LOGOPEDA

MOWA, A RĘKA

Jako certyfikowany Terapeuta Ręki od niespełna 2 lat w swojej pracy zawodowej stosuję metody i formy pracy rozwijające motorykę małą.

Terapia ręki wbrew swojej nazwie to proces obejmujący:

• usprawnianie motoryki małej, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców,
• wzmacnianie całego ciała.

Rozwój manualny to nie wszystko, co rozwija Twoje dziecko podczas rysowania, kolorowania, wydzierania etc.

Takie manipulacje rozwijają jego mowę.

"Co dasz dziecku dziś, jutro może to stracić, zgubić.

Co wypracujesz z nim ćwiczeniami, zostanie z nim na zawsze."

- Katarzyna Gromelska

JAK WSPIERAĆ ROZWÓJ MOWY DZIECKA?

• Od urodzenia dziecka zadbaj o jego harmonijny rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny.
  • Dbaj, by Twoje oczekiwania wobec dziecka były realistyczne. Głośno chwal je za wysiłek, jaki wkłada w realizację zadań.
  • Zapewnij dziecku różnorodne doświadczenia: słuchowe, ruchowe, wzrokowe, czuciowe i smakowe.
  • Rozmawiaj ze swoim dzieckiem. Opisuj to, co widzicie, co robicie. Sam odpowiadaj na zadawane przez siebie pytania.
  • Wypowiedzi skierowane do dziecka niech będą bardzo staranne. Używaj wolniejszego tempa mowy. Zadbaj o dobór prostego, zrozumiałego dla dziecka słownictwa.
  • Zwracając się do dziecka, używaj bogatej mimiki i gestykulacji, utrzymuj kontakt wzrokowy.
  • Stymuluj rozwój percepcji słuchowej swojego dziecka. Bawcie się w słuchanie dźwięków z otoczenia, odgłosów zwierząt.
    Ucz dziecko koncentrowania się na nich.
  • Codziennie czytaj swojemu dziecku. Moduluj głosem, by słuchało Cię z zainteresowaniem. Staraj się wodzić palcem po czytanym tekście. W ten sposób wprowadzisz łagodnie dziecko w świat pisma. Wskazuj przedmioty i osoby na ilustracjach.
    Pytaj: gdzie jest? Pokaż gdzie? Umożliwiasz w ten sposób dziecku aktywne uczestnictwo w czytaniu.
  • Nigdy nie porównuj swojego dziecka do innych dzieci. Nie krytykuj go. Unikaj omawiania problemów dziecka w jego obecności.

Jeśli odczuwasz jakikolwiek niepokój związany z rozwojem Twojego dziecka, nie pozwól zbyć się radami innych, że z tego wyrośnie. Skorzystaj ze specjalistycznej konsultacji, a w razie potrzeby terapii logopedycznej.

mgr Magdalena Kołeczko

Drodzy Rodzice!

Cieszę się, że zajrzeliście Państwo na stronę naszej szkoły, zakładkę LOGOPEDAPozwólcie Państwo, że zmniejszę dystans i będę zwracała się do Państwa mniej oficjalnie na "ty".

Nazywam się Magdalena Kołeczko. Od 7 lat pracuję na stanowisku logopedy, a od 10 pełnię funkcję wychowawcy w edukacji wczesnoszkolnej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywałam w wielu miejscach, zarówno w placówkach oświatowych jak i w placówkach służby zdrowia.

Rozwój małego człowieka jest moją największą pasją, dla Rodziców często niewyczerpanym źródłem zachwytu i niepokoju zarazem. Wątpliwości jest wiele... Postaram się najlepiej jak potrafię, w czytelny dla Państwa sposób zaprezentować praktyczne sposoby na to, by dziecko stale doskonaliło swoje umiejętności mówienia.

Materiał, który na bieżąco będę publikowała przeznaczony jest do pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Z pewnością wspomoże pracę z dziećmi, u których chcemy osiągnąć wysoką sprawność językową.

Zapraszam do korzystania z wstawianych zasobów.

Źyczę radości ze wspólnej pracy.