zgrozo, godzina 5.45 byłyśmy już na dworcu. Po przyjeżdzie do Katowic ( aby jakoś funkcjonować ) dopadłyśmy darmową kawę z maca z dodatkiem cynamonu i szokolady. Podczas jazdy POLSKIMBUSEM do Wrocławia, kawa zaczęła dawać się we znaki. Mędrzec pani Kasia skorzystała z wc w busie….a my nie. Po dotarciu na miejsce było poszukiwanie kibelków, niestety natura z nami wygrała, wzrok się pogarszał ( widzieliśmy już na żółto ) i nasze błedy kosztowały nas 7,50 zł. ( kibelek na dworcu ) I od tego zaczęło się nasze zwiedzanie Wrocławia. By uzupełnić płyny w organizmach poszłyśmy na kolejną darmową kawę  bo ta wrocławska może smaczniejsza ? Podczas rozdania nagród były zacne występy dzieci oraz chórku, nie obyło się bez „ poczęstunku”. Potem zwiedzanie miasta…Ratusz…kościół garnizonowy…krasnale….podziwianie kamieniczek…robienie zdjęć ( ciekawe ujęcia selfi Laurowym patykiem  - sens ich robienia nadal jest nam nieznany ) no i oczywiście zabawa przy fontannach. Ciut ochłodzeni …ciut zmoczeni udaliśmy się na szukanie taniego i dobrego żarełka ( wygrało KFC . Naża…..łyśmy się i opiły miksowanych dolewek na maxa i ledwo dokulałyśmy się do busa powrotnego. W Katowicach rozstałyśmy się z panią Kasią --- kosztowało to panią 3 „paczki” GELKÓW ( i niech żałuje, bo dalszy ciąg wycieczki też był ciekawy ) Miałyśmy dylemat – autobus czy ciopąg ? Bus nam odjechał więc poleciałyśmy na pociąg, który nam przed nosem zamknął drzwi i też odjechał. Następny pociąg za półgodziny wiec poszłyśmy do siusialni w galerii ( Aniula miała z kotkiem, Natala ze słoniem a pani Nela z krajobrazem ) Tym razem na pociąg zdążyliśmy, ale nim nie pojechaliśmy:):):) bo miał za drogie bilety ! zdzierstwo w biały jeszcze dzień ! 5 zł + cena biletu :)Finalnie wygrał bus 840 w którym zabawę z winem pifffskiem i dzikie fajty zrobili studenci jadący na Juwenalia do Gliwic. I tak o 20.40 dotarliśmy do Zabrza. Wycieczka była ZAISTA i za rok znów pojedziemy ( wiemy że tak jesteśmy zwycięzcami ) ZGARNIAMY nagrody już trzeci rok z rzędu.

 

FOTORELACJA

 

 

 

 

Centrum Operacji Lądowych - Dowództwo Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa w Krakowie.

 

13 MAJA 2017 R.  delegacja Gimnazjum wraz z pocztem sztandarowycm pod opieką nauczycieli wzieła udział w corocznych uroczystościach Centrum Operacji Lądowych - Dowództwo Komponentu Lądowego im. gen. broni Władysława Andersa w Krakowie. Świętowanie rozpoczęło odsłonięcie i poświęcenie popiersia gen. Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcy, którego żołnierze nazywali " Ojcem". Uroczystygo aktu w towarzystwie zony i córek Generała dokonał generał dywizji. Następnie dokonano otwarcia Izby Tradycji poświęconej gen. Władysławowi Andersowi. Był to szczególnie wzruszający moment dla córki Generała pani Anny Marii Anders. Po zwiedzeniue Izby Tradycji zgromadzeni goście i żołnierze udali się na plac przed budynkiem jednostki. Tej części uroczystości po przemówieniu gen Podlasińskiego i pani A. M. Anders nagrodzeni zostali wyróżniający się zołnierze i pracownicy cywilni jednostki. po przedstawieniu musztry paradnej i wykonaniu kulku piosenek zołnierskich przez młodzież licealną wszyscy udali się na strzelnicę " Pasterniki". Tutaj wspaniale prezentowało się Bractwo Kurkowe, dając wspaniały popis umiejętności strzeleckich. Wszystkich zachwycały również ich staropolskie stroje. Podczas pikniku prezentowały się rózne oddziały wojskowe. Można było pod kierunkiem zołnierzy nabyć różne umiejętności, a takze poobserwować przygotowane przez nich pokazy.

 

Ludwika Dzierzęga

 

FOTORELACJA

 

RELACJA Z WYJAZDU WEDŁUG NASZEJ MŁODZIEŻY :)

Nasza wyprawa w składzie: Laura, Marysia, Ania, Martyna, Sławek i Arek z okazji odsłonięcia popiersia śp. Bronisława Kwiatkowskiego oraz otwarcia Izby Tradycji w Krakowie rozpoczęła się o 7:20. Z pod szkoły wyruszyliśmy naszą limuzyną z miłym Panem Szoferem. Jechaliśmy 1 godzinę 37 minut i 24 sekundy. Po dotarciu na miejsce braliśmy udział w uroczystościach między innymi podziwialiśmy pokaz szermierki (6 dziewczyn na 10 żołnierzy!) Staliśmy kilka godzin po czym zgubiliśmy Sławka. Okazało się że jest w karetce, ponieważ zrobiło mu się słabo.Inicjatywę trzymania sztandaru po męsku przejęły Ania i Martyna, a potem Marysia uratowała poczet z opresji, ponieważ wyglądała bardziej męsko niż Arek- w różowej koszuli i w 3-osobowym składzie dziewczyn dotrwałyśmy do końca.Po wszystkich uroczystościach naszą limuzyną ruszyliśmy na poligon na darmową, wojskową wyżerkę. Niestety Harcerze wyżarli całą karkówkę :c jedynie Marysi udało się uratować jedną kiełbasę. Podczas spaceru pobierali nam odciski palców, znalezliśmy symulator wypadków na krórym Laura miała 3 w tym jden prawdziwy
Kiepski dzień Laura miała dziś
Bo z ławki spadła w liść
Ciągle się wywracała
Bo makowca zjeść nie chciała
Ale za to świetny humor miała
W ostatnie 2 minuty pobytu zjedliśmy jeszcze 3 bigosy i iście wojskową grochówkę ( aż strach się bac co będzie wieczorem ) Marysia zgubiła skarpetki. A w drodze powrotnej Martyna znalazła w śmietniku ekierkę, więc robiliśmy zawody na mierzenie czoła.
Wyprawa była wspaniała. A babka w limuzynie umilała nam podróż. Pod szkołę dotarliśmy o 15:44
.......nasza relacja A.M.M.L.S.A.

 

 

 

 

 Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew…

 

Dzisiaj w Zabrzu miały miejsce uroczyste obchody 73. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. W kościele św. Anny w Zabrzu odbyła się uroczysta msza św. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Bohaterów Monte Cassino, gdzie po apelu poległych złożyli wieńce i zapalili znicze. Uroczystości zakończyła akademia i koncert pieśni patriotycznych w Gimnazjum nr 16.

 

11 MAJA 1944 r.rozpoczęła się krwawa bitwa zołnierzy z 2 Korpusu Wojska Polskiego o Monte Cassino. W tym roku przypada 73 rocznica zwycięstwa, kiedy zołnierz polski zatknął sztandar biało - czerwony. To historyczne wydarzenie kolejny raz upamiętniła akademia przygotowana przez uczniów Gimnazjum pod kierunkiem p. Ludwiki Dzierzęgi, w tym roku pod tytułem " Czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew". Uczniowie prezentowali wiersze, które napisali zołnierze gen Władysława Andersa. Pisali o swoich przezyciach, o miłości do Ojczyzny i tęsknocie do rodzinnego domu, a także śmierci, która zabierała towarzyszy broni. Oprócz recytacji duże wrażenie na widzach zrobiła prezentacja, złożona ze zdjęć wykonanych na Monte Cassino. Oglądającym bardzo podobały się tańce, szczegółnie układ do wiersza K.I. Gałczyńskiego - Flagi. Dziewczęta ze szkolnego zespołu zaśpiewały pieśni, które towarzyszyły zołnierzom 2 korpusu, m.in Karpacką Brygadę i Czerwone maki.

Przedstawione treści wspaniale dopełniła bardzo starannie przygotowana dekoracja. W tym roku już nie towarzyszyli nam kombatanci - weterani walk o Monte Cassino. Jednak to o nich myśleliśmy w czas kolejnej rocznicy, to ich bohaterstwo sławimy i stawiamy jako wzór do naśladowania przez następne pokolenia.

 

Ludwika Dzierzęga

 

fotogaleria:

 

w GŁOSIE ZABRZA  - piszą o NAS 

 

 

 

 

Dzień Kultury Romskiej w MOK w Zabrzu


W dniu 5 maja 2017 roku uczennice romskie naszej szkoły, które należą do zespołu wokalno – tanecznego „Czercheń Roma” pod opieką doradcy zawodowego pani Bożeny Owczarzak i asystentki romskiej pani Amandy Siwak wzięły udział w Dniu Kultury Romskiej w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu. Celem imprezy jest promowanie kultury romskiej. Jak co roku głównym jej organizatorem jest Zabrzańskie Stowarzyszenie Romów. W tym roku w realizację przedsięwzięcia włączyło się Stowarzyszenie Bez Barier, działające przy ZSS nr 39 i MOK. Swoje talenty prezentowali członkowie romskiej społeczności – uczniowie Szkół Podstawowych nr 8, 43 i Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 oraz nasi uczniowie. Atrakcją uroczystości był występ taneczny naszego ucznia klasy III B Santiago Gil. Gościem specjalnym była wspaniała Pani Teresa Walerjanska, która razem z prezesem Zabrzańskiego Stowarzyszenia Romów panem Andrzejem Puma prowadziła cała imprezę, a na zakończenie porwała publiczność i występujących do wspólnej zabawy podczas swojego występu. Cała uroczystość była barwna, radosna i efektowna ze względu na spontaniczność dzieci, charakter muzyki i tańca, piękne romskie stroje i dużą pogodę ducha reprezentowaną przez wszystkich uczestników.


Bożena Owczarzak

 

 

 

 

226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

 

W dniu 5 maja 2017 r. w Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu odbyła się akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W akademii wziął udział poczet sztandarowy , który reprezentuje naszą szkolę w każdej patriotycznej uroczystości szkolnej. Uczniowie klasy 2 b opowiedzieli o znaczeniu konstytucji, przenieśli się w czasie do szlacheckiej gospody, gdzie dokonano podsumowania działalności szlachty. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie Ustawą Zasadniczą, znosiła Liberum Veto i wolną elekcję, stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy i stworzenia nowoczesnego społeczeństwa.
Klasa 2 a uświetniła akademię, tańcząc POLONEZA 3-GO MAJA w staropolskich strojach. Uczniowie wraz z nauczycielami dołożyli starań, aby uczcić to ważne dla Polaków święto.

Fotorelacja 

 

 

 

 

 

IV Miejski Konkurs Profilaktyczny „Postaw na swoje zdrowie”.

 

27 kwietna 2017r. w ZSO 13 w Zabrzu odbył się IV Miejski Konkurs Profilaktyczny „Postaw na swoje zdrowie”. Wzięli w nim udział: Katarzyna Kopeć (2a), Wanessa Krojańska (2b) i Arkadiusz Koschny (2b).
Młodzież pod opieką p. Grażyny Barańskiej i p. Barbary Katafoni przygotowała dramę. Treść występu stanowiły losy młodych ludzi, którzy doświadczyli w swoim życiu wpływu zgubnego nałogu.
Drama zyskała uznanie Komisji i uczniowie w ostatecznym werdykcie zajęli III miejsce.
GRATULUJEMY

 

 

 

 

XII REGIONALNY FESTIWAL

PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

" Niech płynie w niebo dumny śpiew..."

 

Dzisiaj w naszej szkole odbył się XII Regionalny Festiwal Pieśni Patriotycznej "Niech płynie w niebo dumny śpiew". W murach szkoły gościliśmy dzisiaj uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Bytomia, Knurowa, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Świętochłowic, Tarnowskich Gór, Gliwic i Zabrza. W ich wykonaniu usłyszeliśmy min: "Mury", "Dziewczynę z granatem", "Polskę", "Niepodległą, niepokorną" czy "Serce w plecaku". Poziom wykonawców był wyjątkowo wysoki, toteż obrady jury trwały wyjątkowo długo! Ostatecznie po bardzo burzliwej naradzie jury ustaliło co następuje: w kategorii "Zespoły - szkoła podstawowa" I miejsce zajął Szkolny Zespół Wokalny z SP 6 w Knurowie, II miejsce zajął zespół "Skarb" z SP 21 w Bytomiu, natomiast miejsce III zajął zespół "Akord" z SP 33 w Bytomiu. Wyróżnienia przyznano zespołom "Zocha i bliźniacy" Z SP 23 w Zabrzu i Zespołowi Wokalnemu z SP 36 w Zabrzu. W kategorii "Soliści - szkoła podstawowa" I miejsce zajęła Danuta Ungier z SP 33 w Bytomiu, II miejsce - Daniel Nowak z SP 51 w Bytomiu, a miejsce III - Marta Kierzek z SP 7 w Rudzie Śląskiej. W kategorii "Zespoły - gimnazjum" I miejsce zajął Zespół Wokalno - Instrumentalny z Gimnazjum Publicznego w Zespole Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Chorzowie, II miejsce - Zespół Wokalny z G16 w Zabrzu, a miejsce III - zespół "Piątki" z G5 w Świętochłowicach. W kategorii "Soliści - gimnazjum" I miejsce zajął MAciej Ochryniuk z MDK w Bytomiu, II miejsce - Michalina Pałac z G4 w Knurowie, a miejsce III - Ewelina Wyrenzek z G3 w Tarnowskich Górach. Wszystkim serdecznie gratulujemy i do zobaczenia za rok!:)

 

 

 

 

 

 

Mistrzostwa Zabrza

Szkół Gimnazjalnych w Pływaniu

 

W dniu dzisiejszym Radosław Stolarski, Dominik Ślęzak oraz Kacper Jagieła reprezentowali naszą szkołę w Mistrzostwach Zabrza Szkół Gimnazjalnych w Pływaniu. Radosław Stolarski zajął 3 miejsce w stylu motylkowym uzyskując czas 0:33;31 :-) Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za włożony wysiłek !!!

