Uroczystości Patriotyczne w Szkole


WYJAZD DO WŁOCH :)

 

W dniach 16-20 maja 2019 roku Poczet Sztandarowy Szkoły wraz z opiekunem Bożeną Ćwiek zostal oddelegowany na obchody z okazji 75 rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. 16 maja zabraliśmy się na parkingu obok IKEI w Krakowie. W oczekiwaniu na resztę uczestników podroży zjedliśmy hot-dogi z IKEI (tylko na takie bylo nas stać XD).
Po pewnym czasie nasza podróż się rozpoczęła. Podczas kilku godzin jazdy zdążyliśmy poznać 3 świetnych chłopaków z Rzeszowa - Mateusza, Marka i Arka i ich miłą nauczycielką, których serdecznie pozdrawiamy Po przyjeździe do Brna zjedliśmy kolację i wspólnie zwiedziliśmy rynek. Drugi dzień zleciał nam na 16 godzinnej podroży do Włoch, podczas której cały autokar śmiał się, bawił i wspólnie śpiewał!
Trzeciego dnia po śniadaniu udaliśmy się na spiaggie (plażę), słowo to zostało słowem roku Dawida C. który wywrócił się do wody
Uroczystości na szczycie Monte Cassino zaczynały się o godzinie 17:00, jednak byliśmy już tam od 13, żeby wziąć udział na próbach. W tym czasie zdążyliśmy odwiedzić grób Ryszarda Szkubacza- żołnierza z Zabrza poległego na Monte Cassino. Staliśmy na uroczystościach niecałe 3h. Wśród przybyłych gości i delegacji byli min. prezydent Polski - Andrzej Duda, prezydent Włoch - Sergio Mattarella oraz córka Władysława Andersa - Anna Anders. Bardzo zmarzliśmy, ale cieszyliśmy się, że mieliśmy ten zaszczyt reprezentować naszą szkołę na Monte Cassino. Następnego dnia wyruszylismy w kierunku Czech, gdzie mieliśmy ostatni nocleg. Na miejsce przyjechaliśmy po północy, ale obsługa kempingowa i tak czekała na nas z najlepszym schabowym na świecie ( serio- polecamy). Kolejnego dnia nasza przygoda sie juz kończyła. Autokar zawiózł nas do Gliwic, gdzie pożegnaliżśmy się z resztą uczestników. Wyjazd na Monte Cassino na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Kinga Z. Aleksandra T. Dawid C. z IIIa

75. ROCZNICA

BITWY O MONTE CASSINO
ODDALIŚMY BOGU DUSZĘ
ZIEMI WŁOSKIEJ CIAŁO
A SERCE - POLSCE

 

2019 R


Jak co roku nasza szkoła była organizatorem obchodów rocznicy zwycięskiej Bitwy o Monte Cassino. To już 75 rocznica. Tradycyjnie pod pomnikiem złożono wieńce w asyście żołnierzy.
Pamiętamy o bohaterskim zwycięstwie żołnierzy gen. Andersa pod Monte Cassino w 1944 roku szczególnie mocno. To w naszym mieście stanął jeden z pierwszych w Polsce pomników poświęconych tym wydarzeniom. Wszystko za sprawą prof. Witolda Żdanowicza, weterana tych walk, który był WIELKIM PRZYJACIELEM naszej szkoły. To on zabiegał o krzewienie pamięci o bitwie. Po wojnie zamieszkał on w Zabrzu i to również dzięki jego staraniom droga, przy której stoi pomnik zyskała nazwę Alei Bohaterów Monte Cassino, a innej ulicy w mieście nadano imię plut. Ryszarda Szkubacza, uczestnika walk urodzonego w Zabrzu a nasza Izba pamięci nosi teraz jego imię.
Dzisiejsze obchody rozpoczęły się od mszy świętej w kościele św. Anny, następnie przeszliśmy ulicami miasta z wojskową orkiestrą pod pomnik Bohaterów Monte Cassino, gdzie złożono wieńce i wygłoszono apel poległych. Uroczysta akademia i koncert laureatów Regionalnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej zakończył dzisiejsze świeto szkoły.
W uroczystościach udział wzięli uczniowie , nauczyciele, rodzice , przedstawiciele innych szkół, a także władze miasta, zabrzańscy radni, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń Sybiraków i kombatanci. O wojskową oprawę zadbał 34. śląski dywizjon rakietowy z Bytomia.