 

 

 

 

 

Anula i Karola
Anula i Karola

 VI edycja wojewódzkiego konkursu „Ratowanie zabytków naszej małej ojczyzny”

 26 kwietnia 2017r. uczestniczyliśmy w wycieczce i wręczeniu nagród dla laureatów VI edycji wojewódzkiego konkursu „Ratowanie zabytków naszej małej ojczyzny”, organizowanego przez ZSO nr 12 w Gliwicach. Tego deszczowego dnia (co widać na załączonych zdjęciach) zwiedziliśmy trzy kościoły będące przykładem wspaniałej drewnianej architektury sakralnej. Pełen uroku, remontowany właśnie kościół p.w. Świętego Jerzego w Ostropie pochodzący z XVIIw. z murowanym prezbiterium z XVw. Wspaniale wyremontowany i odrestaurowany kościół pw. św. Michała Archanioła w Żernicy również z XVIIw. Przepiękną ozdobą obu kościołów są barokowe polichromie, czyli malowidła i elementy ozdobne malowane bezpośrednio na ścianie. Ponadto zwiedziliśmy również pochodzący z XVIIw. kościół św. Bartłomieja w Smolnicy. Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II w Gliwicach, gdzie uroczyście zostały wręczone nagrody zwycięzcom konkursu w następujących kategoriach: prace plastyczne, prace przestrzenne, prace multimedialne, album i fotografia. Z przyjemnością uczestniczyliśmy we wręczenie nagród naszym uczennicom za ich prace. Anna Jamka zdobyła Grand Prix za pracę plastyczna i I miejsce w kategorii zdjęcie a Karolina Kochanowicz wyróżnienie za zdjęcie.

 

Renata Szmajnta i Nela Czyba

 

PRZEBIEG WYCIECZKI.... PO ODBIÓR NAGRÓD WEDŁUG.....ANI, KAROLINY ORAZ GOŚCI Z SP 6 - JUSTYNY I EMILKI. Dziś rano wszystkie zebrałyśmy się na przystanku o nieszczęsnej godzinie 6:50 .Pogoda nie sprzyjała nam zbytnio - ciągle padało. Pani "CzUba" ( bo tak przekręcono nazwisko) znalazła nową pasję ~ kolekcjonowanie papierków. Fundowana nam wycieczka rozpoczęła się od maluteńkiego, drewnianego kościółka. Następnie ruszyłyśmy do kolejnego,także drewnianego kościoła (tam był "leciutko" zafascynowany opowiadaniem ksiądz).Potem do trzeciego zarazem ostatniego, a jakże drewnianego! .Tam zdecydowanie najbardziej nam się podobało. Wlazłyśmy na ambonę, pomyszkowałyśmy trochu a ksiądz nawet dał nam się pobawić organami. Ciągle padało. Po skończonym zwiedzaniu był poczęstunek- Pączki! I oczywiście rozdanie nagród podczas którego piszemy to oto sprawozdanie ....po zgarnięciu nagród ( między innymi złotej pani- oby złotko się nie starło z pocierania :) podbiłyśmy pizzerię! ale wcześniej Ania stwierdziła, że za mało nasiąkła deszczem to....w pięknym stylu przysiadła w kałuży :) Na koniec ruszając dziarsko przez miasto zatrzymał nas urok tulipanów z którymi nie szło nie zrobić sobie zdjęcia...a w tle znalazł nawet miejsce uciekający nam autobus linii 617. Ale i tak było zacnie!


Podpisano: Karola, Anula oraz gościnnie Justyna i Emilka

 

fotorelacja 1

fotorelacja 2

 

 

 

 

Targi Edukacji w Zabrzu

 

W dniu 25 kwietnia 2017 roku uczniowie klas trzecich gimnazjum pod opieką wychowawców i doradcy zawodowego brali udział w XIX Zabrzańskich Targach Edukacji „SZKOLNE PREZENTACJE’ 2017”, które odbyły się w hali MOSiR w Zabrzu.Cieszyły się one dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów jak
i wystawców. Rokrocznie organizowane w Zabrzu umożliwiają młodym ludziom zapoznanie się z ofertami edukacyjnymi szkół ponadgimnazjalnych, policealnych oraz szkół wyższych i szkół dla dorosłych z Zabrza oraz z całego regionu. Uczniowie w jednym miejscu mogli zarówno sprawdzić interesujące ich kierunki dalszej nauki, zarówno po skończeniu gimnazjum jak i szkoły ponadgimnazjalnej. Można było zapoznać się z ofertą edukacyjną wystawców, podyskutować, czy wreszcie podjąć decyzje o dalszym wyborze kształcenia.

 

Bożena Owczarzak

 

 

 

XXIV Tydzień Ziemi.

 

W tym tygodniu Muzeum Górnictwa w Zabrzu organizuje już po raz XXIV Tydzień Ziemi. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie na plakat promujący tą imprezę. Miło nam poinformować, że wśród setek nadesłanych prac dostrzeżono pracę naszej uczennicy Julii Kukowskiej, która uzyskała wyróżnienie w tym konkursie.

GRATULUJEMY

 

 

 

 

 

Yes ! Yes ! Yes !

 MAMY TO !

Nasze dziewczyny zwyciężyły w internetowym głosowaniu! Gratulujemy  i dziękujemy za lajki :)

Wejściówka na niezapomnianą zabawę w Mystery Room WYGRANA !

 

NIKOLA, ANIA, NATALIA I SONIA :) UDANEJ ZABAWY !!!

 

 

ANGLOMANIA

 

Ania Jamka (3a), Natalka Morys (3a), Sonia Herman (3c) i Nicola Otrzonsek (3d) wzięły wczoraj udział w V edycji konkursu ANGLOMANIA, organizowanego przez ZSO nr 11 w Zabrzu. Tym razem uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o USA, a następnie talentem wokalnym niczym w słynnym amerykańskim programie "Idol". Można też było zajadać się pysznymi muffinkami :) Nasze dziewczyny zajęły drugie miejsce brawurowo wykonując piosenkę "Hit the Road Jack". GRATULUJEMY! Ale to jeszcze nie koniec - niedługo na stronie CLAN City na fb zamieszczone zostaną zdjęcia wszystkich drużyn, które oczywiście będzie można lajkować, a drużyna, która zbierze najwięcej lajków otrzyma nagrodę. Link do zdjęcia naszych dziewczyn zamieścimy wkrótce!

 

Joanna Małachowska

 

 

 

 

Dzisiaj w Zabrzu 10 kwietnia

odbyła się uroczystość upamiętnienia

ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

Dokładnie o godzinie 8:41 w parku im. Poległych Bohaterów przy ul. Dubiela rozpoczęły się uroczystości upamiętniające dwa tragiczne wydarzenia w polskiej historii - zbrodnie katyńską i katastrofę smoleńską.

Kwiaty pod pomnikami w parku im. Poległych Bohaterów złożyli przedstawiciele samorządów, organizacji pozarządowych, szkół i służby zdrowia. Była też wspólna modlitwa.

 

 

 

 

 

Międzynarodowe Targi Turystyczne w Zabrzu

 

7 kwietnia 2017 roku uczniowie klas IIA, IIB, IIC, IID brali udział w IX Międzynarodowych Targach Turystycznych, które odbyły się w MOSiR w Zabrzu.
W tym roku partnerem Targów był region Vallagarina i Miasto Rovereto z Włoch.
Na uczniów czekało wiele atrakcji, warsztatów, pokazów i degustacji.

 

Bożena Owczarzak

 

 FOTORELACJA

 

 

 

 

Dzień otwarty pracowni zawodowych

w CKPiU w Zabrzu

 

6 kwietnia 2017 roku uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum brali udział w Dniu otwartym pracowni zawodowych w CKPiU w Zabrzu, podczas którego poznawali pracownie zawodowe takie jak: Hala Nowych Technologii i zespół pracowni technicznych: mechaniczne, samochodowe, obróbki ręcznej, elektryczna, mechatroniki, pracownie Roca, obrabiarek sterowanych numerycznie Hasa Technical Education Center/Hasa Factory Outlet, Hostel Guido: pracownie fryzjerska i kosmetyczna.
W trakcie imprezy przedstawiona została baza CKPiU, oferta szkół zawodowych, a także możliwość podjęcia zatrudnienia już po zakończeniu edukacji. Młodzież poznała ideę nowoczesnego kształcenia zawodowego, także we współpracy z przemysłem. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracowniom kształcenia zawodowego, porozmawiać z nauczycielami kształcenia zawodowego, a doradca zawodowy przedstawił zainteresowanym ścieżkę kariery w danym zawodzie.

 

Bożena Owczarzak

 

 

 

 

 

Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej im. Norberta Kroczka

 

Dzisiaj po raz kolejny zespoły taneczne naszego gimnazjum zaprezentowały swoje umiejętności podczas Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej im.Norberta Kroczka. Zespołom jak zawsze przewodniczyły panie Jadwiga Przybylska i Kasia Piotrowicz. Występy zaliczamy do udanych i przygotowujemy się do kolejnych.

 

 

 

 

Przez lata historia milczała
O prawdę się dopominała
Za bandytów Was uważano
Rodziny latami prześladowano

Bito, katowano, mordowano
Wyroki śmierci wykonywani
Ten, co katem przez lata był
W dobrobycie potem żył

 

Zwalczała czerwona zaraz
Na żywych pozostała skaza
Nigdy nie zginie po Was ślad
Choć tak chciał wróg – gad

 

Dziękujemy za walczącego ducha
Modlimy się za poległego druha
Za tych co wolności chcieli
Za tych co walce zginęli

 

 

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni, polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne" Zachowałam się jak trzeba" pod takim tytułem dziś w naszej szkole odbyła się akademia.

 

 

 

 

XIX WOJEWÓDZKIE

PREZENTACJE ARTYSTYCZNE DZIECI I MŁODZIEŻY

DZIEŃ TAŃCA

 

"Dziecku potrzebny jest ruch,powietrze, światło – zgoda,

a i coś jeszcze! Spojrzenie w przestrzeń,

poczucie wolności – otwarte okno”

Janusz Korczak

 

W dniu dzisiejszym zespoły taneczne naszej szkoły wzięły udział w wojewódzkim przeglądzie młodzieży w Gliwicach. Zespoły przygotowane przez pania Jadwigę Przybylską i Kasię Piotrowicz przepięknie zaprezentowały się na gliwickiej scenie Teatru Miejskiego.

Celem imprezy była konfrontacja dokonań zespołów muzycznych i tanecznych działających w placówkach oświatowych, kulturalnych oraz wychowania pozaszkolnego, inspiracja do twórczych poszukiwań nowych form i środków wyrazu artystycznego, rozwijanie u młodzieży wrażliwości estetycznej na sztukę muzyczną i taneczną.

 

 

 

 

 

 

 

 

Piszą o nas...

 

Miło nam poinformować, że w dzisiejszym numerze Głosu Zabrza i Rudy Ślaskiej piszą o naszej zdolnej młodzieży, która stworzyła papierowe ZOO.

 

 

 

 

 

Głos ZABRZA 

JEST MOC !
JEST MOC !

Miejski Konkurs Wiedzy

Matematyczno - Przyrodniczej

 

Nasza drużyna w składzie: Anna Jamka, Natalia Morys i Kamil Czasz zajęła dzisiaj IV miejsce w Miejskim Konkursie Wiedzy Matematyczno - Przyrodniczej, który zorganizowany został przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11.

Gratulujemy serdecznie!

 

 

 

 

 

 

 Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia

w Katowicach.

 

W dniu dzisiejszym klasy 1 wzięły udział w Poranku edukacyjnym "Muzyka w muzyce". Uczniowie mieli okazję wysłuchać utworów Haydna, Ravela,Paganiniego , Liszta i Lutosławskiego. Dzięki temu nasza znajomość muzyki klasycznej znacznie wzrosła

 

 

 

 

 

 

Konkurs Gotuj z klasą 2017

 

23 marca 2017 r. w Zespole Szkół Spożywczych w Zabrzu odbył się po raz siódmy konkurs kulinarny „Gotuj z klasą’’, w którym wzięli udział uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum w składzie: Denis Kurpas, Kamil Krawczyk, Sandra Jaranowska, Paulina Rysiak, Sara Kalka, Aleksandra Maj, Nikola Otrzonsek, Maria Księżyk, Wiktoria Łucarz.
Konkurs składał się z dwóch części: teoretycznej, w której uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące wiedzy kulinarnej oraz zasad zachowania się przy stole oraz części praktycznej. Dodatkową trudnością było wykonanie na czas – w ciągu 1 godziny pysznej pizzy. Zadania tego podjęli się uczniowie klasy III C Denis Kurpas i Kamil Krawczyk. W czasie przerwy odbyła się degustacja upieczonych w tym dniu przez zespoły przepysznych pizz.
Nasi uczniowie otrzymali dyplom z czego jesteśmy bardzo dumni.
Uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

zdjęcia 

 

 

 

 

II Spotkanie z Ludźmi sukcesu


15.03.2017r. uczniowie klas III brali udział w drugim spotkaniu z przedsiębiorcami
w ramach projektu „Ludzie sukcesu” zainicjowanego przez Pracownię Poradnictwa Edukacyjno-Zawodowego w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zabrzu.
Celem projektu jest poszerzanie świadomości uczniów dotyczących możliwości i wyzwań związanych z podejmowaniem i realizacją własnej kariery zawodowej poprzez spotkania
z osobami o szczególnych osiągnięciach w wybranych dziedzinach.
Gośćmi spotkania tym razem był Pan Zbigniew Barecki, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Górniczego „Demex” oraz Pana Jarosław Kramerski właściciel Speed-Travel. Obaj Panowie podczas spotkania z młodzieżą dzielili się własnymi doświadczeniami na drodze do budowania życia zawodowego.
Marcowe spotkanie „Ludzie sukcesu”, zostało realizowane we współpracy z doradcami zawodowymi zabrzańskich szkół. Wydarzenie swoją obecnością uświetnili: Pan Maciej Osuch wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach, Pan Marek Torbus – Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty w Zabrzu, Pani Katarzyna Kucia – Naczelnik Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości, Pani Elżbieta Korecka - Dyrektor Biura Cechu Rzemieślników Małej i Średniej Przedsiębiorczości oraz Pracodawców w Zabrzu, a także Pan Henryk Mydlarz – przedstawiciel Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu.
Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a nasi uczniowie wykazali się aktywną postawą zadając zaproszonym gościom wnikliwe pytania. Takie bezpośrednie spotkanie uczniów stojących przed wyborem swojej ścieżki kariery z ludźmi doświadczonymi, było okazją do głębszego poznania specyfiki danej branży.


Bożena Owczarzak

 

 

 

 

Finał konkursu "Unijny Everest"

 

Dzisiaj odbył się finał konkursu "Unijny Everest", który został zorganizowany przez Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu oraz Fundację "Twój Everest". Konkurs składał się z trzech etapów i polegał na napisaniu testu z wiedzy o Unii Europejskiej, wykonaniu mapy Unii Europejskiej i wykonaniu albumu na temat wybranych państw UE. Zespół naszego Gimnazjum w składzie: Anna Jamka z klasy 3a, Mateusz Mazur z klasy 3d oraz wspierająca ich Laura Chmielorz z klasy 3a zajął w nim V miejsce (na 68 startujących gimnazjalistów i licealistów!). Ponadto nasza drużyna otrzymała specjalne wyróżnienie za najlepszą mapę wykonaną na konkurs! :) Gratulujemy serdecznie!
PS. Nasz zespół poprowadziły panie Kornelia Czyba i Joanna Kowalska :)

 

 

 

 

Żywa lekcja historii

 

Jak mawia stare przysłowie:

„jeśli Ci powiem – zapomnisz,

jeśli pokażę – zapamiętasz,

jeśli wytłumaczę – zrozumiesz”.

 

Dlatego też aby lekcja historii nie zamykała się w szkolnych murach i nie zabijała nudą uczestniczyliśmy w  „Żywej lekcji historii”.

 

22 marca 2017 r. uczestniczyliśmy w niesamowitej lekcji historii „ Od utraty niepodległości do powstań śląskich”, na którą zabrała nas zaproszona przez panią Marię Łabnowską agencja turystyczna Atena. Odbyliśmy pełną niespodzianek i humoru podróż w przeszłość, przy okazji zawierając znajomość z Napoleonem Bonaparte. Na pewno zauważycie, że chodź mały wzrostem, wielki był duchem. A także z żołnierskimi onucami. Kto nie był z nami niech żałuje i ogląda zdjęcia. Historia da się lubić!

 

Zdjęcia:

 

 

 

 

 

 

"Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty"

 

21 marca w naszej szkole oficjalnie i z przytupem powitaliśmy Wiosnę! :) Dzisiejszy dzień był bowiem Dniem Pozytywnego Myślenia. Było zatem topienie Marzanny, było oficjalne przecięcie wstęgi otwierające drzwi na dwór (tak! od dzisiaj można już podczas przerw wychodzić na podwórko!), były kolorowe przebrania, było dużo uśmiechu i było super! Oby więcej takich dni!

 

 

 

 

Bohater – osoba, która odznaczyła się niezwykłymi czynami, męstwem, pomocą i ofiarnością wobec innych ludzi...

 

 

Nagrodę z rąk Pani Dyrektor odebrali Wiktoria Majchrzyk z klasy 1a i Mateusz Wójcik z klasy 3a. Wiktoria i Mateusz byli świadkami bardzo poważnego wypadku swojego kolegi Michała i w tej sytuacji wykazali się opanowaniem i profesjonalizmem natychmiast udzielając mu pierwszej pomocy i zawiadamiając odpowiednie osoby. Aż do przyjazdu karetki pogotowia opiekowali się nim i wspierali w tej trudnej dla wszystkich sytuacji. Dzięki temu ich kolega uniknął poważnych kłopotów zdrowotnych. Jesteśmy dumni mając takich uczniów! :)
PS. Mama Michała ufundowała dla Wiktorii i Mateusza bilety do kina! :)

 

 

 

 

 

Dobro przyciąga dobro, zło – zło

 

Pozytywne myślenie, czyli pozytywne nastawianie do życia i ludzi - pomaga w osiąganiu wyznaczonych celów, wydłuża życie i daje poczucie szczęścia.

Pozytywne myślenie jest jak magnes. W zależności od jakości naszych myśli oraz wypowiadanych przez nas słów przyciągamy do siebie różne wydarzenia i ludzi.

Jeśli myślimy pozytywnie, przyciągamy pozytywne doświadczenia oraz ludzi, którzy myślą podobnie jak my. Nawet gdy spotykamy kogoś, kto myśli negatywnie, jego pesymizm nie wpłynie na nas, jeśli jesteśmy pozytywnie nastawieni.

 

POZYTYWNE MYŚLENIE ma wielką moc – wykorzystaj jego siłę !

 

W naszej szkole trwa I Dzień Pozytywnego Myślenia!

 

 

 

 

 

Atrakcje Są Wśród Nas - Jump World - Park trampolin

 

Dzisiaj grupa uczniów z naszej szkoły pojechała " AUTOKAREM " na wycieczkę do parku trampolin JumpWorld w M1. Wycieczka była nagrodą za wysoką średnią ocen za pierwszy semestr roku szkolnego 2016/2017. Zabawa była oczywiście przednia. 60 minut skakania okazało się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich uczniów. Najbardziej podobało nam się chyba szukanie skarpetek w basenie pełnym gąbek przed samym powrotem do szkoły tradycji stało się za dość - nie zabrakło czasu na słynne selfie w lustrze :-)) 

 

Joanna Małachowska

Dorota Zakrzowska

 

Fotorelacja :) 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Głos Zabrza i Rudy Ślaskiej ...o nas

 

Zobacz co napisali ..... postaramy się sprostać wysoko postawionej poprzeczce i w tym roku :) Już pracujemy z całych sił .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziś  1 marca

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

Zabrze włączyło się w obchody ku czci żołnierzy niepodległościowego podziemia.

 

 

 http://www.um.zabrze.pl/mieszkancy/aktualnosci/zabrze-upamietnilo-zolnierzy-wykletych

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Zawodoznawczy


27 lutego 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum – przedstawiciele klas I, II i III brali udział w wycieczce zawodoznawczej, której celem było zapoznanie uczniów z różnymi zawodami.W tym dniu uczniowie klas IC i IID zwiedzali siedzibę Straży Pożarnej i Miejskiej Straży w Zabrzu i poznawali specyfikę pracy służb bezpieczeństwa: zawód strażaka i strażnika miejskiego. Następnie odwiedzili siedzibę Cechu Rzemiosł Różnych Małych i Średnich Przedsiębiorczości oraz Pracodawców w Zabrzu, gdzie spotkali się z przedstawicielem firmy branży mechaniczno - samochodowej, który zapoznał uczniów z wymaganiami pracodawców na dzisiejszym rynku pracy i motywował uczniów do nauki i rozwijania swoich pasji.
Natomiast uczniowie klas ID i IB brali udział w warsztatach z przedsiębiorczości nt. „Mój pomysł na firmę” zorganizowanych w Zabrzańskim Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości w Zabrzu oraz w warsztatach kulinarnych w pizzerii Da Grasso w Gliwicach. W drodze powrotnej uczniowie podziwiali architekturę Gliwic.
Uczniowie klas II i III mieli możliwość zapoznać się z kierunkami kształcenia w Zabrzańskim Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego w Zabrzu. Kolejną atrakcją w tym dniu było zwiedzanie naszego Stadionu im. Ernesta Pohla.
Był to owocny dzień pełen wrażeń i doświadczeń.

 

Bożena Owczarzak

 

fotorelacja :

 

 

 

Oj działo się dziś działo

w naszej szkole :)

Dzień otwarty dla DUZYCH I MAŁYCH !

Fotorelacja :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty hotelarskie


22.02.2017r. uczniowie klas III brali udział w warsztatach hotelarskich zorganizowanych przez Zespół Szkół nr 17 w Zabrzu, które odbyły się w Hotelu Diament
w Zabrzu. Uczniów przywitał dyrektor obiektu i zaprezentował ofertę hotelu oraz przedstawił działy i stanowiska pracy. Park Hotel Diament Zabrze to pięknie położony obiekt hotelowo-konferencyjny, wyposażony w pokoje i zaawansowane zaplecze biznesowe, który oferuje:
· 74 nowocześnie zaaranżowane pokoje, wyposażone w indywidualnie sterowane oświetlenie
· 7 klimatyzowanych sal konferencyjnych
· Restauracja Atmosfera ze stołami Teppanyaki - kulinarne show na żywo
· sala bankietowa Diament dla 500 osób z letnim tarasem
· mobilna grillo-wędzarnia na tarasie
· 2 bary
· fitness room z sauną Infrared

Następnie uczniowie podzieleni na 3 zespoły zwiedzali hotel i mieli okazję porozmawiać
z pracownikami nt. wymagań dotyczących danego stanowiska pracy. Na zakończenie Dyrektor Hotelu zaprezentował swoją ścieżkę kariery zawodowej.
To była ciekawa forma poznawania zawodów: technika organizacji usług hotelarskich
i organizacji usług gastronomicznych.

 

Bożena Owczarzak

 

fotorelacja:

 

 

 

 

Spotkanie z Ludźmi sukcesu


15.02.2017r. uczniowie klas III brali udział w pierwszym spotkaniu z przedsiębiorcami
w ramach projektu „Ludzie sukcesu” zainicjowanego przez Pracownię Poradnictwa Edukacyjno-Zawodowego w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zabrzu.
Celem projektu jest do poszerzanie świadomości uczniów dotyczących możliwości i wyzwań związanych z podejmowaniem i realizacją własnej kariery zawodowej poprzez spotkania z osobami o szczególnych osiągnięciach w wybranych dziedzinach.
Pierwsze spotkanie poświęcone było branży przemysłowo-budowlanej.
Gośćmi spotkania byli: Pani Gabriela Pudlo-Chojnacka, Prezes firmy P.G.B. i P.H. „POCH” oraz Pan Marcin Jadczyk, Dyrektor generalny w firmie SOR-DREW. Uroczystego otwarcia dokonała Pani Urszula Koszutska Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zabrzu. Zaproszeni goście podzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi m.in. początków ścieżki zawodowej, dokonywanych wyborów i czynników decydujących
o przebiegu ich kariery oraz czym jest dla nich sukces. Nasi uczniowie wykazali się aktywną postawą zadając zaproszonym gościom wnikliwe pytania. Takie bezpośrednie spotkanie osób stojących przed koniecznością dokonywania pierwszych ważnych wyborów edukacyjno-zawodowych z ludźmi doświadczonymi, mogącymi pochwalić się licznymi osiągnięciami, było okazją do głębszego poznania specyfiki danej branży oraz dyskusji na temat wzajemnych oczekiwań.


Bożena Owczarzak

 

 

 

 

 

Tolerancja

 

 Szanuj człowieka,który wygląda,myśli i robi inaczej!
Inaczej niż ty,czy ja,bo on także rację ma.
Rację,z którą ty się nie musisz zgadzać,
ale to nie znaczy,że masz go obrażać.
Szanuj poglądy każdego,że są inne od twoich,
nic ci do tego.Na siłę nie przekonuj,szanuj.
Szanuj każdego. Zdrowego i ułomnego.Białego, kolorowego.
Tolerancja właśnie to znaczy,
że szanujemy każdego,
mimo, że wygląda,
myśli i robi inaczej.

 

08.02.2017r. po raz ósmy w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Tolerancji.

Z tej to okazji na godzinach wychowawczych były przeprowadzone zajęcia na temat tolerancji. W klasach uczniowie wykonywali plakaty związane z tolerancją. Był zorganizowany po raz drugi Międzyszkolny Konkurs Plastyczny pt. „Tolerancja”. w naszych ubiorach dominowała moda ekologiczna.
Odbył się również Apel na sali gimnastycznej i poświęcony był problemowi współistnienia ludzi, poszanowaniu ich odmienności i tolerancji. Gościliśmy w naszej szkole Panią Helenę Budzanowską Pełnomocnika Prezydenta miasta Zabrze ds. Osób Niepełnosprawnych, Prezes Stowarzyszenia Forum Razem i pana Mateusza Krubę Wolontariusza Roku 2016 oraz Senioralną grupę samopomocową Forum Razem – (tytuł) Wolontariusze Roku w kategorii zespołowej oraz artystkę Panią Teresę Walerjańską, uczniów Gimnazjum nr 25, Gimnazjum nr 13, Gimnazjum nr 12 i ZSS 38 w Zabrzu wraz z opiekunami. Uczniowie mieli okazję zobaczyć film pt. „Fatima” Na apelu Pani Dyrektor ogłosiła wyniki Międzyszkolnego Konkurs Plastycznego i wręczono zwycięzcom nagrody.
Kolejną atrakcją w tym dniu, wprowadzającą miłą i wesołą atmosferę były
występy artystyczne naszych wspaniałych uczniów. Mogliśmy podziwiać ich talenty recytatorskie, taneczne, muzyczne i aktorskie podczas odgrywania scenek. Na zakończenie imprezy odbył się wspólny taniec, który poprowadziła pani Jadwiga Przybylska.
To była wspaniała lekcja tolerancji.

 

Organizatorzy:
Bożena Owczarzak
Beata Wiśniewska
Grażyna Barańska

 

ZDJĘCIA :

 

 

 

 

Warsztaty kulinarne i nie tylko


02.02.2017r. uczniowie klas III brali udział w warsztatach kulinarnych zorganizowanych przez Zespół Szkół Spożywczych w Zabrzu. Uczniowie podzieleni na zespoły 2 osobowe mieli do wykonania kruche cytrynowe ciasteczka. Na stanowiskach pracy były przygotowane produkty, z których uczniowie zespołowo wyrabiali ciasto. Prawdziwa zabawa zaczęła się podczas wykrawania ciasteczek za pomocą foremek o przeróżnych kształtach i układaniu ich na blaszki, a następnie do pieców. Po chwili już odbywała się degustacja przepysznych cytrynowych ciasteczek. Na zakończenie warsztatów wszyscy sprzątali swoje stanowiska pracy i wykonali to wzorowo.
To była ciekawa forma poznawania zawodów: cukiernik, piekarz, technik żywienia
i organizacji usług gastronomicznych.


Bożena Owczarzak

 

Fotorecja:

 

 

 

 

 

 

 

Hura!

Mamy w końcu ferie zimowe!.

Wszyscy uczniowie cieszą się z dwutygodniowej laby. Do szkolnych ławek powrócą 30 stycznia 2017 r.

 

Nie wszyscy wyjadą na kolonie i zimowiska, spora część młodzieży zostanie w mieście. Ośrodki kultury, biblioteki i inne placówki zadbały o to, by nastolatkowie nie spędzali całych dni przed komputerem lub telewizorem.

 

Prezentujemy informator dla rodziców i dzieci o tym, jak spędzić ferie w mieście

 

 

 

 

KONCERT NOWOROCZNY

 

 

 4 stycznia 2017 r w naszej szkole odbył się juz 11 Koncert Noworoczny. Napis " Baju baj " juz sugerowal temat Koncertu. Uczniowie naszej szkoły, pod opieką pan Grażyny Krzystanek i Justyny Smudy przygotowali spektakl " Czerwony kapturek ". Klasy taneczne przygotowaly z paniami Katarzyną Piotrowicz Jadwiga Przybylska, piekne uklady taneczne. Wokalnie urozmaicily Koncert uczennice Aleksandra Techmanska i Nikola Otrzonsek. Goscilismy również Pawla z Domu Kultury z Rudy Śląskiej, który cudownie gral na keyboardzie. Na widowni mozna bylo spotkac przedstawicieli Wladz Miasta, Wladz Oswiatowych i przedstawicieli Wojska. Koncert Noworoczny bardzo sie wszystkim podobal i zapraszamy za rok.

zdjęcia :

 

 

 

 

 

 

 

 

Przepis na Nowy Rok


Wziąć dwanaście miesięcy,
obmyć je dobrze do czysta
z goryczy, chciwości, pedanterii i lęku
i podzielić każdy miesiąc na 30 albo 31 części,
tak żeby zapasu starczyło akuratnie na rok.
Każdy dzionek przyrządza się oddzielnie,
biorąc po jednej części pracy
i dwie części wesołości i humoru.
Dodać do tego trzy kopiaste łyżki optymizmu,
łyżeczkę tolerancji,
ziarnko ironii
i szczyptę taktu.
Następnie masę tę polewa się obficie miłością.
Gotowe danie ozdobić bukiecikami małych uprzejmości
i podawać codziennie z pogodą ducha
i porządną filiżanką ożywczej herbaty.