MONTE CASSINO 2018

 

Tej co nie zginęła....Pod takim hasłem odbyły się dzisiaj uroczystości związane z 74 rocznicą Bitwy o Monte Cassino
Nasza Szkoła była organizatorem tej uroczystości, na której zgromadzili się przedstawiciele władz miejskich, różnych organizacji rządowch, a także cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 im. Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu.
Uroczystości zainaugurowała uroczysta msza święta w intencji kombatantów ich rodzin i naszej szkoły.
Uroczysty pochód ulicami Zabrza przy akompaniamencie Wojskowej Orkiestry z Bytomia, doprowadził wszystkich gości pod pomnik Bohaterów spod Monte Cassino, gdzie odczytano apel poległych, oddano salwy honorowe i złożono kwiaty.
Uroczystości zakończyła akademia na naszej sali gimnastycznej oraz koncert laureatów XIII Regionalnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej.
Aby pamięć o Bohaterach nigdy nie zginęła....

 

 

 

 

73. ROCZNICA BITWY...

Czerwone maki na Monte Cassino
Zamiast rosy piły polską krew…

 

Dzisiaj w Zabrzu miały miejsce uroczyste obchody 73. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. W kościele św. Anny w Zabrzu odbyła się uroczysta msza św. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Bohaterów Monte Cassino, gdzie po apelu poległych złożyli wieńce i zapalili znicze. Uroczystości zakończyła akademia i koncert pieśni patriotycznych w Gimnazjum nr 16.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

72. ROCZNICA BITWY

O MONTE CASSINO

- WŁOCHY

 

 W dniach 17.05 - 19.05 poczet sztandarowy naszego Gimnazjum w składzie: Izabella Techmańska, Kacper Pietras i opiekun pani Joanna Kowalska wziął udział w oficjalnych uroczystościach związanych z 72 rocznicą Bitwy o Monte Cassino. Podczas naszego pobytu na włoskiej ziemii uczestniczyliśmy w uroczystościach w Aquafondata, San Vittore del Lazio i Piedimonte San Germano. Głównym jednakże powodem naszego tam wyjazdu było wystawienie sztandaru podczas uroczystości państwowych na Monte Cassino.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

Msza święta w intencji Polskich bohaterów, złożenie kwiatów pod pomnikiem Monte Cassino, akademia…….
Tak uczczono 72. rocznicę bitwy pod Monte Cassino, w której brali udział polscy żołnierze.
72 lat temu, 18 maja 1944, żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zatknęli biało-czerwoną flagę na ruinach klasztoru Monte Cassino.

 

 ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

TUŁACZE DZIECI

 

Wdarli się do nich, nocą żołdacy
Na krzywdę i na ból ślepi –
I wysiedlili wraz z rodzinami
W Sybiru lasy i stepy...
A tam, w Sybirze – nędza, katorga,
Śmiertelny mróz i zawieje..
Nagle amnestia: Sikorski – Anders.
Ożyły w sercach nadzieje………

 


TUŁACZE DZIECI- pod takim hasłem przewodnim odbyła się dzisiaj w naszym Gimnazjum uroczysta akademia. Uroczysty charakter spotkania podkreślały nie tylko poczty sztandarowe szkolne i odświętne stroje uczniów, ale i obecność przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych naszego miasta, Bractwo Kurkowe, harcerze i Stowarzyszenia Pamięci Zesłańców Sybiru oraz licznie przybyłych Sybiraków. Wspólne odśpiewanie hymnu narodowego rozpoczęło część artystyczną. Uczniowie bardzo starannie przygotowali i pięknie przedstawili program artystyczny ilustrujący wydarzenia związane z deportacją i życiem polskich zesłańców na Syberii. Potem Sybiracy spotkali się z uczniami w sali na żywej lekcji historii.