 

 

 

 

Jasełka i wspólne kolędowanie

 

Święta Bożego Narodzenia są, jak powszechnie wiadomo, najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Piękną tradycją stało się już, że w okresie Bożego Narodzenia w naszej szkole, uczniowie wystawiają Jasełka.
Wspaniały występ zaprezentowała dziś młodzież. Pod kierunkiem p. Ludwiki Dzierzęgi pokazano jasełka w formie pantomimy. Współtwórcami przygotowaniu młodzieży była również p. Jadwiga Przybylska przygotowując grupę aerobiku do tańca, który przeplatał występy. Pokazano współczesnego człowieka – zagubionego w świecie. Kolejno przedstawiano sceny – zgiełk, zakupy, pakowanie prezentów……ludzi wpatrzonych w komórki, laptopy,,,,,,tańce, dyskoteka……ustawka, bijatyka uliczna….i w tym wszystkim Świętą Rodzinę.
Nadzieję, wiarę, pokój, wolność, radość, zaufanie i miłość to wszystko zdaniem młodych aktorów to tylko piękne słowa. Rzeczywistość w dzisiejszym świecie jest inna.

Po udanym występie dyrektor szkoły p. Janina Grzegrzółka pogratulowała aktorom świetnego przedstawienia i złożyli wszystkim świąteczne życzenia.

Zdjęcia:

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka Integracyjna

 

 Zwiedzamy wystawy interaktywne w Muzeach w Żorach

21 grudnia 2016 roku dzięki środkom finansowym przeznaczonym na realizację zadań w ramach programu rządowego pt. „Program integracji społeczności romskiej
w Polsce w 2016 roku” odbyła się wycieczka integracyjna do Żor, której celem był udział uczniów romskich i polskich w zwiedzaniu wystawy interaktywnej w Muzeum Miejskimi w Muzeum Ognia w Żorach oraz uczestnictwo w lekcji muzealnej nt. „Znaczenie ognia w życiu człowieka.
W piękny słoneczny dzień wyruszyliśmy autokarem firmy Speed Travel do miasteczka Żor. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Miejskiego w Żorach, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć piękną wystawę interaktywną: „Polskie poznawanie świata”, która dostarczyła nam wiedzy i informacji nt. krajów pozaeuropejskich oraz zachęcała nas do poszukiwania podobieństw i różnic kulturowych. Następnie udaliśmy się spacerkiem na Jarmark Świąteczny, który znajdował się na Rynku.
Kolejną atrakcją była lekcja muzealna nt. „Znaczenie ognia w życiu człowieka”, która odbyła się w Muzeum Ognia w Żorach. Po wysłuchaniu ciekawej prelekcji i obejrzeniu prezentacji i filmu nt. Ognia udaliśmy się do podziemi Muzeum, gdzie czekało na nas wiele wrażeń – każdy z nas miał do rozwiązania po kilka zadań przy wykorzystaniu najnowszych technologii IT.
W wyśmienitych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia i zintegrowani wróciliśmy do szkoły.
Wszystkim uczestnikom wycieczki dziękuję za mile spędzony dzień :)

 

Bożena Owczarzak

 

zdjęcia:

 

 

 

 

 

 

Konkurs na.....

NAJŁADNIEJ ŚWIĄTECZNIE UDEKOROWANĄ KLASĘ już rozstrzygnięty.

1 miejsce  na poziomie klas 1 gimnazjum zajęła klasa 1 a

1 miejsce na poziomie klas 2 gimnazjum zajęła klasa 2 a

1 miejsce na poziomie klas 3 gimnazjum zajęła klasa 3 a

 

Nagroda publiczności w głosowaniu internetowym  otrzymała klasa 3 b otrzymując 228 lajków.

GRATULUJEMY ZWYCIĘSTWA wszystkim klasom.

 

 

 

 

Konkurs matematyczny

„Stwórz grę matematyczną – Graj bez prądu”

 

W listopadzie sześcioro uczniów klasy 1a przystąpiło do konkursu matematycznego projektu i fundacji tzn. projekt “Graj bez prądu!” który realizowany jest w ramach programu “mPotęga” prowadzonego przez Fundację mBanku. „Stwórz grę matematyczną – Graj bez prądu”, organizowanego przez Gimnazjum nr 25 w Zabrzu. W dniu 19.12.2016 odbył się finał konkursu, na który zostali zaproszeni wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami. Z trzech przyznanych tytułów Laureata Konkursu aż dwa przypadły naszym uczniom. Za grę „Przygoda matematyczna” tytuł Laureata otrzymały Wiktoria Czech i Patrycja Płoszczyca. Za grę „Wojna matematyczna” tytuł Laureata otrzymali Maksym Deszyński i Kacper Twardowski. Laureaci otrzymali bardzo ciekawe i cenne nagrody rzeczowe w postaci gier planszowych („Wilki i owce”, „Carcassone”, „Dubble”). Zwieńczeniem finału była wspólna gra w planszówki przygotowane przez organizatora. Uczniów do konkursu przygotowała pani Justyna Smuda.

 

 

 

 

I Integracyjny Turniej Trójek Siatkarskich

 

Dzisiaj w naszaj szkole odbył sie 1 Integracyjny Turniej Trójek Siatkarskich pod patronatem Rady Dzielnicy Centrum Poludnie. Uroczystego otwarcia zawodów dokonanli przedstawiciele Rady oraz nasza Pani Dyrektor. Po długich i emocjonujących rozgrywkach pierwsze miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum nr. 2. Miejsce drugie przypadło zawodnikom z ZSS 42, a kolejnym stopniu podium stanęli siatkarze z Gimnazjum nr 16. Dzięki Radzie Dzielnicy każdy uczestnik dostał wspaniałe sportowe upominki.

Wszystkim grającym serdecznie gratulujemy!

 

 

 

 

Zwiedzamy piękne miejsca i integrujemy się 

 

13 grudnia 2016 roku dzięki środkom finansowym przeznaczonym na realizację zadań w ramach programu rządowego pt. „Program integracji społeczności romskiej
w Polsce w 2016 roku” odbyła się kolejna wycieczka integracyjna tym razem do Starych Tarnowic, której celem był udział uczniów romskich i polskich w zwiedzaniu pięknego Zamku oraz uczestnictwo w warsztatach dotyczących tradycji Andrzejkowych i zwyczajów średniowiecznych.
Wyruszyliśmy spod szkoły o godz. 10.00 naszym ulubionym autokarem firmy Speed Travel. Piękna słoneczna pogoda, wesoły humor nam dopisywały.
Na miejscu przywitał nas przewodnik, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział nam historię Zamku i oprowadził nas po jego bogatym wnętrzu. Następnie przeszliśmy do największej komnaty, w której przy rozpalonym kominku i przy wspólnym olbrzymim stole, częstując się pysznymi pączkami i ciasteczkami oraz gorącą herbatką z sokiem mieliśmy okazję trochę pogawędzić nt. tradycji i kultury Romów.
Kolejną atrakcją były warsztaty historyczne podczas, których panie animatorki zapoznały nas z tradycją wróżb Andrzejkowych. Była to wspaniała zabawa ponieważ każdy mógł sobie coś wywróżyć lejąc wosk przez klucz i odczytując cień woskowej figury. Kolejną ciekawą wróżbą, która wnosiła wiele pozytywnej energii były tzw. „Buty”. Następnie poznawaliśmy zwyczaje średniowieczne, stroje damskie i męskie oraz taniec dworski średniowieczny „Praczki”
Pełni wrażeń, w wyśmienitych humorach i zintegrowani wróciliśmy do szkoły.

Wszystkim uczestnikom wycieczki dziękuję za mile spędzony dzień.

 

Bożena Owczarzak

 

zdjęcia

 

 

 

 

W telewizji nas pokazali! :)


http://www.tvzabrze.eu/ak…/aktualnosci/wydarzenia-,1,1,18451

 

dokładnie od  7 minuty i 21 sekundy mówią o AMNESTY w naszej szkole.

 

 

 

 

KONKURS NA NAJŁADNIEJ UDEKOROWANĄ KLASĘ
„SALA LEKCYJNA WIZYTÓWKĄ KLASY”

 

Celem konkursu jest poznawanie i propagowanie tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia, rozwijanie aktywności artystycznej młodzieży, poszerzanie wrażliwości estetycznej i rozwijanie wyobraźni młodzieży, propagowanie twórczych inicjatyw i umiejętności pracy w grupie, inspirowanie do samodzielnego wykonywania ozdób choinkowych.
Zadaniem uczestników konkursu jest udekorowanie sal lekcyjnych ozdobami bożonarodzeniowymi. Ważne jest, aby wszyscy uczniowie danego oddziału brali udział w zadaniu, tak, by efekt końcowy – stworzenie w klasie przedświątecznej atmosfery – był zasługą całego zespołu klasowego.
KRYTERIA OCENY :
- Nawiązanie do tradycji świąt Bożego Narodzenia;
- Oryginalność wystroju;
- Estetyka i czystość sal;
- Samodzielność wykonania dekoracji

 

 

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego
„TOLERANCJA”

 

W dniu 12.12.16r. komisja konkursowa w składzie: pani Janina Grzegrzółka – Dyrektor Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu, pani Teresa Walerjańska – artystka, Pani Kornelia Czyba - nauczyciel plastyki i informatyki w Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu oraz Maria Książyk – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu wybrała laureatów konkursu plastycznego pt. „TOLERANCJA”
Laureaci konkursu w kategorii Gimnazjum:


I Miejsce Czarnecka Wiktoria klasa IA, Gimnazjum nr 25 w Zabrzu
II Miejsce Daria Choińska klasa IIIA, Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu
III Miejsce Rosczyk Bartłomiej klasa III, ZSS nr 38 Gimnazjum nr 38 w Zabrzu


Wyróżnienie Mirga Esmeralda klasa I C, Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu

 

ZWYCIĘZCOM GRATULUJEMY !!! 
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM KONKURSU PLASTYCZNEGO „TOLERANCJA
I OPIEKUNOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ I ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NASZYM GIMNAZJUM W APELU Z OKAZJI DNIA TOLERANCJI 11.01.2017r. tj. ŚRODA O GODZ. 10.45 PODCZAS, KTÓREGO ZOSTANĄ WRĘCZONE NAGRODY 

 

Organizatorzy: Bożena Owczarzak, Beata Wiśniewska, Grażyna Barańska

 

 

 

 

Hitlerowski obóz zagłady

KL Auschwitz.

 

Uczniowie klas trzecich zwiedzili dzisiaj były,  Wizyta w tym miejscu poprzedzona była warsztatami w Instytucie Pamięci Narodowej, których tematyka była ściśle związana z dzisiejszym wydarzeniem. Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.
Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

 

 

 

 

PIZZA

W dniu 9 grudnia z okazji mikołajek uczniowie klasy 2 a otrzymali niecodzienny prezent od swojej wychowawczyni p. Jadwigi Przybylskiej. Wyprawa do Gliwic. A tam......odwiedzili pizzerie Da Grosso. Oczywiście nie tylko po to aby się ujeść po uszy, ale po to by mogli samodzielnie przygotować własną pizze.
W trakcie wielkiego objadania jeden z pracowników opowiadał o początkach słynnej pizzy. A Wy wiecie gdzie powstała pierwsza pizza ?

 

 Pizza – potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. W wersji podstawowej jest to płaski placek z wytrawnego ciasta makaronowego, znacznie później zaczęto także używać ciasta drożdżowego (focaccia), posmarowany sosem pomidorowym, posypany tartym serem mozzarella i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz rozpowszechnione jest jedzenie jej również na zimno.

 

 Słowo piza pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 997 roku. W XVII wieku mianem pizzy alla mastunicola określano wypiek przyprawiony bazylią i serem

 

 

 

 

Goście z UKRAINY

 

Wśród społeczności Gimnazjum nr 16 zostały przeprowadzone zbiórki odzieży, produktów żywnościowych, zabawek i przyborów szkolnych dla dzieci uczących się języka polskiego w Piotrowcach Dolnych na Ukrainie. W ramach podziękowania goszcząca w Polsce wraz z księdzem proboszczem Adamem Bożkiem grupa Polaków z pobliskiej Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Piotrowicach Dolnych na Ukrainie odwiedziła naszą szkołę.

W czasie pobytu w Gimnazjum nr 16 chór zaprezentował polskie regionalne pieśni, kolędy i pastorałki. Gimnazjaliści wraz z nauczycielami gorąco oklaskiwali występ.

 

 

 

 

Maraton zakończony, listy policzone :) dziękujemy Wam za zaangażowanie, obecność i wsparcie dla Annie! Napisaliśmy wspólnie aż 2505 listów!

 

 WZÓR LISTU

 

 

Mamy dla Was jeszcze wzór listu, który pisać będziemy w tegorocznym Maratonie. Zaangażujcie Rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, znajomych.. Im nas więcej tym lepiej. LICZY SIĘ KAŻDY LIST! :) LICZYMY NA WAS!
PS. Wzory listów są także do pobrania w pokoju nauczycielskim :)

 

 

 

 

Maraton Pisania Listów Amnesty International

 

Już ruszył w naszej szkole kolejny Maraton Pisania Listów Amnesty International. To już szósta edycja maratonu w naszym Gimnazjum. W tym roku będziemy pisać listy w obronie ANNIE ALFRED, która urodziła się z albinizmem, dziedzicznym stanem, w którym organizm nie produkuje wystarczającej ilości pigmentu, który chroni skórę przed słońcem. Annie Alfred jest jak każde inne dziecko w Malawi. Jej przyjaciele i rodzina kochają ją. Ma 10 lat, a gdy dorośnie, chce zostać pielęgniarką. Może jednak nie dożyć realizacji swoich marzeń ponieważ są ludzie, którzy wierzą, że części jej ciała mają magiczną moc. Ci ludzie uważają, że nie jest człowiekiem. Nazywają ją „duchem” lub „pieniędzmi”. Chcą ukraść jej włosy lub, co gorsza, kości. PAMIĘTAJCIE! WASZ LIST MOŻE ZMIENIĆ ŻYCIE ANNIE!