 ZDJĘCIA

 

 

 

 

 

71. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO 

 ŚWIETO SZKOŁY

 

W  Zabrzu odbyły się uroczystości związane z Obchodami 71 rocznicy Bitwy pod Monte Cassino. Organizatorem było Nasze Gimnazjum
Obchody te połączone były z koncertem Laureatów X Regionalnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej "...NIECH POPŁYNIE W NIEBO DUMNY ŚPIEW..."
Organizatorem Festiwalu było Gimnazjum Nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino.
Podczas uroczystości wystąpili uczniowie Gimnazjum z Zabrza jak i laureaci I miejsc

 

 

.

 

 

 

 

SYBIRACY

 

24 lutego 2015 r. odbyła się akademia poświęcona deportacjom w głąb ZSRR Polaków z wschodnich terenów Polski, które od 1939r. znalazły się pod okupacją sowiecką. Na uroczystość przybyło wielu zaproszonych Gości. Młodzież przedstawiła losy Polaków na nieludzkiej ziemi w czasie II wojny światowej.
W programie wykorzystano wiersze i wspomnienia Sybiraków oraz prezentację multimedialną, a oprawę całości stanowiła scenografia i podkład muzyczny.
Po zakończeniu akademii uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z Gośćmi – członkami Związku Sybiraków, którzy opowiadali o swoich przeżyciach z tamtych lat.

 

 

 

 

 

 

 

AKADEMIA POŚWIĘCONA DEPORTACJI

POLAKÓW  DO KAZACHSTANU NA SYBIRIĘ

 

Zabrze jest miastem, w którym upamiętniono bohaterskie czyny 2 Korpusu Wojska Polskiego poprzez odsłonięcie w 1989r. Pomnika Bohaterów Monte Cassino. Wiele lat w Zabrzu mieszkał i pracował prof. Witold Żdanowicz, uczestnik bitwy o Monte Cassino, który był inicjatorem budowy pomnika Bohaterów Monte Cassino, a także nadania ulicom nazw, związanych z bitwą. Napisał kilka książek upamiętniająch zwycięską bitwę.
W 2003r. Gimnazjum nr 16 przyjęło imię Bohaterów Monte Cassino i przejęło tradycję od prof. Witolda Żdanowicza organizacji miejskich uroczystości, upamiętniających kolejne rocznice bitwy .
W 2014 roku przypada 70 rocznica bitwy o Monte Cassino. Jak co roku nasze Gimnazjum będzie organizatorem regionalnych i miejskich uroczystości. Corocznie w nich biorą udział kombatanci, ich rodziny, władze miejskie, oświatowe, wojsko, społeczność lokalna i szkolna. W obecnym roku delegacja Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino wybiera się do Włoch na Międzynarodowe Obchody rocznicy tej bitwy.