 

 

 

 

 INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ - KATOWICE

 

Uczniowie klas trzecich wzięli dzisiaj udział w zajęciach nt. "KL Auschwitz-Birkenau – kombinat śmierci" w katowickim oddziale Instytutu pamięci Narodowej. Zajęcia te poświęcone były problematyce obozów koncentracyjnych i Holokaustu i stanowiły przygotowanie uczniów do przyszłotygodniowej wizyty w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

 

 

 

 

Z ekonomią za PAN BRAT

 

Grudzień postanowiliśmy rozpocząć mocnym akcentem. Dlatego 1 grudnia 2016r. połączyłyśmy siły: Natalia Grabowska, Kinga Zalewska, Wiktoria Czech i pani Renata Szmajnta w celu przekazania w sposób łatwy, miły i przyjemny szczypty wiadomości na temat gospodarowania finansami. Trzy zespoły uczniów z klasy Ia zagrały przy naszej światłej pomocy w grę dydaktyczną otrzymaną w ramach programu Ekonomia na co dzień „Myślę i wybieram”. Było głośno (proces podejmowania decyzji wymaga dyskusji), kolorowo (dzięki materiałom dydaktycznym), słodko (trzeba było nakarmić mózgi, które zaczęły dymić z wysiłku intelektualnego) no i efektywnie, wszystkie decyzje podjęliśmy w ciągu jednej lekcji, a było ich trzydzieści. Trzeba przyznać, że nieocenione okazało się wsparcie, jakiego udzieliła nam wychowawczyni klasy pani Bożena Ćwiek, która stworzyła też dokumentację fotograficzną tego wydarzenia. A oto w telegraficznym skrócie, informacje, o których warto pamiętać podejmując decyzje. Gospodarowanie finansami powinno obejmować 3 obszary: inwestowanie w rzeczy, które z czasem mogą przynieść zysk np. zakup programu komputerowego, nauka języka obcego, prawo jazdy, oszczędzanie np. zakładanie lokat przynoszących zysk oraz dbałość o kontakty z bliskimi i relaks, od tego bowiem zależy nasza kondycja psychiczna, przyjaźnie i umiejętność nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi. Tak, więc bawmy się! Klasa Ia pozytywnie nakręcona po tej lekcji znalazła jeszcze siły, żeby na 7 godzinie lekcyjnej pod opieką pań Neli Czyby i Doroty Szybowskiej wziąć jeszcze udział w konkursie internetowym Racjonalne gospodarowanie finansami osobistymi. Konkurs ten zorganizowała Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości w ramach programu edukacja ekonomiczna „Ekonomia na co dzień”.


Renata Szmajnta

 

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka zawodoznawcza do Portu Lotniczego
w Katowicach - Pyrzowicach


30 listopada 2016 roku uczniowie – przedstawiciele klas: III A, B, C i IIC brali udział w wycieczce zawodoznawczej do Portu Lotniczego w Katowicach – Pyrzowicach celem poznania zawodów obsługujących portale i terminale. Organizatorem wycieczki był Zespół Szkół nr 17 w Zabrzu. Międzynarodowy Port Lotniczy GTL Katowice Pyrzowice jest czwartym największym portem w Polsce pod względem liczby wykonywanych operacji lotniczych i jednym
z najnowocześniejszych w kraju. Obecnie lotnisko w Pyrzowicach jest jednym z kluczowych elementów infrastruktury komunikacyjnej regionu, obsługuje mieszkańców Śląska oraz ościennych województw. Port posiada dwa terminale pasażerskie (Terminal A oraz Terminal B) oraz terminal cargo. Katowicki port jest 4 największym w Polsce pod względem ilości obsługiwanych pasażerów.

 

Organizator: Bożena Owczarzak

 

Zdjęcia:

 

 

 

 

KAROLINA I NATALIA
KAROLINA I NATALIA

 

Konkurs fotograficzny

 

 

 

"W Zabrzu dobrze mi się czyta" zakończony. Dziś laureaci czyli Karolina i Natalia odebrały nagrody i dyplomy w Bibliotece III LO w Zabrzu :-) za zdobycie 1 i 3 miejsca.
Życzymy dalszych sukcesów !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czary mary, wosku lanie,
co ma stać się, niech się stanie!


Wróżby z wosku dotyczyły miłości i pomyślności w nadchodzącym roku. Przelewanie wosku przez ucho od klucza utrudniało, ale i wzmacniało wróżebną moc zabawy. Klucz jest w tej wróżbie symbolem tajemnicy, ale i płodności - zamyka lub otwiera wszelkie sekrety i tajemnice. Wyniki poznawało się, oglądając woskową płaskorzeźbę lub jej cień na ścianie. Można dopatrywać się wyglądu przyszłego partnera, atrybutów jego zawodu lub kraju, z jakiego pochodzi. Wystarczy uruchomić wyobraźnię, a cienie zaczną same mówić. Takie lanie wosku miało miejsce w klasie 1 c. pod czujnym okiem wychowawcy klasy p. Tomeka Czernego i z p. Grażyny Barańskiej. Nie zabrakło również ciastek….ciasteczek.

 

 

 

 

 

Piłkarze Górnika Zabrze

z wizytą w szkole


Dziś w naszej szkole zawitali piłkarze Górnika Zabrze.Spotkanie przebiegało w entuzjastycznej atmosferze.
Z pewnością młodzież chętnie spotkałaby się ze sportowcami po raz kolejny, a najlepiej, gdyby zaistniała możliwość zwiedzenia stadionu Górnika i spotkania z piłkarzami na murawie.

 

zdjęcia

 

 

 

 

 

 

W Zabrzu dobrze mi się czyta......

 

Pod takim tytułem został ogłoszony przez Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 11 oraz Filia Nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu  konkurs fotograficzny. Uczniowie naszej szkoły pomyśleli....pochodzili po Zabrzu .....poczytali książki.....utrwalili na kliszy fotograficznej.....

NO i.........MAMY TO !!!!

Dwie uczennice naszego gimnazjum  zostały laureatkami.

Karolina  Kochanowicz z klasy II B zajęła I MIEJSCE

Natalia Grabowska z klasy I A zajęła III MIEJSCE 

 

GRATULACJE !

 

 

 

 

     

 

 

Piszą o nas w NOWINACH ZABRZAŃSKICH

 

Młodzieżowa Grupa Liderów " Aktywna Młodzież" od lat działa przy Gimnazjum nr 16 w Zabrzu. Wspólnie z pozostałymi zabrzańskimi liderami uczniowie prowadzą działalność profilaktyczną na terenie miasta i szkoły. Organizują imprezy i apele, pogadanki klasowe, na których propagują styl życia bez używek i narkotyków. Młodzi liderzy co roku wyjeżdżają do Parlamentu RP, a także do Mikołowa na szkolenie w ramach wiosennej i jesiennej sesji. "Akrtywna Młodzież " współpracuje z lakalnymi mediami - prasą, radiem i telewizją. 

 

 

 

 

 

 

    

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA 

23 listopada 2016 r. w naszym Gimnazjum odbyła się pierwsza od wielu lat dyskoteka szkolna z okazji zbliżających się Andrzejek. Impreza prowadzona była przez profesjonalnego DJ-a. Na początku każdy krępował się wyjść na parkiet, lecz dzięki gorącej zachęcie p. Kasi Piotrowicz dyskoteka rozkręciła się na dobre. Wszyscy bawili się znakomicie do samego końca. Nie tylko uczniowie, również nasze Panie rozgrzewały parkiet do czerwoności. Podczas dyskoteki uczniowie mogli sobie także powróżyć. Dzięki niesamowitej dekoracji, stworzonej przez p. Nelę i p. Kasię, jedna z szatni zamieniła się w andrzejkowy pokój wróżb. To właśnie w tym magicznym miejscu p. Asia Kowalska, p. Iza Lara i p. Justyna Smuda przepowiadały wszystkim przyszłość niczym profesjonalne wróżki. Około godziny 20:00 wszyscy rozeszli się do swoich domów, smutni, że ta dyskoteka tak szybko się skończyła, ale pełni pozytywnych wrażeń i dobrych emocji. Z utęsknieniem czekamy na następną taką imprezę szkolną

 

Joanna Małachowska

 

ZDJĘCIA :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WROCŁAW

Zwiedzamy niesamowite miejsca w Polsce
Tym razem integrujemy się we Wrocławiu 

22 listopada 2016 roku dzięki środkom finansowym przeznaczonym na realizację zadań w ramach programu rządowego pt. „Program integracji społeczności romskiej
w Polsce w 2016 roku” odbyła się kolejna wycieczka integracyjna tym razem do Wrocławia, której celem był udział uczniów romskich i polskich w zwiedzaniu Akrykarium na terenie ZOO. Afrykarium to na skalę światową kompleks przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach
o pojemności blisko 15 000 000 litrów prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, Kanał Mozambicki, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i dżunglę dorzecza Kongo.
Kolejną atrakcją wycieczki był udział uczniów w niezwykłej wystawie interaktywnej
w jedynym w Polsce centrum wiedzy o wodzie - Hydropolis, które znajduje się
w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Wystawa podzielona jest na 8 stref tematycznych. Każda z nich przedstawia wodę z innego, fascynującego ujęcia: Ekologia – uczniowie mieli okazję poznać zasady jej funkcjonowania od funkcji pełnionych w ludzkiej komórce po prądy oceaniczne, które kształtują klimat na Ziemi. Planeta wody – tu natomiast uczniowie zanurzyli się w niezwykłą opowieść
o początkach wody. Obejrzeli kilkunastominutowy seans 360° który zabrał ich
w najodleglejsze zakamarki kosmosu. Głębiny - w tej strefie odkrywali niesamowite życie ukryte w ciemnościach, poznawali fascynujący świat bioluminescencji oraz ekosystemy kominów hydrotermalnych, gdzie temperatura wody dochodzi do 400°C.
Ocean życia - tematem tej strefy była ewolucja i różnorodność życia, które pojawiło się
w wodzie ok. 3,3 miliarda lat temu. Przedstawiono bogate ekosystemy raf koralowych oraz techniki kamuflażu. Strefa relaksu - na wszystkich zmęczonych ilością wrażeń czekała strefa relaksu, gdzie w bajkowej, fantastycznej scenerii mogli odprężyć się i nabrać sił na dalsze zwiedzanie. Hydropedia - na terenie całej wystawy na uczniów czekał zbiór artykułów popularnonaukowych. Człowiek i woda – tu poznawali funkcje, jakie pełni woda
w organizmie oraz jaką rolę odgrywa w kulturze, religii, sztuce i podczas wypoczynku. Historia inżynierii wodnej - w tej strefie zapoznali się uczniowie z wodnymi wynalazki wielkich starożytnych inżynierów oraz poznali rozwój cywilizacji starożytnego Egiptu, nierozłącznie związanej z Nilem. Strefa wystaw czasowych - na styku sztuki, ekologii, nauki i technologii oglądali wybrane działania artystyczne, których wspólnym mianownikiem jest różnorodna relacja człowieka z wodą. Miasto i woda - w tej strefie zapoznali się ze sposobem dostarczania wody i odbierania ścieków. Odbyli też podróż w czasie i prześledzili rozwój wrocławskich wodociągów. Stany wody - poznali właściwości wody w różnych skupieniach. Mogli też wyciągnąć rękę i dotknięciem wywołać burzowy grzmot. Ponadto uczniowie mogli brać udział w multimedialnej zabawie, w której poznawali budowę i zasady powstawania cząsteczki wody.
Piękna słoneczna pogoda, wesoły humor nam dopisywały.
Pełni wrażeń, w wyśmienitych humorach i zintegrowani i „wyedukowani” wróciliśmy wieczorem do domu.
Wszystkim uczestnikom wycieczki dziękuje za owocny i mile spędzony dzień.

 

 

Bożena Owczarzak

 

zdjęcia :

 

 

 

 

 

Laureatka konkursu fotograficznego

 

W dniu 21.11.2016r odbyło się uroczyste podsumowanie działań realizowanych w naszym mieście w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2016 pod hasłem „Bądź autorem swojej kariery”. Uroczystość odbyła się w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Zabrzu, gdzie laureatom czterech konkursów zostały wręczone nagrody. Nasza uczennica klasy IIIA,Ania Jamka zdobyła II miejsce w konkursie fotograficznym „Tu będę jutro …” .GRATULUJEMY!!! :)
Po części oficjalnej na laureatów i opiekunów czekała niespodzianka – zwiedzanie zabytkowego i pięknego zabrzańskiego Ratusza.


Bożena Owczarzak – doradca zawodowy

 

 

 

 

 

 

 

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa

z cyklu Kultura Europy Środkowej.


Odbyła się w Zabrzu już po raz dwudziesty w dniach 17 – 18 listopada 2016r. Jej tematem w tym roku była „Rola arystokracji w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Górnego Śląska”. Uroczyste otwarcie Konferencji miało miejsce w dniu 17 listopada w Tetrze Nowym w obecności wielu zaproszonych gości, których przywitała prezydent miasta Małgorzata Mańka - Szulik. Referat wprowadzający o „Arystokratycznych rezydencjach górnośląskich – współczesnych miejscach pamięci i niepamięci” wygłosiła prof. dr. hab. Ewa Chojecka. Zdecydowanie było to wyjątkowe przeżycie intelektualne. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak wygłaszać ciekawe referaty to powinien koniecznie wybrać się na spotkanie z panią profesor. Krótko, treściwie, z tezą i puentą oraz materiałem ilustracyjnym. Pozostałych referatów wygłoszonych przez wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach, zebranych w 3 bloki tematyczne „Elity w średniowieczu: możnowładcy – rycerze – szlachta”, „ Szlachta i magnateria w czasach nowożytnych: Polska, Śląsk, Europa Środkowa” oraz „Szlachta i rody arystokratyczne na Górnym Śląsku: od magnatów pieniądza do Czerwonej Arystokracji” można było wysłuchać Muzeum Górnictwa Węglowego. Uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w ramach XVII Międzynarodowej Konferencji Naukowej, która odbyła się w Zabrzu w 2013r. w spotkaniu z wyjątkowym człowiekiem Szewachem Weissem. Szewach Weiss to prawdziwy świadek historii. Był świadkiem wielu okrucieństw towarzyszącym II wojnie światowej jak i czasom powojennej odbudowy. Pomimo to udało mu się zachować pogodę ducha i wiarę w drugiego człowieka. Był ambasadorem Izraela w Polsce i ma tu wielu przyjaciół, podobnie jak na całym świecie.

 

Renata  Szmajnta

 

 

 

 

 

 

 

 

Występ zespołu romskiego Chercheń Roma
w Teatrze Rozbark w Bytomiu

 

W dniu 17 listopada 2016 roku uczniowie romscy naszej szkoły pod opieką doradcy zawodowego pani Bożeny Owczarzak i pani Zofii Włodarskiej - nauczycielki wspomagającej edukację ucznia romskiego wzięli udział w Dniu Kultury Romskiej, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 15 w Bytomiu. Polscy i romscy wychowankowie świetlicy integracyjnej Amaro Strychos („Nasz strych”) zaprezentowali na deskach Teatru Rozbark przepiękny, barwny spektakl oparty na baśni romskiej „Jasnowłosa”. Po przedstawieniu miały miejsce prezentacje zespołów artystycznych pochodzących nie tylko z Bytomia,
ale i z Zabrza, Siemianowic, czy Gliwic.
Nasi uczniowie - członkowie zespołu wokalno – tanecznego Chercheń Roma
w barwnych strojach zaprezentowali swoje talenty podczas tańca pt. Serbijanka.
Dzień Kultury Romskiej w Bytomiu to wspaniała lekcja dialogu międzykulturowego, różnorodności i wzajemnej tolerancji.