W ramach przygotowania do obchodów rocznicy bitwy dnia 17 lutego w Gimnazjum nr 16 im. Bohaterów Monte Cassino odbyła się uroczysta akademia poświęcona deportacji Polaków na Sybir i do Kazachstanu. Pierwsza wywózka miała miejsce 10 lutego 1940, druga 13 kwietnia 1940, kolejna na przełomie czerwca i lipca 1940r, następne w roku 1941 oraz 1944. Wiedza na ten temat została przekazana uczniom w postaci prezentacji filmu archiwalnego pt. „ Losy zesłańców Sybiru” i zdjęć z tamtych lat, wspomnień Sybiraków, m.in. pani Romany Danuty Starzyk – Kotwińskiej, pt. „ Monidło i Asterka” oraz tekstów literackich, recytowanych przez młodzież. Podczas akademii głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej w Zabrzu p. Marian Czochara, Przewodniczący Stowarzyszenia Sybiraków p. Henryk Kamieński, który opowiedział młodzieży o życiu na Syberii oraz przedstawiciel Grupy Rekonstruktorów 2 Korpusu Wojska Polskiego p. Robert Garcarzyk, laureat konkursu „Jo wom godom”. Przedstawił on w gwarze śląskiej historię niedźwiedzia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu Wojska Polskiego.
W uroczystości uczestniczyli Sybiracy, przedstawiciele władz miejskich, oświatowych, rodzice oraz społeczność uczniowska.
Uczestnicy akademii mieli okazję poznać tragiczne losy Polaków deportowanych na rozkaz Stalina z Kresów Wschodnich na Sybir. W czerwcu 1941 roku wybuchła wojna między III Niemiecką Rzeszą a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wielka Brytania stanęła po stronie Związku Radzieckiego, a to umożliwiło zawarcie układu o wznowieniu stosunków dyplomatycznych między Rzeczpospolitą Polską a ZSRR. Układ ten został zawarty w dniu 30.07.1941r. W imieniu Rządu Rzeczpospolitej Polskiej na Emigracji swój podpis na nim złożył Premier Rady Ministrów Władysław Sikorski, a w imieniu ZSRR – ambasador ZSRR w Wlk. Brytanii – Iwan Majski. Na mocy tego układu obywatele polscy przebywający na terenie ZSRR w charakterze więźniów, łagiewników, jeńców wojennych i przesiedleńców uzyskali wolność. Mogli zatem wstępować do tworzącej się Armii Polskiej w ZSRR – w pierwszym rzucie nad Wołgą w miejscowościach Buzułuk, Tackoje, Tatisznewo ( w okresie 08.1941 – 01.1942), w drugim rzucie w Uzbekistanie z siedzibą sztabu generalnego w mieście Jangi Jul w czasie od 01.1942 – 03.1942. Ze wszystkich miast zesłania mężczyźni, kobiety i dzieci szli do armii gen. Andersa, który otoczył ich serdeczną opieką. Byli bowiem wycieńczeni z powodu głodu, pracy ponad ludzkie siły i chorób. Młodzież poznała los bohaterskich matek, który nad ludzkim wysiłkiem starały się utrzymać dzieci przy życiu i przekazać im wiarę oraz tęsknotę za ojczystym krajem. Uczyły tradycji i mowy rodzinnej, wpajały wartości.
Po akademii zaproszeni goście spotkali się z młodzieżą, która wysłuchała wspomnień, mogła zadawać pytania i doświadczyć przeżyć tych tragicznych wydarzeń.
Młodzież zainteresowała się tematem i w uroczystości oraz spotkaniu pokoleń uczestniczyła z ogromnym zaangażowaniem i powagą. Była to wspaniała lekcja historii, która pozostanie w sercach na całe życie.

 

 

 

 

UCZCILIŚMY 70 ROCZNICĘ

BITWY O MONTE CASSINO

 