Fotorelacja Dziennika Zachodniego dotycząca występu naszych uczniów:

 

http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/bytom/g/bytom-dzien-kultury-romskiej-zdjecia,11471352,2158
http://www.dziennikzachodni.pl/wiadomosci/bytom/g/bytom-dzien-kultury-romskiej-zdjecia,11471352,2158434 

 

Bożena Owczarzak

 

 

 

 

 

PRZEGLĄD MAŁYCH
FORM TEATRALNYCH

W JĘZYKU ANGIELSKIM

 

W dniu dzisiejszym już po raz 12 do naszego Gimnazjum zawitali uczniowie z gimnazjów i szkół podstawowych z Zabrza i okolicznych miast. Wzięli oni udział w Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Języku Angielskim. Uczniowie mieli okazje uczestniczyć w niezwykłej lekcji angielskiego. Wszystkie ekipy dwoiły sie i troiły aby dykcjà, dowcipem, aranżacją i dekoracja prześcignąć konkurencje. Najlepiej udało sie to Szkole Podstawowej nr 36 w Zabrzu oraz Zespołowi Szkół Katolickich, które to wygrały w swoich kategoriach. Nasi uczniowie tez spisali sie wyśmienicie wywalczając sobie miejsce na podium. Cieszymy sie sukcesami i zapraszamy za rok.... 

 

ZDJĘCIA :

 

 

 

 

 

 

BRAWO !!! GRATULUJEMY !

 

Dotarła do nas miła wiadomość ! Ania Jamka uczennica klasy III a zdobyła 2 miejsce w konkursie fotograficznym „Tu będę jutro …” zorganizowanego w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2016 w Zabrzu.
GRATULUJEMY !

 

 

 

 

 

 

 

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości


Warsztaty dziennikarskie

15 listopada 2016 roku w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości
odbyły się dla uczniów klasy IIC warsztaty dziennikarskie prowadzone przez dziennikarkę tygodnika Nowiny Zabrzańskie Panią Katarzynę Włodarczyk.
Uczniowie zapoznali się z terminologią związaną z gazetą i procesem jej wydawania. Mogli także zredagować tekst na wybrany przez siebie temat dotyczący życia klasy lub szkoły, który następnie przedstawili na forum klasy. Wielu uczniów wykazało się talentem w trafnym formułowaniu tematu. Podsumowaniem warsztatów był konkurs o tematyce ekologicznej. Wszyscy uczniowie aktywnie brali udział, w ciekawych warsztatach,a najbardziej zaangażowani otrzymali nagrody.
Na zakończenie zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie.

 

Bożena Owczarzak, Barbara Katafoni

 

 

 

Obchody Święta Niepodległości w Zabrzu


Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godz. 10.00 na Placu Warszawskim w Zabrzu. Natomiast uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona zostanie w Kościele pw. św. Anny w Zabrzu o godz. 11.00. Po nabożeństwie pod krzyżem na placu kościelnym zostaną złożone wieńce i kwiaty w hołdzie wszystkim tym, którzy przyczynili się do wywalczenia i utrzymania niepodległej Polski.
Na uroczystości zaprasza Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik oraz przewodniczący Rady Miasta Zabrze Marian Czochara wraz z radnymi

 

 

 

 - To był taki sam 11 listopad jak dzisiejszy – mówił Marek Czyż, prowadzący miejskie uroczystości z okazji Dnia Niepodległości. Zaczęły się, jak co roku na placu Warszawskim. Dla zabrzan zagrała Górnicza Orkiestra Dęta Makoszowy, a uczniowie z ZSO nr 11 pokazali etiudę artystyczną „Wolność kocham i rozumiem”. O godz. 11.00, w kościele pw. św. Anny odprawiono uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny, z udziałem chóru Resonans Con Tutti.

 

 

 

 

 

Konkurs humanistyczny

„Polska moja ojczyzna”

W konkursie, który poprowadziła pani Renata Szmajnta przy wsparciu komisji konkursowej w składzie pani dyrektor Janina Grzegrzółka, Maria Łabnowska i Helena Jurczyk oraz obsługującej prezentację multimedialną pani Dorocie Szybowskiej i dbającej o podkład muzyczny pani Barbarze Katafoni uczestniczyły 4 drużyny 3 osobowe. W każdej z nich znalazł się reprezentant klasy I, II i III. Oto oni:
Zespół 1 Wiktoria Pluta, Kaja Białas, Nikola Otrzonsek
Zespół 2 Kacper Jagieła, Mateusz Pytka, Sonia Herman
Zespół 3 Kacper Kaźmierczak, Arkadiusz Koschny, Aleksandra Jagodzińska
Zespół 4 Dawid Kletke, Mateusz Woźniak, Julia Kukowska
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą w zakresie: znajomości symboli narodowych, postaci historycznych występujących w hymnie polskim, rozpoznać 4 pieśni patriotyczne i wydarzenia historyczne z nimi związane, nazwać 4 tańce odtańczone brawurowo przez uczniów klasy II c oraz wspomagające ich panie Dorotę Szybowską i Renatę Szmajnta, a także wykazać się znajomością władców Polski, sławnych Polaków, rozpoznać wydarzenia historyczne i zabytki Polski. Na zakończenie czekało ich jeszcze najtrudniejsze zadanie. Ponieważ ten rok jest rokiem Henryka Sienkiewicza, musieli rozpoznać 4 bohaterów z 4 powieści tegoż autora na podstawie odczytanego fragmentu utworu. Ewentualnie mogli poprosić o podpowiedź w postaci zdjęcia przedstawiającego omawianego bohatera. 
Scenariusz konkursu opracowała pani Maria Łabnowska. Uf…dobrnęliśmy do końca, to było trochę wyczerpujące doświadczenie.

Zwyciężył zespół nr 4. Gratulujemy!

 

Renata Szmajnta

 

Zdjęcia:  

 

 

 

 

 

 

Akademia z okazji Święta Niepodległości


Odbyła się 10 listopada 2016 r. na naszej wspaniale odremontowanej sali gimnastycznej. W podniosłą atmosferę naszej uroczystości wprowadzili nas uczniowie z klas II a,b,c i d przygotowani przez panią Barbarę Katafoni, która jak zwykle wiedziona nieomylnym instynktem odkryła kolejny talent muzyczny, Natalię Burdę i zadbała o oprawę muzyczną. Panie Maria Łabnowska i Helena Jurczyk przygotowały dekoracje, która stanowiła miłe tło dla występujących artystów a następnie dla konkursu „Polska moja ojczyzna”, który odbył się po akademii. O dokumentację fotograficzna tych wydarzeń zadbała niezastąpiona pani Nela Czyba.


Renata Szmajnta

 

Zdjęcia:

 

 

 

MARATON PISANIA LISTÓW

 

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Wysyłamy apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki. Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.

Po raz pierwszy Maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty. W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W 2015 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 3,7 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce zorganizowaliśmy akcje w ponad 600 miejscach w całym kraju. Pisaliśmy w szkołach, bibliotekach, kawiarniach, biurach i we własnych mieszkaniach. Wierzymy, że w tym roku Maraton znowu odniesie sukces.

 

AMNESTY >>

 

Nasza szkoła bierze udział w Maratonie od kilku lat, zachęcamy do udziału również w tym roku, napisz list, nie bądź obojętny! Akcja potrwa od 2 do 9 grudnia, Zapraszamy !

 

 

 

 

 

Edukacja inaczej - wycieczka integracyjna do Krakowa

ZACZAROWANA DOROŻKA
ZACZAROWANY DOROŻKARZ

ZACZAROWANY KOŃ

 

 

8 listopada 2016 roku dzięki środkom finansowym przeznaczonym na realizację zadań w ramach programu rządowego pt. „Program integracji społeczności romskiej
w Polsce w 2016 roku” odbyła się wycieczka integracyjna do Krakowa, której celem był udział uczniów romskich i polskich w wystawie interaktywnej pt. „Świat wokół koła”
w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Ekspozycja składała się z 30 modeli interaktywnych, ilustrujących różne działanie koła: w technice, nauce, w przyrodzie, życiu codziennym. Pokazywała zastosowanie koła jako krzywej, przykłady jego najstarszych zastosowań i wizerunków, nakazywała aktywny udział wszystkich zmysłów z dotykiem na czele. Zwiedzanie tej wystawy to dobra zabawa i spory wysiłek fizyczny.
Następnie uczniowie zwiedzali wystawę pt. „Mototechnika” i dotyczyła ona historycznych obiektów techniki, przemysłu, komunikacji zbiorowej i inżynierii miejskiej w Krakowie.
Kolejną atrakcją wycieczki był udział uczniów w wystawie interaktywnej nt. „Nauki dawne
i niedawne” w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie uczniowie poprzez zabawę mieli możliwość samodzielnie wykonać pomiar czy prostą obserwację przy 40 stanowiskach i poznawali tajniki wiedzy matematycznej, fizyki i astronomii. Odkrywanie ich odbywało się w trzech salach - "wyspach tematycznych”.
W świecie fal. - w tej sali uczniowie mogli zobaczyć 20 modeli dydaktycznych i usłyszeć wiele zjawisk związanych głównie ze światłem i dźwiękiem; zobaczyć przedmiot w miejscu, w którym go naprawdę nie ma i kształt swojego głosu. Wykorzystać światło, jako „paliwo” do silnika, zobaczyć „świat w paski” i usłyszeć prędkość dźwięku. Kolejną częścią pokazującą rozwój przyrządów służących do obliczeń była sala Między bitem i abakiem - poświęcona została przedstawieniu historii metod obliczeniowych i urządzeń. Ostatnia sala Zmierzyć czas poświęcona była astronomii i dwóm zagadnieniom: pomiarowi czasu oraz współrzędnych astronomicznych i geograficznych. Wystawa ta cieszyła się wśród uczniów dużym zainteresowaniem i aktywnie brali w niej udział.
Następnie uczniowie brali udział w przepięknej multimedialnej wystawie mistrza Van Gogh pt. „Sensoryczne przeżycie, gra zmysłów, sztuka inaczej.”
Atrakcją wycieczki był również spacer po krakowskim Rynku, zwiedzanie Kościoła Mariackiego i Sukiennic oraz zjedzenie pysznego obiadu przy wspólnym stole.
Wielkie wrażenie zrobił na uczniach spacer brzegiem Wisły i „bliskie spotkanie” ze Smokiem Wawelskim. Piękna słoneczna pogoda, wesoły humor nam dopisywały.
Pełni wrażeń, w wyśmienitych humorach i zintegrowani wróciliśmy wieczorem do domu.

 

Bożena Owczarzak

 

zdjęcia:

 

 

 

ZAPAL ŚWIECZKĘ ZA TYCH KTÓRYCH ZABRAŁ LOS....

 

Ludzi dobrych i złych wciąż przynosi wiatr,
Ludzi dobrych i złych wciąż zabiera mgła.
I tylko Ty masz tę niezwykłą moc,
By zatrzymać ich, by dać wieczność im

 

Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku.
I taki jest listopadowy dzień, kiedy to przychodzimy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i odchodzimy. Niestety, życie ma swój początek i swój koniec.
Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać.

Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach.

Stara legenda głosi, że w noc pomiędzy Dniem Wszystkich Świętych, a Zaduszkami blask zapalonych na grobach zniczy wskazuje właściwą drogę zagubionym i nieszczęśliwym duszom, błąkającym się pomiędzy niebem a ziemią.

 

 

 

Ogólnopolski Tydzień Kariery 2016


W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2016 pod hasłem „Bądź autorem swojej kariery” uczniowie naszego gimnazjum brali udział w następujących działaniach:
18.10.2016r. wtorek uczniowie klas trzecich - brali udział w zwiedzaniu pracowni zawodowych w CKP w Zabrzu takich jak: Hala Nowych Technologii i zespół pracowni technicznych: mechaniczne, samochodowe, obróbki ręcznej, elektryczna, mechatroniki, pracownie Roca, obrabiarek sterowanych numerycznie Hasa Technical Education Center/Hasa Factory Outlet, Hostel Guido: pracownie fryzjerska i kosmetyczna.
19.10.2016r. środa uczniowie klas trzecich – brali udział w dniach otwartych pracowni: budownictwa, mechaniki, geodezyjnej, grafiki cyfrowej, reklamy w ZCKOiZ w Zabrzu oraz pracownie: hotelarska, turystyczna, portów i terminali w Zespole Szkół nr 17 w Zabrzu.
21.10.12016r. piątek uczniowie klas trzecich – odwiedzili ZSEU w Zabrzu i mieli okazję zapoznać się z zawodami: sprzedawcy, handlowca, fryzjera, logistyka, logistyka o profilu wojskowym, ekonomisty i ekonomisty o profilu policyjnym oraz brali udział w zajęciach z profilaktyki.
17.10.2016r. poniedziałek i 22.10.2016r.czwartek odbyły się dla uczniów klas drugich zajęcia aktywizujące pt. „Mój czas”.
Uczniowie klas pierwszych podczas godzin wychowawczych wykonali plakaty pt. „Lubię, potrafię, jestem”.
Chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie fotograficznym pt. „Tu będę jutro”, który organizowany były przez Gimnazjum nr 24
w Zabrzu.

 

Bożena Owczarzak – doradca zawodowy

 

 

 

HALLOWEEN

 

W ostatnim tygodniu października myśli wszystkich zwracają się ku wieczności.
Dzieje się tak we wszystkich kulturach, choć każda wyraża to w inny sposób.
My dziś skupiliśmy się na tradycji anglosaskiej i urządziliśmy obchody Halloween.
Wymagało to wiele pracy. Uczniowie przygotowali dekoracje: plakaty, dynie i ciekaw stroje.

Zwycięzcy – najlepszy plakat , strój, dynia otrzymali nagrody, a każdy uczestnik zabawy zastał na zakończenie poczęstowany słodyczami.
Całość obchodów zaplanowały i nad przebiegiem czuwały opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Pani Joanna Małachowska i Dorota Zakrzowska wraz młodzieżą.
Całe to zamieszanie z dyniami, malowaniem i dekoracjami - to naprawdę fajna sprawa.

 

 

ZDJECIA

 

 

 

 

15 - lecie Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktycznej

ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

 

Kampania" Zachowaj Trzeźwy Umysł"  jest prowadzona w Zabrzu od 15 lat. Nasza szkoła wzieła w niej udział po raz 8. Jest ona przykładem działania ukierunkowanego na propagowanie i rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zdrowego stylu życia. Tematyka corocznie zmienia się. Zajmowała się już używkami, pomysłami na wakacje, planowaniem ciekawego sposobu spedzania czasu, motywowaniem młodych ludzi do uprawiania sportu, rozwoju zainteresowań plastycznych, muzycznych, ruchowych. Organizatorzy starają się zwrócić uwagę na to co piękne, uczą zauważać dobro w każdej rzeczy. Pokazali w przystępny sposób, jak funkcjonuje nasz mózg i jakie konsekwencje dla niego niesie stosowanie używek. Zachęcają do myślenia , do wiary we własne możliwości, szukania swoich mocnych stron i bazowania na nich.

Tegoroczny  jubileusz odbył się w Teatrze Nowych do którego przeszliśmy ulicami miasta z naszymi hasłami na transparentach. w Obchodach wzięła udział pani Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka -Szulik. Uroczystość  uświetnili swoim występem nasze szkolne grupy taneczne,grupa Pani Jadwigi Przybylskiej i Katarzyny Piotrowicz, która wystapiła wraz z nimi .