W czwartek 15 maja wyruszyliśmy z Katowic w kierunku Włoch w strugach deszczu. Mieliśmy nadzieję, że po drodze przestanie padać, bo przecież jedziemy do słonecznej Jtalii. W nocy przekroczyliśmy kilka granic, a rano stanęliśmy na ziemi włoskiej.
Padwa – stolica nauki w średniowieczu i renesansie. Tutaj kształciło się wielu wybitnych Polaków, m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Zamoyski. Tutaj wykładowcą był św. Antoni, który zasłyną z pięknych oracji i kazań.
Po modlitwie przy grobie św. Antoniego podążylismy do Bolonii, gdzie na polskim cmentarzu spoczywa 1432 żołnierzy 2 Korpusu Wojska Polskiego, dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Żołnierze stoczyli tutaj ostatnią bitwę podczas kampanii włoskiej. Odnależliśmy grób zabrzanina. Delegacja gimnazjum wraz z pocztem złożyła hołd poległym.
Wieczorem zwiedziliśmy bazylikę w Asyżu, gdzie znajduje się grób św. Franciszka.
W muzeum zobaczyliśmy sprzęty, którymi święty Patron ekologów się posługiwał. Niestety po trzęsieniu ziemi w 1997 roku, uległy zniszczeniu cenne freski Giotta
W sobotę obudziliśmy się o świcie i po śniadaniu wyruszyliśmy do bazyliki Matki Bożej. Z daleka widać złotą figurę Madonny, a we wnętrzu znajduje się prawdziwa perełka – malutka świątynia zwana Porcjunkulą – czyli Cząsteczką. Podziwialiśmy piękno bazyliki, a następnie zobaczyliśmy kilka niezwykłych zjawisk, tj: róże bez kolców i turkawki, które gnieżdżą się na dłoniach figury św. Franciszka. Legenda głosi, że przemawiał do ptaków a one go słuchały. Jemu zawdzięczamy szopki bożonarodzeniowe. Św. Franciszek przygotował pierwszą stajenkę, a znajdowały się w niej żywe postacie i żywe zwierzęta. Od tej pory Franciszkanie budują najpiękniejsze szopki na świecie.
Po kilkugodzinnej podróży znależliśmy się w Florencji – stolicy Toskanii, miasta rodzinnego Dantego, Michała Anioła, Leonardo da Vinci. W kościele Santa Croce dowiedzieliśmy się, że Teofil Lenartowicz rzeżbił na zamówienie grobowce dla wybitnych florentczyków.
W niedzielę 18 maja wczesnym rankiem udaliśmy się na Monte Cassino. Nasz poczet sztandarowy zajął miejsce wśród innych delegacji na szczycie cmentarza. Uroczystość, bardzo wzruszająca, odbywała się w pełnym blasku promieni słonecznych. Najpierw Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała hymny narodowe Polski i Włoch. Po czym rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Najbardziej wzruszającym momentem było zaciągięcie warty honorowej przy grobach żołnierzy przez 1050 harcerzy. Obchody 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino zgromadziły kombatantów – 59 uczestników walk, ich rodziny, przyjaciół oraz przawicieli władz państwowych Polski, wielkiej Brytanii i Włoch, przedstawicieli wojska, rekonstruktorów. W imieniu delegacji polskiej przemawiał pan premier – Donald Tusk, a w imieniu kombatantów – pan prof. Wojciech Narębski. Wśród uczestników uroczystości znajdowała się córka gen. Wł. Andersa – pani A.M. Anders oraz żona prezydenta Polski na uchodżctwie – pani Karolina Kaczorowska. Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty i zapłonął znicz. W imieniu delegacji Wielkiej Brytanii wieniec złożył książę Henry.
Niezwykle ważnym wydarzeniem było przekazanie tradycji 2 Korpusu Polskiego harcerzom oraz Stowarzyszeniu Klubu Przyjaciół Szkół i Organizacji Monte Cassino. Przekazanie nastąpiło przez przyjęcie flagi z rąk bohaterów – uczestników walk o wzgórze i klasztor.
Po uroczystościach oficjalnych modliliśmy się przy grobie zagrzanina – plut. Ryszarda Szkubacza, który poległ w walce. Potem udaliśmy się do Klasztoru Ojców Benedyktynów. Po bombardowaniach klasztor legł w gruzach, ale ocalała figura św. Benedykta i nie został naruszony jego grób.
W poniedziałek zwiedziliśmy wspaniałą Bazylikę św. Piotra w Watykanie. Ogromne wrażenie zrobiła na nas rzeżba Michała Anioła „Pieta''. To arcydzieło 25 letniego artysty wykonane zostało w białym marmurze, ale fałdy sukni Maryi wyglądają jak z najlżejszego jedwabiu. W ołtarzu św. Sebastiana znajduje się grób św. Jana Pawła II. Zatrzymując się dziękowaliśmy za jego kanonizację i prosiliśmy o wstawiennictwo u Boga w różnych naszych codziennych kłopotach.
W kolejnym ołtarzu znajduje się grób św. Jana XXIII. Naszą uwagę przykuła jego pogodna twarz. Potarliśmy stopę św. Piotra i doszliśmy do grobu pierwszego Papieża. Nad grobem św. Piotra rozciąga się baldachim Berniniego, a światło słońca rozświetla rozciągnione na 2 metry skrzydła gołębicy – symbolu Ducha Świętego.
Po zjedzeniu znakomitej włoskiej pizzy i zakupieniu drobnych pamiątek udaliśmy się na dalsze zwiedzanie Rzymu. Przeludnionymi uliczkami dotarliśmy do Panteonu, gdzie spoczywa wielu sławnych Włochów, min. Dante Alighieri. Podziwialiśmy fontanny rzymskie, fontannę Czterech Rzek i Di Trewi, gdzie zgodnie z tradycją wrzuciliśmy pieniążki, bo chcemy znów kiedyś zawitać do Wiecznego Miasta.
Wieczorem pełni wrażeń wsiedliśmy do autokaru, aby udać się w drogę powrotną do rodzinnych domów.