BRAWO 

ZDJĘCIA 

 

 

„MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA”
Akcja "Znicze"
Zbiórka zniczy na kresowe cmentarze

 

Zbliża się 1 listopada - dzień pamięci o zmarłych. Wielu mieszkańców naszego regionu mogiły swoich bliskich pozostawiło na Kresach. Opuszczone i zaniedbane czekają na naszą pamięć. Wielka społeczna akcja, dolnośląskie pospolite ruszenie pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Instytutu Pamięci Narodowej i Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie – coraz więcej instytucji dołącza do akcji „Podaruj znicz na Kresy”. Co roku angażują się szkoły, instytucje, przedsiębiorcy i osoby prywatne w wielu polskich miastach (m.in. w Katowicach, Zabrzu, Chorzowie, Rudzie Śląskiej, Raciborzu, Opolu, Bytomiu). Wspierają ją też środowiska polonijne w Londynie i na Zaolziu Znicze palone będą na opuszczonych, polskich grobach na Wschodzie. Wolontariusze akcji pojawią się na cmentarzach w miastach partnerskich Bytomia: w Drohobyczu, a w tym roku po raz pierwszy także w Żytomierzu. Będą też m.in. w Stryju, Truskawcu, Borysławiu, Latyczowie, Łanowicach i Samborze.
Uczniowie naszego Gimnazjum włączyli się w akcje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MAMY OKŁADKĘ ....?

MAMY 2 OKŁADKI !!!

 

Roztańczone, kolorowe dziewczyny z naszej szkoły ....

 

 

Rocznica nadania Zabrzu praw miejskich:

przeżyjmy to jeszcze raz!   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznajemy pracownie zawodowe

w CKP w Zabrzu

 

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2016 pod hasłem „Bądź autorem swojej kariery” uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum 18.10.2016r. brali udział w zwiedzaniu pracowni zawodowych w CKP w Zabrzu takich jak: Hala Nowych Technologii i zespół pracowni technicznych: mechaniczne, samochodowe, obróbki ręcznej, elektryczna, mechatroniki, pracownie Roca, obrabiarek sterowanych numerycznie Hasa Technical Education Center/Hasa Factory Outlet, Hostel Guido: pracownie fryzjerska i kosmetyczna.


Bożena Owczarzak

 

 

 

WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS I 

 

uczniowie klas pierwszych gimnazjum wraz z wychowawcami panią Izabela Larą , Grażyną Krzystanek, Bożeną Ćwiek i Panem Tomaszem Czerny wybrali się na wycieczkę integracyjną do Ojcowa. Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy z polskich parków narodowych (21,46 kmkw). Obejmuje fragment krasowego krajobrazu dolin Prądnika i Sąspowskiej wraz z przyległymi częściami wierzchowiny jurajskiej. Park powstał w 1956 roku.Na łonie natury gimnazjaliści mogli lepiej się poznać i zaprzyjaźnić.Uczniowie zwiedzili zamek na Pieskowej Skały,
Zamek  ten to jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Pierwotnie gotycki, powstał na pocz. XVI w. Następnie został przebudowany w stylu renesansowym  W trakcie odbudowy powojennej  przywrócono mu renesansowy wygląd. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce.

Zobaczyli Maczugę Herkulesa. Maczuga Herkulesa
 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych ostańców wapiennych w Polsce. Wyglądem przypomina maczugę.Z Maczugą Herkulesa związane są liczne legendy. Jedna z nich głosi ponoć, że sam mistrz Twardowski, który, zanim zaprzedał duszę diabłu, wymógł na nim trzy życzenia. Jedno z nich dotyczyło właśnie odwróceniu skały do góry nogami.
Na trasie wyprawy zobaczyli ciekawe utwory skalne czyli  tzw. bramy skalne. Jedna z nich to Brama Krakowska. Są to skały o wysokości ok. 15 m. Tuż za nią na głównym szlaku na ze skały bije źródełko. To słynne wywierzysko nazwano Źródełkiem Miłości, nawet da się zauważyć pod wodą wymurowane serce :) Zakochani nie mogą ominąć tego magicznego miejsca, bo według legendy, każda para, która wspólnie zakosztuje wody ze źródełka, zostanie cudownie połączona niegasnącą, wielką miłością

Zwiedzili  nowoczesne, multimedialne Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie znajdują się gabloty z artefaktami OPN, rekonstrukcja jaskini, makieta parku, diorama – stanowiska 3D, rośliny i zwierzęta obszaru 


 Na łonie natury gimnazjaliści mogli lepiej się poznać i zaprzyjaźnić.

 

 

 

 

SOWY ! nasze OSKARY
SOWY ! nasze OSKARY

 

Dzień Edukacji Narodowej

„Dobrze widzi się tylko sercem.
Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu... „
Antoine de Saint-Exupery

 

Jak co roku w naszej szkole w obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwany Dniem Nauczyciela. Ten dzień jest szczególny w pracy każdego pedagoga, to moment, w którym zapominamy o trudach codziennej pracy, o przeciwnościach z jakimi przychodzi nam się zmierzyć każdego dnia. W tym dniu najważniejszy jest uśmiech naszych uczniów, miły gest i wówczas pojawia się myśl: ”że jednak ta praca ma sens, ogromny sens!” Ale to także święto wszystkich pracowników szkoły, bez których nie mogłaby ona istnieć.
Pod opieką pani Joanny Małachowskiej i Doroty Zakrzowskiej uczniowie z Samorządu Uczniowskiego przygotowali akademię, w której pokazali swoje ogromne zdolności artystyczne
Po części artystycznej zostały wręczone nagrody dla naszych kochanych pedagogów, którzy zostali poddani ocenie przez uczniów. Poszczególni nauczyciele i pracownicy szkoły odebrali zaszczytne tytuły i OSKARY – nasze SOWY na rok szkolny 2016/2017 . Oto wyniki:
1. Dowcipniś Roku - ks. Andrzej Nowak
2. Strażnik Teksasu - Tomasz Czerny
3. Anielska Cierpliwość - ks. Andrzej Nowak
4. Ziomeczek Roku - Marek Skinder
5. Bajkowy Głos - Nela Czyba
6. Śmiech Roku - Grażyna Krzystanek
7. Mistrz Elegancji - Joanna Małachowska
8. Strażnik Czystości - Marek Skinder
9. Mama Wszystkich Dzieci - Jadwiga Przybylska, Barbara Katafoni
10. Szefowa Wszystkich Szefów - Janina Grzegrzółka

 

 ZDJĘCIA

 

 

 

 

Dzień Języków Obcych

 

Międzynarodowy Dzień Języków Obcych

 

26 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. O tym jak ważna jest nauka języka nie trzeba nikogo przekonywać. Również w naszej szkole języki obce stanowią ważny składnik edukacji: uczymy się języka angielskiego w wersji rozszerzonej w klasach angielskich, języka niemieckiego, języka włoskiego oraz dla chętnych języka rosyjskiego i francuskiego.
Kilka ciekawostek językowych:
1. Najwiecej ludzi na świecie mówi po CHIŃSKU
2. Językiem biznesu jest język : ANGIELSKI
3. Językiem nauki jest: ŁACINA
4. Język sztuki to : WŁOSKI
5. Język miłości to : FRANCUZKI

 

Najładniejszy plakat wykonał : Michał Gawliński

ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

SIŁA ODWAGA SZYBKOŚĆ

 

W niedzielę, 9 października ulice Poznania opanowali biegacze. Wszystko za sprawą maratonu, w którym pobiegło blisko 7 tysięcy zawodników. Na trasę liczącą 42,195 km wyruszyło ponad 6700 zawodników, a wśród nich kobiety i mężczyźni, młodzi i starzy, rodzice biegnący ze swoimi maluchami w wózkach i sędziwi seniorzy. W tłumie BYŁ NASZ NAUCZYCIEL WYCHOWANIA FIZYCZNEGO – PAN TOMASZ CZERNY.
17. PKO Poznań Maraton wygrał Kenijczyk Dickson Kipkoros Terer, który minął linię mety z czasem 2:16:59.


PAN TOMASZ  ukończył bieg z czasem – 3 : 14 : 11 ------------GRATULUJEMY SIŁY ODWAGI I SZYBKOŚCI !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Lekcja HISTORII

W MUZEUM GÓRNICTWA WĘGLOWEGO

 

W 35 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Muzeum Górnictw w Zabrzu zaprasza na cykl spotkań „Akademii po szychcie" w semestrze jesiennym 2016. Zostały one poświęcony różnym aspektom oporu społecznego w regionie śląsko-dąbrowskim wobec działań komunistycznych władz. Uczniowie nasze go Gimnazjum uczestniczyli w jednym ze spotkań. A tam……. Pisali na maszynie i kalce ulotki, jakie w tamtych czasach robiła opozycja... ,"malunki na murach" to znaczy malowali hasła o tematyce solidarności oraz "drukowali" metodą sitodruku napis " Solidarność". Następnie wysłuchali opowiadania na temat stanu wojennego na Śląsku górnym oraz o strajkach w kopalniach i oglądali eksponaty między innymi cele ludzi internowanych, literaturę stanu wojennego. A na koniec było spotkanie z człowiekiem-historią, panem, który uczestniczył w strajku w kopalni "Wujek".

 

 

 

 

 

Warsztaty profilaktyczne
„Tort szczęścia” i „Uwikłani w sieci”
Dnia 3 października 2016 r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez pracownika Śląskiego Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach panią mgr Annę Połczyńską.
Klasa 2d i 2c miały zorganizowane zajęcia nt. „Tort szczęścia”. Uczniowie budowali z promowanych przez siebie wartości tort, którego kwintesencją było szczęście. Poszczególne warstwy symbolicznej słodkości utworzyły w efekcie imponujący tort marzeń.
Natomiast klasa 3d wzięła udział w warsztatach nt „Uwikłani w sieci”, dotyczących przeciwdziałania uzależnienia od komputera i Internetu. Uczniowie odbyli swoistą rozmowę dotyczącą dziedziny, w której są ekspertami , czyli świata wirtualnego – gier, programów komputerowych, surfowania po Internecie.
Poprzez anonimową ankietę młodzież dokonała pomiaru zdystansowania wobec Internetu, a dokładniej przeanalizowała w jakim zakresie posiada wolność w tej kwestii.

 

 

 

 

 

 

Nasze barwne roztańczone przejście ulicami miasta
MY !!!
MY !!!

Święto MIASTA
94. ROCZNICA NADANIA PRAW MIEJSKICH.

 

Zgodnie z tradycją Zabrze hucznie świętuje swoje urodziny. 94 lata temu, w 1922 roku Zabrze uzyskało prawa miejskie Z okazji nastania tej rocznicy tradycyjnie odbyły się Skarbnikowe Gody! To impreza z bogatą, wieloletnią tradycją, a zainaugurowała ją Barwna Parada, która ruszyła z pl. Wolności o godz. 11. Poprowadził ją legendarny Skarbnik wraz z zabrzańską górniczą orkiestrą dętą Makoszowy, wykonującą tradycyjny repertuar. W paradzie wzięli udział goście z polskich  i zagranicznych miast partnerskich, dzieci i młodzież z zabrzańskich przedszkoli oraz szkół, grupy sportowe i taneczne, kluby uczniowskie, placówki kulturalne i oświatowe, stowarzyszenia, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy. Jak co roku podczas imprezy nie zabrakło konkursów z nagrodami, w tym na najpiękniejsze przebranie. Tegoroczna parada upłynęła pod hasłem: „Roztańczone miasto”.

 

ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

MISTRZOSTWA ZABRZA

W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH

W dniu dzisiejszym 30 IX w ZSP nr 7 w Zabrzu-Makoszowach odbyły się Mistrzostwa Zabrza w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców szkół ponadgimnazjalnych.  Reprezentanci z naszej szkoły dzielnie walczyli o zajęcie jak najlepszej lokaty zostawiając na trasie sporo sił i potu, co można zobaczyć na zdjęciach.

Gorące podziękowania za poświęcenie dla naszych reprezentantów i Życzymy awansu w przyszłym roku szkolnym.

 

Dziękujemy i gratulujemy

 

 

 

 

 

„Łańcuch czystych serc”

po raz kolejny połączył zabrzańską młodzież wierną idei Marka Kotańskiego „Patrz trzeźwo na świat”. „Nie daj się zabić dopalaczom”. „Używkom dziękujemy”. „Alkohol, najlepiej nie wchodzić”. Takie hasła można było przeczytać na boisku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 13 przy ul. Wajdy w Zabrzu. Pond 100 dziewcząt i chłopców wraz z nauczycielami wzięło udział w ,,Łańcuchu czystych serc " w dniu 13 września 2016
 W szóstej edycji kampanii profilaktycznej uczestniczyli uczniowie: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 13, Gimnazjum nr 16, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 11 i Zespołu Szkół nr 3. Akcja miała na celu promowanie zdrowego stylu życia bez używek.
Tym wspólnym gestem – narkomanii, alkoholizmowi, dopalaczom, przemocy interpersonalnej, HIV/AIDS, nietolerancji, wszelkiemu złu – mówimy NIE.
Gościem honorowym był Przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Pan Jan Szulik.

 

 

 

 

 

 

X SEJMIK SZKÓŁ KARPACKICH

8 września 2016 roku w Zespole Szkół Technicznych im. gen. Władysława Andersa w Białymstoku miało miejsce oficjalne otwarcie X Sejmiku Szkół Karpackich. Delegacje szkół z całej Polski zrzeszone w Stowarzyszeniu Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino przybyły do Białegostoku na trzydniowy-roboczy zjazd Delegacja naszej szkoły - pani dyrektor Janina Grzegrzółka, pani Maria Łabnowska i pani Jadwiga Przybylska oraz poczet sztandarowy w składzie Anna Jamka, Martyna Klein oraz Mateusz Wójcik - brała udział w Sejmiku Szkół Karpackich w Białymstoku w dniach 8-10 września 2016 roku. Gościem honorowym była córka generała pani Anna Maria Anders.
Spotkanie to stało się pretekstem do pogłębienia wiedzy na temat historii kraju czy też tradycji narodowowyzwoleńczych, przyczyniło się do upamiętnienia lokalnych miejsc pamięci narodowej, utrwaliło kontakty z kombatantami oraz organizacjami kombatanckimi, a przede wszystkim, rozwinęło i wyzwoliło w młodym pokoleniu potrzebę kultywowania postaw patriotycznych.
W piątek uczestniczyliśmy w XVI Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, który zgromadził ok. 13 tys. osób i ponad 200 pocztów sztandarowych z całej Polski.
Gospodarze zadbali także o prezentację wielokulturowości Podlasia. Spotkała nas przyjemność zwiedzania synagogi w Tykocinie, która obrazuje przeszłość i kulturę regionu w ostatnich dwóch stuleciach. Gratką stała się także wizyta w meczecie polskich Tatarów w Kruszynianach. Jest to najstarsze w Polsce muzeum muzułmańskiego meczetu drewnianego z XVIII wieku. Unikalność zabytku polega na tym, że w granicach RP znajdują się tylko dwa tego typu obiekty, drugi jest w Bohonikach
Wspomnienia i niezapomniane wrażenia przywieźliśmy do Zabrza

 

 

 

 

Nasi pierwszoklasiści

 

 

 

 OTRZĘSINY KLAS PIERWSZYCH

Bardzo serdecznie witamy na gimnazjalnych „Otrzęsinach”. Ci, którzy chcieli dostąpić zaszczytu wstąpienia do naszej braci uczniowskiej, czyli „Pierwszaki”, musieli przejść przez nie lada trudny egzamin. Wszystkich obowiązywał humor i pomysłowość
Komisja( w jej skład wchodzi dyrektor szkoły, wybrani nauczyciele, przedstawiciele samorządu uczniowskiego), która czuwała nad przebiegiem konkursów dokonała podsumowania punktów, które zdecydowały o przyjęciu nowych uczniów w progi szkoły.
                Na koniec ogłoszony został werdykt zakończony formułą:
„Wszyscy zasłużyliście na miano gimnazjalistów. Witamy w progach Waszej już szkoły…..