 

 

 

 

LEKCJA WOLNOŚCI

 

4 czerwca 2014r. razem z całym krajem świętowaliśmy 25 rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce, które doprowadziły do upadku komunizmu w naszym kraju i w Europie. W naszej szkole w tym dniu odbyła się na sali gimnastycznej multimedialna lekcja na temat "Lekcja wolności 1989 - 2014".
Spotkanie zostało przygotowane i przeprowadzone przez panią Renatę Szmajnta. Uatrakcyjnili je swoim występem uczniowie z klasy Ia, którzy budowali i burzyli mury odgradzające nas od reszty świata, obradowali przy okrągłym stole i manifestowali swój sprzeciw przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.
A to wszystko przy dźwiękach utworów śpiewanych przez barda Solidarności Jacka Kaczmarskiego "Mury" i "Obława". Oprawę plastyczną przygotowała pani Nela Czyba.

 

Organizator: Renata Szmajnta

 

Zdjęcia:

 

 

 

69. Rocznica Bitwy o Monte Cassino 

Święto Szkoły

 

 

 

 

 

 

 

 

 

68. Rocznica Bitwy o Monte Cassino

Święto Szkoły

 

 

 

67. Rocznica Bitwy o Monte Cassino

Święto Szkoły

 

 

 

65.ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

 

 

 

64. ROCZNICA BITWY O

MONTE CASSINO

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

Zabrzańskie obchody 64. rocznicy bitwy pod Monte Cassino zainaugurowała uroczysta msza święta, odprawiona 20 maja w kościele św. Anny. Po mszy złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem Bohaterów Monte Cassino, a następnie odbyła się akademia połączona z Koncertem Laureatów III Regionalnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej.

W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miejskich, służb i instytucji publicznych, środowisk kombatanckich, organizacji patriotycznych oraz stowarzyszeń społecznych

 

 

 

 

63. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

W Gimnazjum nr 16 im. Bohaterółw Monte Cassino odbył‚y się™ uroczyste obchody 63. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. Zainaugurował‚a je msza ś›w. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Monte Cassino, a następnie rozpoczęła się™ akademia połą…czona z Koncertem Laureattów II Regionalnego Festiwalu Piosenki Patriotycznej.

Obecna na uroczystościach prezydent Małgorzata Mań„ka-Szulik podziękował‚a młodzieży, nauczycielom, kombatantom oraz wszystkim przybyłym gościom za podejmowane dział‚ania mają…ce upamięniać‡ tych, którzy walczyli o wolną Ojczyznę.

- Nasza szkoła współpracuje z grupa rekonstruktów II Korpusu Polskiego. Jej czł‚onkowie co roku uczestniczą… w naszych obchodach. W tym roku goś›ciliśmy 10 osĂłb w oryginalnych mundurach z czasów wojny. Co ciekawe – nasi goś›cie przyjeżdżają… do nas wyjątkowymi, historycznymi pojazdami. 

 

 

 

62. ROCZNICA BITWY O MONTE CASSINO

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

Społeczność gimnazjalna kolejny raz w dniu świeta szkoły uczciła bohaterów - żołnierzy z 2 Korpusu Polskiego. W dniu ich zwycieskiej bitwy o Monte Cassino modliliśmy się za poległych żołnierzy i żyjących kombatantów oraz złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem. Młodzież przedstawiła montaż słowno - muzyczny pt. " Wrócą chłopcy z wojny ". Uwieńczeniem uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród solistom, zespołom - zwyciezcom I regionalnego Festiwalu Pieśni Patriotycznej oraz wykonanie wyróznionych pieśni.

 

 

 

61. ROCZNICA BITWY POD MONTE CASSINO.

ŚWIĘTO SZKOŁY

 

Uczniowie podczas akademii w pieknej scenerii kościoła św. Anny sławili czyny wielkich polaków, którzy o wolnośćojczyzny daleko na włoskiej ziemi walczyli. Następnie wraz z władzami miasta i kombatantami złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Monte Cassino w Zabrzu. Cieszyliśmy się obecnością Prof. Witolda Żdanowicza  wśród nas. profesor jak zawsze życzliwie i cierpliwie przypominał historię, którą przezył.

 

 

 

 

 

BOLONIA 2005 ROK
BOLONIA
BOLONIA

60.ROCZNICA WYZWOLENIA BOLONII
Nasz II wyjazd do Włoch !!!

 

60. rocznica wyzwolenia Bolonii przez wojsko polskie zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantówi Osób Represjonowanych.
Udział delegacji z naszej szkoły na ziemi włoskiej.z okazji 60 rocznicy wyzwolenia Boloni 16. IV. 2005 r. delegacja naszego Gimnazjum wyruszyła do Włoch. Szkołę reprezentował poczet sztandarowy : Andzelika, Kasia Mikołajczyk i Kuba Juraszczyk uczniowie klas III, oraz nauczyciel Alicja Sekuła. Oprócz turystycznych atrakcji była modlitwa nad grobem Jana Pawła II. Nastepnie wyruszyli na cmentarz Zołnierzy polskich w Loretto, gdzie złozono kwiaty,zapalono znicze. Po złozeniu kwiatów na cmentarzu żołnierzy II Korpusu polskiego. 23 kwietnia spedziliśmy na uroczystościach OBCHODÓW 60. ROCZNICY wyzwolenia Bolonii.

 

 

 

 

 

MONTE CASSINO 2004 rok
MONTE CASSINO
MONTE CASSINO

OBCHODY 60. ROCZNICY

BITWY O MONTE CASSINO

I WYJAZD NASZ DO WŁOCH 

 

W dniach 16-20 maja 2004 r. pani dyrektor Poczet Sztandarowy ( Katarzyna Mikołajczyk, Andzelika Dobrzańska,Jakub Juraczyk, Michał Jankowski) oraz opiekunowie Ludwika Dzierzęga, Maria Łabnowska i Kornelia Czyba brali udział w obchodach 60. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Organizatorami wyjazdu do Włoch i obchodów uroczystości byli Żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Ryszard Kaczorowski.

We Włoszech delegacja naszego gimnazjum podążała szlakiem 2 Korpusu, była na Polskim Cmentarzu w Loreto oraz przy grobie Patrona Szkoły. Zostali także zaproszeni do Rzymu na audiencję u Ojca Świętego. Na Placu Świętego Piotra, wspólnie z Kombatantami, prezydentami (Ryszardem Kaczorowskim i Aleksandrem Kwaśniewskim) oraz rodziną generała Andersa, mieli zaszczyt spotkać się z papieżem Polakiem Janem Pawłem II.