GIMNAZJUM NR 16 im. BOHATERÓW MONTE CASSINO

ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

ROZPOCZĘCIE roku szkolnego 

 Początek roku szkolnego to dla wielu z  trudny moment.

Ale uszy do góry!

Już za kilka miesięcy kolejna okazja do wypoczynku.

 

   

Jeszcze tylko ...
Wrzesień, październik, listopad,
grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec
i... WAKACJE :) znów będą WAKACJE :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

R O K    S Z K O L N Y

2015/2016

 

 

 

 

 

WYCIECZKA DLA NASZYCH NAJLEPSZYCH

DO ZOO….


Dnia 21 czerwca 2016r. NASI NAJLEPSI UCZNIOWIE - od klas trzecich do pierwszych po raz kolejny wyjechało w nagrodę na wycieczkę. Tym razem do Chorzowskiego ZOO. Wczesnym rankiem zbiórka w szkole i autobusem linii 840 na wyprawę.
Wspaniale i na wesoło bawiliśmy się na świeżym powietrzu. Piękna pogoda sprzyjała obserwacji różnorodnych zwierząt, roślin przez uczniów i dostarczyła niezapomnianych wrażeń .Wycieczka była interesująca mamy nadzieję, iż zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą uczniom lepiej je wykorzystać na lekcjach w przyszłym roku szkolnym.
Wszamaliśmy również z wielkim apetytem pyszne kanapki z domu i ogromne hamburgery i lody.BYŁO jeszcze ciut wody dla ochłody przy fontannie w Zabrzu.... Dla takich dni warto starać się, uczyć wytrwale i... być tym najlepszym! Dołączcie do nas!

 

 ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka do firmy Hyundai -

Autoryzowanego Dealera HMP
Auto – Service w Zabrzu

 

 

     17 czerwca 2014 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce zawodoznawczej do firmy Hyundai - Autoryzowanego Dealera HMP Auto – Service
w Zabrzu. To była wspaniała lekcja nt. poznawania zawodów: doradcy klienta, mechanika samochodowego, logistyka, magazyniera oraz wspaniała prelekcja Pana Bednarczyka nt. etosu pracy. Podczas wycieczki pracownicy firmy zorganizowali dla uczniów oprócz pokazu salonu i pięknych samochodów i gry symulacyjne. I tak pierwsze zadanie do wykonania polegało na tym, że uczniowie podzieleni na grupy musiały napisać "W jaki sposób pozyskać klienta?". Z tym zadaniem uczniowie świetnie sobie poradzili. Następnie zaprezentowano uczniom film pt. "Doradca klienta". Po prezentacji chętni uczniowie odegrali scenkę dotycząca profesjonalnej obsługi klienta. I to zadanie uczniowie świetnie wykonali, za co zostali nagrodzeni. Kolejną atrakcją było zwiedzanie cześć serwisowej, gdzie od razu można było rozpoznać, kto jakie ma predyspozycje zawodowe. Na zakończenie odbyło się spotkanie z prezesem firmy, panem R. Bednarczykiem i wręczono wszystkim upominki. Do szkoły wróciliśmy pełni wrażeń.


Organizator: Bożena Owczarzak

 

 

 

 

 

DEBATA


„Mowa nienawiści.

Czy wolność słowa ma granice?”

 

 

     16 czerwca 2016 roku uczniowie naszej szkoły brali udział w debacie pt. „Mowa nienawiści. Czy wolność słowa ma granice?”, która odbyła się w Centrum Edukacji
i Biznesu Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju w Gliwicach. Organizatorem debaty był Dom Współpracy Polsko - Niemieckiej, a uczestnikami polscy i niemieccy specjaliści w podejmowanym temacie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Markus Kemper, doradca w Biurze Kultury Sachsen; Jan Dąbkowski, krajowy koordynator młodzieżowej Kampanii Rady Europy „Bez nienawiści” w Polsce; Piotr Dominiak, współtwórca kampanii społecznej Niehejtuje.com oraz Wiktor Soral z Centrum Badań nad Uprzedzeniami.
     Mowa nienawiści stała się częścią naszej codziennej komunikacji w Internecie i może zostać skierowana przeciwko każdemu z nas. Zaproszeni eksperci z Polski oraz Niemiec w ramach spotkania dyskusyjnego odpowiedzieli na pytania, czym jest mowa nienawiści, kto może paść jej ofiarą, gdzie szukać pomocy i jak reagować na przejawy słownej nienawiści wobec siebie i innych.

 

Organizatorzy: Bożena Owczarzak, Beata Wiśniewska, Dorota Ludwig

 

 

 

 

 

Zbiórka na Mateuszka Cebulę –

relacja z imprezy sportowo – charytatywnej


     Podczas wspaniałej i niezwykłej imprezy sportowo – charytatywnej, o której już wspominaliśmy „Zbiórka im. Mateusza Cebuli”, a która odbyła się 24 maja br. zebrano kwotę 8.418,12 zł . Ta kwota pozwoli na wsparcie leczenia chorych dzieci będących pod opieka Fundacji Iskierka.
Jeszcze raz w imieniu organizatorów i własnym serdecznie dziękuję za ofiarność
i zaangażowanie.  


Bożena Owczarzak


Proszę o zapoznanie się z tekstem poniżej pochodzącym ze źródła:
http://www.zckoiz.zabrze.pl/pl/

 

 

Zbiórka im. Mateusza Cebuli


24 maja za nami. Byliśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. Impreza sportowo – charytatywna „Zbiórka im. Mateusza Cebuli” wygenerowała ogromną pozytywną energię w nas – organizatorach (grupa projektowa „Ruch z sensem”), a przede wszystkim w Was, czyli uczestnikach – zawodnikach i kibicach. W rozgrywkach siatkówki udział wzięło 11 drużyn z różnych zabrzańskich szkół.
I miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Technicznych w Gliwicach ,
II miejsce Gimnazjum nr 16 w Zabrzu,
III miejsce kl. IIp z ZCKOiZ. Gratulujemy .
Wszystkim drużynom dziękujemy za ofiarność i sportowe zaangażowanie. Wygraliśmy jednak wszyscy, bo zebrana kwota 8.418,12 pozwala realnie wesprzeć leczenie chorych dzieci będących pod opieką Fundacji Iskierka. Oczywiście pamiętamy, że impreza odbyła się w dwóch terminach w dwóch miejscach. Dziękujemy za współorganizację, niezwykłą hojność i zaangażowanie Zespołowi Szkolno – Przedszkolnemu nr 16 w Zabrzu. Kiermasze słodkości, przekąsek i grill kusiły bogactwem i różnorodnością – to w dużej mierze Wasza zasługa. Mieliśmy również sponsorów, którym dziękujemy:
P. Marian Kurzyca Piekarnia – Cukiernia „Kłos”
P. Adam Woźnicki Firma „Mróz”
P. Angelika Tomczyk Dyrektor kompleksu Kinowego w Zabrzu „Multikino” S.A.
P. Agnieszka Bober Dyrektor Zabrzańskiego Kompleksu Rekreacji „Aquarius”
P. Leszek Szopa Usługi Ubezpieczeniowe
P. Tomasz Kaczmarek Instalacje gazowe i CO
P. Elżbieta Kaczmarek-Huber Przewodnicząca Rady Dzielnicy Centrum – Południe
P. Bożena Dorosz Przewodnicząca Rady Dzielnicy Zandka
P. Zbigniew Stryj Dyrektor Teatru Nowego w Zabrzu
P. Tadeusz Dębicki Prezes Spółki Stadion w Zabrzu
P. Nina i Fabian Hojka właściciele baru „Na kortach”
Ponadto dziękujemy tym, którzy uatrakcyjnili naszą imprezę, zadbali o bezpieczeństwo
i medialny rozgłos:
P. Małgorzata Makowska Kierownik – Choreograf Zespołu Tanecznego „Mak”
Ks. Rafał Przybyła
P. Marek Stawski
P. Natalia Stefańczyk redaktor TV Zabrze.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji akcji „Zbiórka im. Mateusza Cebuli”.
Mateuszka Cebuli nie ma już wśród nas, ale pozostało dobro, które obudził ten mały, niespełna dwuletni, chłopczyk. MATEUSZKU !!! już na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci i naszych sercach.


Opiekunki grupy projektowej:
Grażyna Kaczmarek
Beata Szopa

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztaty fryzjerskie, kosmetyczne i wizażu


     2 czerwca zainteresowani uczniowie klas III brali udział w II Szkolnych Mistrzostwach w Stylizacji Fryzur w Zabrzu, które zorganizował CKPiU w Zabrzu.
     Podczas imprezy zaprezentowano wspaniałe awangardowe fryzury oraz odbył się pokaz mody - stylizowanej na różne epoki historyczne.
     W drugiej części zaproszono uczniów gimnazjum do udziału w warsztatach fryzjerskich i kosmetycznych, podczas których mogli sprawdzić swoje predyspozycje do wykonywania wymarzonego zawodu.

 

Bożena Owczarzak

 

 

 

 

 

 

 

 

Impreza charytatywno – sportowa „Ruch z sensem”


     20.05.2016r. nasza szkoła włączyła się do udziału w imprezie charytatywno – sportowej, której organizatorem było Zabrzańskiego Centrum Kształcenia Ogólnego i Zawodowego i Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 16 w Zabrzu, a jej celem była zbiórka funduszy na leczenie małego chłopczyka, mieszkańca naszego miasta, Mateuszka Cebuli, który był podopiecznym Fundacji „Iskierka”. Chłopczyk był chory i wymagał niestandardowego leczenia. Honorowy patronat nad tą imprezą objęli: Pan Marian Czochara Przewodniczący Rady Miejskiej w Zabrzu, Rada Dzielnicy Zandka, patronat medialny: TV Zabrze, „Nowiny zabrzańskie”. Główną częścią imprezy były gry i zabawy oraz rozgrywki sportowe. Nasi uczniowie: Kewin Krystosik, Robert Bandurski, Przemek Zakrzewski, Szymon Wójcik, Mateusz Wysocki, Damian Budny, Adrian Szczotka, Kacper Pietras, Wiktor Dobrzański, Dominik Poprawski. Patryk Włodarczyk, Mateusz Wójcik brali udział w zawodach sportowych: siatkówki i ping – ponga. Naszą drużynę sportowców do zawodów przygotował nauczyciel w-f Pan Tomasz Czerny. Chłopcy zaprezentowali wspaniałą klasę gry w zawodach siatkówki i wygrali 4 mecze ,a w ostatnim rozegraniu zajęli II miejsce.
     To była piękna i najważniejsza gra, bo poświęcona pamięci małego Mateuszka Cebuli.
     Podczas imprezy zostały przekazane organizatorom zebrane fundusze w wysokości 190, 00 zł od całej naszej społeczności szkolnej, na pokrycie kosztów leczenia Mateuszka Cebuli.
     Wszystkim serdecznie dziękuję za włączenie się do tej akcji, za wspaniałą postawę obywatelską, za wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka.


Bożena Owczarzak

 

 

 

 

 

Poznajemy oferty szkół ponad gimnazjalnych

 

     Przed uczniami klas III trudne zadanie, muszą wybrać z szerokiej oferty szkół ponad gimnazjalnych tę właściwą, zgodną z ich predyspozycjami zawodowymi i dającą
w przyszłości możliwość zatrudnienia i satysfakcji. W celu zapoznania uczniów z różnymi zawodami zorganizowane zostały spotkania z przedstawicielami szkół ponad gimnazjalnych z naszego miasta jak i sąsiednich Gliwic.

 

Oto niektóre z nich:


25.04.2016 r. – odbyło się spotkanie trzecioklasistów z naszymi absolwentami, a obecnie uczniami ZSEU w Zabrzu, którzy w ciekawy sposób przedstawili ofertę szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kierunki kształcenia w zawodzie technik logistyk o profilu wojskowym i technik administracji o profilu policyjnym.
W tym dniu uczniowie byli w ZS nr 17 w Zabrzu i zapoznali się z zawodami; T. turystyki, t. hotelarstwa, t. obsługi portali i terminali oraz t. realizacji nagłośnień i nagrań dźwięku.
26.04.16 r. – udział uczniów klas III w dniu otwartym w ZCKOiZ w Zabrzu, gdzie poznali zawody: technik cyfrowych procesów graficznych, technik reklamy, technik mechanik, technik geodeta oraz zawody budowlane.
28.04.16 r. – udział w Dniach otwartych w ZSO nr 14 w Zabrzu i tu zainteresowani uczniowie nauką języka japońskiego brali udział w ciekawych konkursach.
W tym dniu również kilkoro zainteresowanych uczniów odwiedziło ZS nr 3 w Zabrzu i poznawali zawód elektryka, informatyka oraz ofertę liceum o profilu sportowym, wizażu lub dziennikarskim.
10.05.16 r. – uczniowie brali udział w Festiwalu zawodów w CKOiZ w Zabrzu i poznawali zawody budowlane, elektryczne, fryzjera, kosmetyczne i kucharza.
17.05.16 r. – udział w warsztatach kulinarnych w Zespole Szkół Spożywczych w Zabrzu.
19.05.16 r. – odbyła się prezentacja zawodów kształconych w ZSET i ZSTI w Gliwicach. Uczniowie poznali takie zawody jak: t. cyfrowych procesów graficznych, t. organizacji reklamy, t. logistyk o profilu wojskowym i t. ekonomista ze specjalnością policyjno – prawną.
Natomiast w ZSTI wartymi uwagi zawodami są: t. informatyk i t.elektroenergetyk transportu szynowego.
23.05.16 r. – spotkanie uczniów z przedstawicielami Centrum Edukacji w Zabrzu, podczas innowacyjnej prezentacji przedstawiono następujące zawody: t. chłodnictwa i klimatyzacji, t. urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, t. informatyk a w liceum - trener personalny Fitness, klasę medialną i sportową SKS Gwarek.
25.05.16 r. – spotkanie z przedstawicielami ZSMS w Zabrzu i poznanie zawodów: technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik motocyklo